Бородавки – інфекційне шкірне захворювання, спричинене вірусом папіломи людини. Характеризується появою на поверхні шкіри дрібних пухлиноподібних доброякісних утворень розміром від 1-2 міліметрів до 1 сантиметра і більше. Поверхня бородавки зазвичай не гладенька – може бути вкрита тріщинами, роговими нашаруваннями, розростаннями.
Серед захворювань шкіри, які спричинює вірус папіломи людини, найпоширенішими є прості, плоскі та підошовні бородавки, папіломи. Трапляються також генітальні бородавки (гострокінцеві кондиломи).
Чому небезпечно самотужки видаляти бородавки
Лікувати бородавки слід лише під контролем лікаря, оскільки самолікування може призвести до поширення інфекції та утворення рубців внаслідок застосування агресивних речовин (концентрованих кислотних чи лужних розчинів). Окрім цього, інколи під час самолікування за бородавку помилково приймають злоякісну пухлину шкіри. Це значно ускладнює одужання і може навіть становити загрозу життю.
Варто також, пам’ятати, що певні різновиди бородавчастих утворень за своєю суттю є передраковими. Без відповідного лікування вони можуть трансформуватися у справжній рак шкіри. Хоча бородавки дуже поширені, самотужки поставити правильний діагноз не завжди можливо. Краще звернутися до фахівця.
Як безпечно позбутися бородавок
Є багато методів видалення бородавок. Їх обирають залежно від місця утворення і виду наросту. Раніше, до винайдення лазера, їх видаляли за допомогою низьких температур (рідким азотом) або електроструму. Застосування хірургічного лазера дає змогу точно та ефективно видаляти новоутворення, знизити ймовірність рецидивів, що пов’язано з можливістю ретельніше видаляти «корінці» наросту, скорочуючи водночас період загоєння.
Оскільки бородавки – прояв вірусного захворювання, вони можуть розсіюватися. Тому бажано видаляти максимальну їх кількість за короткий час.
Дефект після видалення дрібних бородавок загоюється приблизно на десятий, більших – на 20-30-й день. Колір шкіри повністю відновлюється за 1-3 місяці. Рекомендовано паралельно провести курс імуномоделюючої терапії.
Щоб бородавки більше не з’являлися
- Доглядаючи за шкірою, ураженою бородавками, треба суворо дотримуватися правил гігієни.
- Якщо у вас підошовні бородавки, не варто ходити босоніж, відвідувати басейни, лазні.
- Слід уникати постійного тиску від незручного взуття та травматизації підошов.
- За локалізації утворів на статевих органах слід утримуватися від незахищених сексуальних контактів до повного одужання.
- У разі появи поодиноких бородавок потрібно терміново звернутися до кваліфікованого лікаря.