Дитина ображає і кусає однолітків, а батьки інших дітей б’ють на сполох, бо вважають її вигнанцем та загрозою для оточення. Хто у цьому винний: малюк, батьки чи вихователь? Як заспокоїти розбишаку, знає кандидат психологічних наук, психотерапевт Мирослава МУШКЕВИЧ.
Дитина може битися у дитячому садочку через те, що їй там не комфортно, вона не може адаптуватися, бо раніше мало спілкувалася з однолітками або зовсім не спілкувалася. Самооцінка у таких діток може бути заниженою або завищеною. Однолітки дитину принижують і відштовхують, тому вона таким чином привертає до себе увагу. Батькам потрібно обов’язково з’ясувати причини такої поведінки дитини, вислухати вихователя і малюка. Бо зазвичай ці повідомлення розходяться, вихователь каже одне, а дитина – інше. Але якщо малюк розповідає упевнено, з образою, то, найімовірніше, його слова правдиві.
Причиною агресію дитини може бути й те, що є певні обмеження у поведінці малюка, суворі покарання вихователя в дитячому садочку. Дуже часто вихователь може принижувати дитину, тому вона б’є діток, які її оточують, адже вихователя вона вдарити не може.
Якщо малюк гіперактивний, то йому потрібно вивільнити цю енергію на однолітків. Це теж є однією з причин, чому він кусається та б’ється. До такої дитини потрібний індивідуальний підхід, її варто забавляти різними іграми, м’ячами, задіювати у танцях та співах, щоб дитині не було часу на агресію. Також з таким малюком має працювати психолог, який зобов’язаний знати про стосунки у сім’ї маленького агресора. Дуже часто в дитячому садочку така дитина є вигнанцем, а батьки інших дітей бояться підпускати її до своїх чад. Тому вихователь має пояснити їм, що цей малюк не є загрозою для оточення і може спілкуватися з однолітками.
Що робити
Для безпеки інших діток у групі варто замінити металеві іграшки на м’які, а замість скляного посуду поставити пластмасовий. Щоб знизити рівень агресії дитини, батькам потрібно більше приділяти таким дітям часу. Адже вони стають такими через те, що батьки не вміють боротися з агресією свого чада. Мама і тато мають проаналізувати свої дії, ставлення одне до одного, чи не виявляють вони агресію в стосунках у сім’ї. Не завжди малюк є провокатором агресії, ним може бути хтось із батьків. Вони можуть часто наказувати дитині: не роби, не ходи, не можна. Дитина відчуває обмеження у своїх діях, тому й протестує. Батькам не потрібно критикувати малюка, бо це також викликає агресію. Це як ефект пружинки: що більше тиснеш, то дальше вона відстрибує.
Будь-яка дитина хоче уваги, хоче, щоб її помічали і любили, хвалили за усі її досягнення. Тому дитинку потрібно хвалити за усі гарні зміни. Наприклад, коли мама забирає її з дитячого садочка, то може сказати: «Я сьогодні дуже горджуся, бо ти чемно поводилася і до тебе не було жодних зауважень». Вихователям теж варто на це звернути увагу, бо що більше вони сваритимуть дитину, то більше провокуватимуть її на агресію. Якщо дитина зробила щось добре, вихователь має про це наголосити у присутності батьків. Якщо за кожну негативну дію дитину критикують, то це травмує її психіку, вона закривається в собі або дуже активно на це реагує.
Не порівнюйте своїх дітей
Часто діти спрямовують своє невдоволення на батьків, б’ють їх, кусають. Мама чи тато обов’язково мають пояснити це малюкові: «Така поведінка мені не подобається, тому я не гратимуся з тобою, вийду з кімнати, бо мені не приємно, коли ти так поводишся». Але в жодному разі не говоріть дитині: «Ти погана, я тебе не люблю». Також не варто порівнювати дітей з братами, сестрами чи з однолітками. На погану поведінку потрібно вказувати, водночас не принижуючи особистість дитини. Коли дочка вдарила маму в присутності тата, потрібно, щоб батьки пожаліли одне одного, а дитина побачила це і зрозуміла, що вчинила погано. Причиною агресії може бути сувора поведінка з дитиною у садочку та у сім’ї. Якщо батьки дотримуються суворої дисципліни, то дитина стає агресивною та протестує. Не варто ігнорувати таку поведінку й думати, що малюк поб’ється і заспокоїться. А якщо мама пообіцяла купити дитині машинку, але вона поводилася нечемно, то цього не слід робити. Бо якщо батьки сказали, що не куплять цього, а потім все одно купили, малюк буде й надалі маніпулювати батьками.
Якщо дитина агресивна, батькам потрібно звернути увагу на те, як вони ставляться до неї. Також вона має знати, що стосунки між мамою і татом гармонійні, вони люблять одне одного. Тому що батьки є прикладом для дитини, а сім’я – це команда. Коли мама сварить малюка за поганий вчинок, натомість тато його хвалить і жаліє, у сім’ї ніколи не буде порозуміння та злагоди, а дитина завше виявлятиме агресію на оточення.