1. Не треба пересаджувати всі вазони підряд. У разі, якщо рослина не вимагає частого поливу (частіше, ніж через три дні), якщо її крона не переважує горщик і коріння не заповнило горщик повністю, то пересаджувати її не треба. Достатньо лише підживлювати.
Якщо рослина навіть після обрізання вимагає частого поливу, то їй, швидше за все, замалий горщик. Підніміть його, огляньте дренажний отвір: якщо з нього видніються корінці, то рослину потрібно пересаджувати негайно. Якщо коріння не видно, але рослині потрібне часте поливання, – її теж треба пересадити.
2. Якщо ви витягли земляну грудку з горщика і побачили, що коріння переплелося у щільний клубок, то бажано перед перевалюванням у новий горщик зробити поздовжні бічні надрізи земляної грудки разом із корінням.
Це сприяє утворенню нових бічних коренів. Як страшно
не виглядала б ця процедура, вона вкрай необхідна рослині з перерослою кореневою системою.
3. Новий горщик має бути ширший за старий максимум на 10–20%. Якщо, наприклад, рослина перебувала в 20-сантиметровому горщику, то наступний має бути в діаметрі не більше 25 см. Більшості вазонів пересаджування в дуже великий горщик може нашкодити і навіть призвести до загибелі.
4. У горщику не тільки має бути дренажний отвір для відведення зайвої води, але й сам горщик повинен бути заповнений дренажем приблизно на ¼ об’єму.
Для маленьких горщиків товщина дренажного шару має становити 2–3 см, а для середніх і великих – 6–8 см. Для дренажу використовують керамзит, перліт, вермикуліт, шматки деревного вугілля.
5. Ніколи не ставте щойно пересаджені рослини на сонці й не удобрюйте їх! При пересаджуванні завжди пошкоджуються кореневі волоски (відповідають за засвоєння поживних речовин), і рослині потрібно близько двох тижнів для їх відновлення.
Внесене завчасно добриво може спалити кореневі волоски, рослина почне хворіти. До того ж свіжа земля зазвичай містить достатню кількість поживних речовин, необхідних рослині для нормального розвитку. Такого запасу вистачить на 2–3 місяці. Тому зазвичай протягом 2 місяців після пересаджування рослини не підживлюють.
6. Після пересаджування рослину треба добре полити у кілька прийомів (з інтервалом приблизно у 5 хв), поки вода не зійде в піддоні. Через 15 хв залишки води з піддона треба злити. Вода повинна бути на 1–2 градуси тепліша кімнатної температури (хлюпніть у відстояну воду трохи окропу).