Черги біля яток з насінням на ринках і в спеціалізованих магазинах свідчать про початок городнього сезону. Народна мудрість недарма каже: що посієш, те й пожнеш. Як не помилитися у виборі насіння, розповідає менеджер-консультант аграрного супермаркету Людмила Галамага.
– Пані Людмило, щовесни в Україні справжній насіннєвий бум. Зорієнтуватися у морі пропозицій голландських, польських, українських виробників покупцеві важкувато… Порадьте, як вибрати справді якісне насіння, а не підробку в гарній упаковці
– По-перше, треба купувати насіння у спеціалізованих торгових закладах: за якийсь час ви можете прийти й висловити продавцям-консультантам свої зауваження з приводу його якості. По-друге, вибирайте продукцію фірм, які вже зарекомендували себе на українському ринку. І головне: неодмінно вимагайте сертифікат. Цей документ, перевіривши насіння на здатність прорости та енергію проростання, видають державні насіннєві інспекції. Звертайте увагу й на саму упаковку, де мають бути зазначені номер партії, вага, термін висівання і реквізити виробника.
– Нині у продажу чимало продукції іноземних фірм. Чи вигідно таке насіння висівати у наших кліматичних умовах, а чи все-таки більш урожайні сорти української селекції?
– Голландське і польське насіння вже не перший рік в Україні. Його адаптовано до наших ґрунтів, воно чудово зарекомендувало себе. До того ж ці іноземні фірми реалізують зазвичай насіння гібридів, яке стійкіше до хвороб і менш вибагливе до умов вирощування. Коштує воно дорожче, ніж українське, проте завдяки своїм перевагам має великий попит серед покупців.
– Звернула увагу, що іноді таке насіння обробляють кольоровим розчином. Як це впливає на його якість?
– Наші ґрунти нерідко бувають уражені грибковими хворобами. Тому оболонку насіння обробляють спеціальними розчином. Рослини, які виростають з такого насіння, стійкі до хвороб і до ураження шкідниками, а відповідно й ліпше плодоносять.
– Які сорти овочів нині найпопулярніші серед покупців?
– Люди старшого віку віддають перевагу зазвичай перевіреним роками сортам. Наприклад, огірки купляють «Ніжинські», «Далекосхідні», «Конкурент». Молоді господарі вибирають самозапильні «Цезар», «Паркер», «Амур»», «Роял». Дачники вподобали такі сорти буряків, як «Циліндра» й «Опольські»: вони економлять площу, бо ростуть у довжину, і завжди мають насичений колір. Редиску нині полюбляють швидкостиглу – «18 днів», «Французький сніданок», «Сору». Моркву купують і ранню («Нантська», «Артек»), і середню («Шантане»), і пізню («Королева осені», «Долянка»). Популярні сорти пізньої капусти – «Білосніжка», «Тюркіс», «Харківська зимова» тощо. Кабачки найчастіше вибирають «Грибовські», «Золотинку».