Ступінь вологості залежить від пори року, погодних умов та регіонального клімату — ці фактори визначають оптимальне повітряне середовище як окремого регіону, так і конкретного приміщення. Взимку вологість помітно знижується, а влітку стає вищою. Від якості повітря залежить не тільки здоров’я і самопочуття людей, але і стан оточуючих предметів. Кімнатні рослини, меблі, книги, паркет, шпалери, техніка та інші елементи інтер’єру погано переносять перепади вологості і з часом можуть стати непридатними.
Яка вологість повітря повинна бути в квартирі
Нормативні показники допустимої вологи в житлових будинках залежать як від призначення кімнат, так і сезонності.
- Літо. У літній час рівень вологи в повітряному середовищі повинен варіюватися від 30 до 60%, але не перевищувати 70%.
- Зима. У холодний період допустиме значення становить 30-45%, максимум — 60%.
Слід зазначити, що ці норми призначені більше для проектувальників і будівельників. Їх завдання — будувати й обслуговувати об’єкти з можливістю подальшої максимально економної підтримки літніх показників вологості взимку.
Норми для окремих приміщень
З попередніх цифр видно, що взимку рівень вологи в квартирі нижчий, ніж влітку. Це обумовлено тим, що вологість холодного вуличного повітря, потрапляючи в приміщення, знижується при нагріванні до кімнатної температури. Проте в опалювальний сезон організму людини потрібно не менше вологи, ніж влітку, тому лікарі рекомендують утримувати вологість в будинку на рівні 40-60% незалежно від сезону року.
- Спальня. Для комфортного самопочуття і здорового сну в спальних кімнатах оптимальний ступінь вологості повинен знаходитися в межах 40-55%. Максимально намагайтеся позбавитися від зайвої техніки і частіше провітрюйте кімнату. Для зміцнення імунітету лікарі радять спати з причиненою кватиркою, навіть у міжсезоння та взимку.
- Дитяча. Діти швидше перегріваються і замерзають, сприйнятливі до інфекцій і складніше переносять захворювання. Тому для дитини потрібно підтримувати правильний мікроклімат. Сухе повітря пересушує слизову носоглотки, провокуючи простудні захворювання: нежить, кашель, бронхіт. Вкрай недостатня вологість для новонародженого — на ніжній шкірі можуть утворюватися лущення і атопічний дерматит. Норма вологості повітря в квартирі, де живе малюк — 50-60%.
- Вітальня. Найбільша і простора кімната в будинку, де більшу частину часу проводять всі члени сім’ї. Від 40 до 50% — такий рівень вологості стане комфортним не тільки для людей, але і домашніх тварин, кімнатних квітів, а також побутової техніки і меблів.
- Кухня, ванна. Тут рівень вологості зазвичай зашкалює за допустимі норми. Приготування їжі і водні процедури істотно підвищують температуру і вологу. Вирішити проблему допоможе хороша вентиляція. Якщо витяжка функціонує слабо — встановіть додатковий вентилятор і частіше провітрюйте кімнати, намагаючись домогтися показників вологості як у вітальні — 40-50%.
- Робочий кабінет. 30-40% — достатній рівень вологи повітря для домашнього кабінету або бібліотеки. Більш високі показники можуть згубно вплинути на книги, документи, техніку. Зазвичай в кабінетах повітря сухе, тому часте завдання для робочої зони — це підвищити вологість повітря в кімнаті.
- Оранжерея. Якщо ви щасливий володар зимового саду в будинку, пам’ятаєте, що, крім гарного освітлення і температурного режиму, слід забезпечити рослинам необхідну дозу вологи на рівні 50-70%, в залежності від походження рослин.
Підвищення вологості повітря в будинку
Відсутність парового апарату вдома — не вирок. Наступні три «дідівських» методи допоможуть наситити приміщення відсутньою вологою без зволожувача повітря.
- Ємність з водою. Розставте контейнери з водою біля опалювальних приладів або зверху на батареях, а також на шафах або тумбочках. Випаровуючись, вода буде підвищувати вологість в повітрі і утримувати її на потрібному рівні. Поповнюйте воду в судинах по мірі її випаровування.
- Вологі рушники. Протягом дня змочуйте тканинні серветки або рушники і кладіть їх на батарею, при висиханні тканини повторюйте процедуру. Спростити завдання можна так: поставте контейнер з водою під батарею, опустивши в неї один кінець бинтової стрічки, складеної в два-три рази, другий кінець покладіть зверху на батарею. Піднімаючись до тепла, рідина буде поступово випаровуватися, вирішуючи проблему сухості повітря.
- Кімнатні рослини. Домашні квіти за замовчуванням віддають кисень і вологу в атмосферу, а регулярний полив і часте обприскування покращать мікроклімат в кімнатах.
Як знизити вологість повітря в кімнаті
Масляні радіатори зможуть зменшити вологість у квартирі невеликої площі, сучасні кондиціонери також мають функцію регулювання рівня вологи в повітрі. Але щоб досягти максимального ефекту, крім використання спеціальних пристроїв, слід дотримуватися трьох простих правил.
- Провітрювання. Регулярна аерація зменшує вміст водяної пари в повітрі. Чим частіше провітрювати — тим більше висушується повітряний простір в приміщенні.
- Сонячне світло. Не закривайте штори. Промені сонця ефективно просушують кімнати за кілька годин.
- Витяжка. У невентильованих кімнатах з високим рівнем вологи, наприклад, у туалеті чи ванній кімнаті, встановлення якісної витяжки обов’язкове. Системою вентиляції повинні бути оснащені металопластикові вікна в квартирі.
Вологість в кімнатах дуже добре поглинають запалені свічки, працюючий фен та інша техніка. Правильний мікроклімат забезпечують кімнатні рослини.