Наш госпіталь приймає близько 20% всіх пацієнтів в COVID-19 в Нью-Йорку. Моя робота – вирішувати, кого пустити на ШВЛ і як надовго, і коли відпускати.
Унікальність цього вірусу полягає в тому, що він не знайомий людському організму. Що ми знаємо точно, більше всіх хворих COVID-19 об’єднує три симптоми в тій чи іншій мірі інтенсивності: підвищена температура, кашель і біль в горлі. Хвороба може тривати від 5-6 до 14 днів.
Як заражаються COVID-19?
У переважній більшості – це тривалий контакт з зараженою людиною або тим, хто знаходиться в інкубаційному періоді. Практично 99,9% заражень відбувається в результаті фізичного контакту руками з зараженою поверхнею, в потім через дотик до свого обличчя – очей, носа або рота.
І він насправді дуже надихає. Чому? – Тому що ми точно знаємо шлях, через який вірус потрапляє до нас. Я, перебуваючи в госпіталі з великою кількістю хворих COVID-19 щодня, упевнений, що не захворію, бо я знаю цей ланцюжок послідовностей і тому знаю, як поводитися.
Що потрібно зробити, щоб не заразитися:
1. Головне – постійно стежити за тим, де ваші руки в даний момент і чи чисті вони. Необхідно постійно використовувати САНІТАЙЗЕР. Зайшов в ліфт і натиснув на кнопку – САНІТАЙЗЕР. Відкрив двері – САНІТАЙЗЕР.
2. Друге найважливіше – не чіпати обличчя руками, усвідомлено стежити за цим. Ми весь час чіпаємо особа, навіть не помічаючи цього. За статистикою, людина несвідомо чіпає особа близько 90 разів на день. Як себе натренувати в цій усвідомленості? Один із способів – почати носити маску. Ідея не в тому, що вона захистить вас від зараження (так як в більшості випадків неможливо заразитися через повітря), а саме в тому, щоб навчитися не чіпати обличчя.
Тому просту пораду: виходячи з дому, надягайте маску. Два цих пункту разом: тримати руки чистими і не торкатися обличчя – будуть ефективні в 99,9% випадків.
3. Третє – вам не потрібен респіратор. У госпіталі я ношу респіратор, тільки тоді, коли я в кімнаті з пацієнтом, і ми робимо спеціальні процедури, які викликають у пацієнта кашель для очищення дихальних шляхів від надлишку слизу. Весь інший час я ношу звичайну маску.
Так, хтось із медперсоналу клінік Нью-Йорка захворів, але це ті люди, які контактували з хворими при відсутності засобів захисту. Наприклад, 3 тижні тому, коли ще ніхто не знав, що у багатьох людей вірус в інкубаційному періоді. Терапевти контактували з хворими протягом більше 15 хвилин, брали мазок з носових пазух і т.д. Зараз в нашому госпіталі немає жодного випадку зараження серед медперсоналу. У звичайних умовах: на вулиці, в магазині респіратори не потрібні.
4. Четверте – соціальна дистанція. Тримайте дистанцію в 1,5-2 метра один від одного. Часті питання від пацієнтів: Коли їхати в госпіталь? Відповідь одна – якщо у вас утруднене дихання.
Інші випадки: у мене температура – НІ
Мені здається, у мене коронавірус – НІ
Я здав тест і у мене підтверджений коронавірус – НІ
У мене постійні болі в горлі – НІ
Багатьох, хто приходить до нас в госпіталь, ми просто відправляємо додому, тому що у них немає проблем з диханням. Найчастіше через 3-4 дня їм стає краще. Багато з тих, хто приходить з утрудненим диханням, направляються в стаціонар, і вони теж йдуть додому через 5-7 днів. Тобто з усіх пацієнтів, які надходять з COVID-19, тільки 10% потребують госпіталізації. І лише 1-3% потребують використання медичних апаратів ШВЛ. Переважна більшість з тих, хто лягає на штучну вентиляцію, поправляються через 7-10 днів.
Чи можна виходити на вулицю? Так! Будь ласка! Але необхідно лише дотримуватися правил. Дезинфікуйте руки після контакту з поверхнями і не чіпайте обличчя.
Коли ви гуляєте в місті – не підходьте до інших людей ближче, ніж на 2 метри. Але вітається! Посміхайтеся! Ніхто нікого не заразить, просто вийшовши на вулицю.
Єдине застереження: не починайте зневажливо ставитися до цього нового режиму взаємодії з оточуючими світом. Проблема полягає в тому, що коли людям кажуть, що можна робити певні речі, люди розслабляються і нехтують правилами. І носіть маску, щоб не чіпати своє обличчя.
Чи потрібно дезінфікувати продукти, принесені з магазину? Якщо ви живете в місті, де багато хворих, це хороша ідея. Якщо доставку приносить постачальник, хороша ідея попросити його залишити продукти за дверима. А потім надіти рукавички і продезінфікувати поверхню упаковок, які будуть залишатися в будинку. Я думаю це розумний рівень безпеки.
Чи потрібно негайно прати дезінфікувати одяг, які ми носимо на вулиці? Я як лікар, який знаходиться в приміщенні з хворими по 12 годин на день, звичайно, перу одяг після зміни, але для тих, хто просто виходить на вулицю, верхній одяг прати немає необхідності.
Які прогнози можна зробити зараз? Швидше за все, соціальна ізоляція триватиме від 3 до 9 місяців. Це довго. Але досвід усіх великих міст, які пережили найсильніші спалаху пандемії, говорить: перше, що необхідно зробити – це згладити криву поширення коронавируса. Знизити кількість хворих, щоб уникнути переповнення лікарень. Я думаю, що самоізоляція – це такий феномен, який потрібно просто прийняти як спосіб існування на найближчі кілька місяців.
Зараз, коли ви знаєте правила поведінки, немає підстав для паніки. Це просто новий спосіб взаємодії один з одним і з навколишнім світом. Головне – звикнути до нових правил. Як тільки правила входять в звичку, нові норми вже не здаються такими важкими і страшними.
Доктор Девід Прайс