Здоров'я та краса Консультація лікаря

Як зберегти очі здоровими, а зір – ясним. Це важливо знати!

За статистикою, найчастішими захворюваннями очей дорослого населення є катаракта, глаукома, вікова макулярна дистрофія та діабетична ретинопатія. З нагоди Всесвітнього дня зору офтальмолог розповідає про кожне з цих захворювань.

Кожного другого четверга жовтня відзначається всесвітній день зору, цього року ця подія припадає на 10 жовтня. Цей день був запроваджений ВООЗ у 2000 році задля привернення уваги людей до  проблем порушення зору та посилення профілактики захворювань очей.

За даними американської асоціації офтальмологів, кількість людей із порушеннями зору щорічно зростає значними темпами, загалом більше  1 млрд людей мають ті чи інші проблеми із зором, що значно впливає на їхню якість життя. Ні для кого не є секретом те, що будь-яку хворобу легше попередити ніж лікувати. Це стосується і захворювань очей. Значну кількість захворювань очей можна попередити чи вчасно діагностувати всього-навського періодичними профілактичними візитами до офтальмолога хоча б 1 раз на рік.

За статистикою, найчастішими захворюваннями очей дорослого населення є катаракта, глаукома, вікова макулярна дистрофія та діабетична ретинопатія. Як повідомляє завідувач офтальмологічного діагностичного центру Волинської обласної клінічної лікарні Роксолана Сидор, саме ці захворювання посідають провідні місця в рейтингу захворювань очей на Волині. Давайте трошки поговоримо про кожне із них!

Що таке катаракта?

Катаракта – це захворювання, в основі якого лежить помутніння кришталика, який в нормі має бути прозорим та безперешкодно пропускати світло на нашу сітківку. Більшість випадків катаракти обумовлені віковими змінами, в інших випадках – причиною може бути отримана травма ока чи супутні захворювання (наприклад, цукровий діабет).

Які симптомами катаракти?

Нечіткість зображення, дискомфорт в сонячну погоду, погіршення зору в сутінки, контрастного та кольорового сприйняття. Покращення зору зблизька також є одним із симптомів катаракти, що пояснюється потовщенням кришталика та збільшенням його оптичної сили.

Як попередити катаракту?

Доведених ефективних методів профілактики не існує, проте обмеження дії ультрафіолетових променів (носіння сонцезахисних окулярів), відмова від тютюнопаління, контроль цукру крові та інших супутніх захворювань зменшують швидкість розвитку катаракти.

Яке лікування катаракти?

Наразі, клінічно доведених медичних препаратів, що лікують чи сповільнюють катаракту не винайшли. Тому єдиним ефективним методом боротьби із катарактою є операція по заміні власного мутного кришталика на прозорий штучний. Як повідомляє Рудавська Л.М, завідувач відділення мікрохірургії ока Волинської обласної клінічної лікарні, таких операцій проводиться більше 1000 за рік. При вчасному зверненні пацієнта, ця операція є досить легкою та короткотривалою (10-15 хв) з досить хорошими післяопераційними результатами  (можливе відновлення зору до 100%), та не потребує знаходження у лікарні більше одного дня.

Коли варто лікувати катаракту?

Катаракта може повільно розвиватись роками, значно не впливаючи на якість життя. Проте, якщо ви відмічаєте погіршення зору, що створює вам дискомфорт у повсякденній діяльності, варто звернутись до офтальмолога та вчасно прооперуватись. Не варто довго зволікати, оскільки при зрілій катаракті (кришталик стає дуже твердим) проста операція може стати складною як для лікаря (ускладнення під час операції) так і для пацієнта (важчий післяопераційних період).


Глаукома – надзвичайно небезпечне захворювання, оскільки зір, який втрачає людина вже неможливо повернути.

В більшості випадків, глаукома супроводжується підвищенням очного тиску через надмірне утворення або погіршення відтоку внутрішньо очної рідини. В свою чергу, підвищений очний тиск спричиняє загибель клітин зорового нерву, які вже ніколи не відновлюються спричиняючи незворотну втрату зору. Це може відбуватись дуже повільно, часто незамітно для людини.

Які симптомами глаукоми?

Звуження поля зору, погіршення гостроти зору, часті болі в ділянці очей чи голови, а також наявність глаукоми в родичів повинна насторожити людину щодо глаукоми. При вчасному зверненні вдається значно призупинити розвиток цього захворювання.

Яке лікування глаукоми?

Лікування глаукоми є індивідуальним у кожному випадку, проте зазвичай первинною тактикою є призначення антиглаукомних крапель які у більшості випадків є досить ефективними. Такі краплі потрібно капати постійно та періодично вимірювати очний тиск. При неефективності медикаментозного лікування показане хірургічне лікування глаукоми, що дозволяє відмінити закапування крапель.


Вікова макулярна дистрофія (ВМД) – це захворювання ділянки сітківки ока, що відповідає за центральний зір. Причини розвитку до кінця нез’ясовані. Є дві форми ВМД: суха та волога.

Суха форма ВМД може значно не впливати на зір та протікати десятками років без особливого прогресування. Лікування сухої форми ВМД – це вживання вітамінних препаратів задля підтримання нормального живлення сітківки. Волога форма ВМД значно гірша, оскільки викликає значне погіршення центрального зору, викривлення предметів, прямих ліній, появу плям перед одним чи обома очима. Значним успіхом у лікуванні вологої форми ВМД стала поява препаратів, які вводяться всередину ока та  сповільнюють захворювання, а при вчасній діагностиці і зовсім відновлюють зір.

Штатний спеціаліст по ВМД Волинської обласної клінічної лікарні, Назарчук Р.Г, коментує, що ефективність таких ін’єкцій є дуже хорошою та значно покращує зір пацієнтів вже після 1-3 введень.


Діабетична ретинопатія – це ускладнення цукрового діабету, яке досить часто виникає при недостатньому контролі цукру крові. Цукровий діабет дуже негативно впливає на мікросудини, які у великій кількості знаходяться саме на нашій сітківці.  Змінені судини є дуже ламкими, можуть спричинити крововилив в порожнину ока та викликати раптову втрату чи затуманення зору. Також при цьому захворюванні, можливе утворення тяжів на сітківці, що провокують відшарування сітківки та втрату зору.

Попередити ускладнення діабетичної ретинопатії можна вчасними профілактичними візитами до ендокринолога та проведенням лазерної коагуляції змінених судин сітківки в офтальмолога.

Офтальмологічне відділення Волинської обласної клінічної лікарні наголошує, що задля профілактики та вчасної діагностики захворювань ока дуже важливим є огляд у спеціаліста хоча б 1 раз на рік! Не забувайте, що ваше здоров’я у ваших руках!

Дата публікації: 10.10.2019 img Поділитися