Капуста для тривалого зберігання
Зазвичай качани лежких сортів менш соковиті і містять багато клітковини. На листках розташовується велика кількість жорстких жилок. При цьому капуста, призначена для зберігання взимку, повинна бути вирощена на легких та середніх ґрунтах з урахуванням сівозміни.
Крім того, в ґрунт необхідно своєчасно вносити фосфорно-калійні добрива, при цьому з азотом потрібно бути обережними: надлишок цього елементу знижує лежкість капусти. У дощову осінь качани треба захищати від рясних опадів, інакше вони розтріскаються і будуть погано зберігатися.
Сорти капусти для зберігання
Для тривалого зберігання підходять такі середньопізні сорти білокачанної капусти, як Завірюха (зберігається до 8 місяців), Подарунок (до 7 місяців), Домбровська (до 6 місяців). Ранньостиглі сорти капусти для зберігання не годяться.
Серед пізньостиглих сортів варто відзначити Білосніжку (зберігається до 6 місяців), Амагер (до 8 місяців), Кам’яну голову (до 12 місяців). А ще непогано зарекомендували себе сорти Бірюза плюс, Зимівля, Лангедейкер, Кам’янка, Цукрова голова і гібриди Бартоло, Атрія, Арос, Екстра.
Коли збирати капусту на зберігання
Передчасне збирання врожаю може призвести до в’янення овочів, а запізніле — до розтріскування качанів. Тому важливо точно визначити, коли настає пора прибирати капусту з грядки на зберігання. Денна температура повітря повинна бути в межах 3-8°C, а нічна — від 0 до -3°C. Найкраще зрізати капусту в суху погоду і обов’язково з допомогою гострого ножа. При цьому на качані залишають качан довжиною 2-3 см і 2 криючих листка (вони захистять качан від хвороб і механічних пошкоджень).
Для закладки на зберігання непридатні недорозвинені, незрілі, тріснуті, хворі, пошкоджені і підморожені качани. Перш ніж помістити капусту в сховище, її потрібно протягом доби просушити в досить теплому і добре провітрюваному приміщенні або на вулиці під навісом.
Де можна зберігати капусту
Білокачанну капусту можна зберігати в різних місцях. Головне — дотримуватися певних умов зберігання. Найбільш підходяща температура повітря — від -1 до + 2°С, а вологість — 85-95%. При цьому сховище мінімум раз на місяць необхідно провітрювати, щоб у ньому не розмножувалися грибки. Перш ніж покласти капусту на зберігання, припудріть качани крейдою або гашеним вапном. Це допоможе попередити розвиток грибкових хвороб.
Найпростіший і тому дуже популярний спосіб — зберігання капусти у шухлядах або картонних коробках. У них качани укладають в один шар так, щоб вони не торкалися один одного. Також у підвалі капусту можна зберігати на полицях (стелажах) шириною не менше 20 см і заввишки близько 30 см. Кожний качан загортають у папір або харчову плівку (в кілька шарів) і укладають качаном вгору. Качани, ізольовані один від одного папером або плівкою, зберігаються довше.
Якщо при збиранні капусти ви залишили довгі кочережки (не менше 8 см), качани можна зберігати в ящику з сухим піском шаром 20 см. В нього капусту просто встромляють качаном вниз.
Деякі господарі воліють зберігати капусту в глині. Ретельно змішують 2 частини глини і 1 частину води, отриманою масою змащують кожен качан, після чого просушують їх і укладають на полиці в льосі або підвалі.
Якщо рік виявився настільки врожайним, що у підвалі для капусти не залишилося місця, можна качани просто підвісити до стелі за кочережки за допомогою міцної мотузки. При цьому овочі не повинні торкатися один одного (для кращої вентиляції).
Як зберігати капусту в домашніх умовах
Щоб зберегти білокачанну капусту свіжою якомога довше, необов’язково шукати для неї спеціальне приміщення. Сховище можна організувати в квартирі. Кожен качан щільно обертають харчовою плівкою і кладуть у холодильник у відділення для овочів, виставляючи в ньому мінімальну температуру. Овочі регулярно перевіряють, замінюючи плівку, як тільки утворився конденсат. Замість поліетиленової плівки можна використовувати пергаментний папір.
Якщо у вас досить великий балкон, там можна встановити дерев’яний ящик, утеплений пінопластом і зберігати капусту в ньому, теж попередньо обернувши кожен качан плівкою або папером. Взимку не забувайте регулярно заглядати в сховище і відбраковувати всі качани з явними ознаками пошкоджень. Навіть якщо ви створите для капусти відповідні умови, під час зберігання вона може захворіти.