Кажуть, якщо хочеш втратити гроші, вклади їх в агробізнес. Проте, виявляється, земля може принести непоганий прибуток. Наприклад, якщо на ній посадити сад. Що треба для того, щоб почати свій «садовий» бізнес, які його напрямки є перспективними, а також що вирощувати, якщо маєш невеликий стартовий капітал, розповідає Тарас КМІН, садівник не за фахом, а за покликанням.
– Що спонукало вас зайнятися агробізнесом?
– Я не маю фахової освіти, моя спеціальність – художня різьба по дереву. Але садівництво – це те, що мені подобається. Це не тільки бізнес, спосіб заробити, це моє хобі.
Садівництвом я захоплююся з юних літ. Було цікавіше купити саджанець, ніж витратити гроші на щось, що цікавило інших підлітків. Почав із рослин, невибагливих у догляді, зокрема, смородини. Подорожував Україною, дізнавався, як люди займаються садівництвом. Зрозумів, що на цьому можна заробляти, і що земля може приносити прибутки. Їздив до Польщі навчатися і переймати досвід тамтешніх садівників. Коли побачив, як хазяюють поляки, зрозумів, що на наших родючих ґрунтах реально заробляти. Й інвестував стартовий капітал у цю справу.
– Що потрібно для того, щоб розпочати свій агробізнес?
– Насамперед потрібна ділянка. Її розмір залежить від ваших фізичних можливостей її обробляти. Не треба засаджувати 5 га, якщо немає можливості дати їм ради. Якщо у вас велика сім’я, є техніка, можна починати з 1 га. Якщо сім’я невелика і техніки немає, краще починати із 0,5 га, наприклад малини. Її вирощування зараз є популярним. Це та культура, яка на початковій стадії потребує найменше фінансових затрат. Це зумовлено тим, що саджанці малини є дешевими, і прибуток вони дають практично відразу: після осінньої посадки наступного року малина вже плодоносить. Це гарний варіант бізнесу для людини, яка має невеликий стартовий капітал.
Ще одна стаття витрат, якої не уникнути при вирощування ягідних культур, – це краплинний полив. Це те, що потрібно для старту. Після того, як людина освоїть вирощування малини, познайомиться зі світом препаратів, якими треба обробляти рослини, тонкощами догляду і т.д., може переходити на новий рівень. Наприклад, закласти плодовий сад. Він вимагає більших фінансових інвестицій, але й дає згодом більший дохід.
– Вирощування яких видів плодових дерев є перспективним у нашому регіоні?
– У наших садах мало вишень, черешень, слив, абрикосів, адже з’явилися нові хвороби, які, за недогляду за рослинами, знищують їх. Враховуючи ті кліматичні зміни, які спостерігаємо останнім часом (спекотне літо, помірні зими), з’являється можливість вирощувати нові культури, зокрема, персик. Так, ми привезли з Польщі підщепу маньчжурського персика. Він морозостійкий і чудово росте у нашому регіоні, зокрема, на Львівщині є посадки, які приносять досить великий врожай. І зараз сади маньчжурського персика закладаємо на Волині. Посадивши на 1 га землі 1200 дерев, можна отримати врожай персиків понад 15 т.
– Як обрати якісний посадковий матеріал, зокрема, саджанці малини?
– Треба їхати у розсадники, до людей, які навіть через роки будуть на тому ж місці. Їхати треба тоді, коли рослини плодоносять, щоб все побачити на власні очі. Тільки після цього готувати землю для закладання саду, а вже потім купувати саджанці.
Дуже важливо правильно підготувати землю для посадки, адже рослина ростиме на одному місці не рік і не два. Це фундамент, а на крихкому фундаменті нереально побудувати надійний дім. Треба не тільки збагатити ґрунт поживними речовинами, а й оздоровити, позбутися шкідників. Це треба робити завчасно, за 6–12 місяців до висаджування саджанців.
Якщо земля не оброблялася, треба зробити передпосадковий посів сидератів. Це можна зробити в один або два етапи: навесні і/або влітку. Приміром, закладаючи персиковий сад, ми навесні посіяли олійну редьку, а влітку – гірчицю. Коли зелена маса виростає, її треба заробити у землю, щоб оздоровити і збагатити поживними речовинами ґрунт. Після цього можна садити сад.
– Який час найкращий для закладання саду?
– Ми рекомендуємо садити саджанці тільки восени. Оптимальний час – жовтень, коли на плодових культурах дозріває верхівка пагона. Тоді дерево припиняє рости, переходить у стан спокою, починає скидати листя. Тільки тоді!
Саджанці, які продають на ринках, починають викопувати ще у вересні, щоб розтягнути період реалізації й отримати більший дохід. Вони ще не дозрілі. Верхівки саджанців в’януть, їх обрізають (так, їх треба обрізати, але тільки навесні), а взимку саджанець від цього потерпає. Саджанець, який викопали надто рано, має ще й недозрілі плодові бруньки, вони не встигають закласти поживні речовини, які будуть потрібні наступного року для плодоношення.
Треба купувати саджанці, викопані після перших приморозків, коли повністю дозрівають рослини і починають скидати листя. Саме тоді реалізацію починають розсадники.
– Підкажіть, де можна отримати достовірну інформацію щодо догляду за садом?
– Безпосередньо у розсаднику. Ми, зокрема, не тільки вирощуємо і продаємо високоякісний посадковий матеріал плодово-ягідних культур та плоди, вирощені у своєму саду. Ми ще й завжди надаємо консультацію, ділимося ідеями. Інформація – це запорука успіху.