Система фіксації дітей у автомобілі є дуже ефективною у зменшенні травм і смертності дітей-пасажирів. Використання дитячих автокрісел знижує смертність на 60 %, – повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.
Серед країн, які мають дитячі автокрісла у законодавстві, 85 % – країни з високим рівнем доходу, 15 % – із середнім рівнем доходу. Країни з низьким рівнем доходів не мають таких норм в законодавстві.
В Україні п. 21.11. Правил дорожнього руху забороняється перевозити дітей, зріст яких менше 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку, у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу; на передньому сидінні легкового автомобіля – без використання зазначених спеціальних засобів; на задньому сидінні мотоцикла та мопеда.
Аргументи «за» використання автокрісла
- Під час екстреного гальмування або іншого автомобільного маневру дитина, яка сидить на колінах дорослого, фактично виконує функцію подушки безпеки і приймає на себе всю масу тіла дорослого, який рухається за інерцією.
- Малюк з дитинства звикає до безпеки, безпечної поведінки у авто.
- Батько/мама-водій може цілковито зосередитися на дорозі.
- Дитяче автокрісло допомагає малюку комфортніше почуватися під час тривалих подорожей.
Важливо правильно користуватися
- Перед початком використання автокрісла необхідно уважно ознайомитися з інструкцією та виконувати усі рекомендації.
- Під час купівлі автокрісла потрібно враховувати вагу, зріст та вік дитини (краще взяти дитину з собою до магазину, щоб приміряти та обрати оптимальний варіант).
- Бажано надавати перевагу новому автокріслу (наявність інструкції та гарантії від магазину/виробника).
- Найбезпечніше місце для установки автокрісла – середнє місце на задньому сидінні.
- Відповідно до вікової категорії автокрісла можна розподілити так: 0-9 місяців – фіксація обличчям вперед або назад; 9 місяців – 4 роки – фіксація обличчя вперед; 4 –12 років – фіксація з підсилювачем.
- Важливо стежити за станом пасків безпеки дитячого автокрісла – старі та зіпсовані паски потрібно замінити на нові якнайшвидше.
Правильна фіксація дитини
- Передусім необхідно перевірити дитяче крісло на справність і наявність пошкоджень.
- Перед посадкою дитини необхідно зняти з дитини верхній об’ємний одяг, щоб забезпечити правильне положення тіла дитини у дитячому кріслі.
- Перед фіксацією ременів потрібно їх випрямити, щоб уникнути перекручування. Також ремені повинні бути затягнуті так, щоб між тілом дитини і ременем був проміжок товщиною в один палець.
- Спина та сідниці дитини мають прилягати до спинки дитячого крісла.
- Автокрісло для малюків віком до 2 років фіксують обличчям назад, відхиливши спинку, щоб запобігти травмам шиї.