підтопило город

Як врятувати рослини після підтоплення: швидка допомога

Як врятувати рослини після підтоплення значною мірою залежать від того, скільки часу на ділянці стояла вода і який стан ґрунту на цей час.

Якщо термін стояння невідомий (бо підтопило, наприклад, дачу навесні, коли ви туди не приїздили), – сусіди підкажуть. А щоб визначити стан ґрунту, в різних місцях потрібно накопати ямок і подивитися, чи набиратиметься в них вода. Якщо вода простояла від кількох годин до тижня і вже пішла із зони коріння, то це не страшно, рослини це переживуть. Їм потрібні додаткові обробки від грибкових захворювань і препарати від стресу.

Що робити при тривалому підтопленні

Якщо вода стояла довше, і в ямки все ще набирається, роботи буде значно більше. Корінню потрібне повітря.

  1. Відведіть зайву воду, викопавши канавки.
  2. Дерева, особливо дорослі, тритижневе стояння води, іноді до місяця, зазвичай переживають. Але ґрунт навколо них слід поштрикати вилами.
  3. Землю у пристовбурних колах потрібно розпушувати якнайчастіше. Окрім того, треба замульчувати тонким шаром пухкого матеріалу, щоб не утворювалася кірка, що перешкоджає надходженню повітря у ґрунт.
  4. Навколо кущів ґрунт теж треба поштрикати вилами і розпушити.
  5. Не варто поки виривати бур’яни з корінням біля дерев та чагарників. Коріння трав, що відмирають, залишають після себе в ґрунті порожнини, допомагаючи аерувати ґрунт.
  6. Малина, жимолость, золотиста смородина, аґрус та бузок дуже погано переносять затоплення. Якщо ґрунт ще перенасичений вологою, біля них добре б викопати глибокі водовідвідні канавки. Протикання та розпушування обов’язкові.
  7. Виноград зазвичай весняне підтоплення переживає, прокидається він пізно і всі процеси у нього навесні сповільнені. Це характерно для всіх рослин, які пізно прокидаються: поки ростові процеси не почалися, рослини не мають такої потреби в кисні і їм легше пережити затоплення.

Що робити з декоративними рослинами і полуницею після підтоплення?

Найбільше роботи з декоративними трав’янистими та полуницею. Вони страждають дуже сильно, і їх доведеться викопувати з грудкою землі, щоб вона просохла і наситилася повітрям. Полуницю в першу чергу, вона нестійка (під водою витримує тиждень або трохи більше).

З декоративних почати варто з:

  • дельфініумів,
  • флоксів,
  • астильби,
  • дицентри,
  • хризантем,
  • бородатих ірисів,
  • осінніх айстр,
  • лілій,
  • гвоздики,
  • гейхер,
  • брунер,
    клематисів.

Якщо квітники великі і старі, можна обкопати їх великою канавою – туди піде зайва вода. І вилами ґрунт попротикати.

Підтопило город
Підтопило город

Як боротися з хворобами після підтоплення?

Води чого тільки не несуть! Перш за все, все те сміття, яке валялося по околицях. У деяких випадках може знадобитися дезінфекція ґрунту, колодязів, свердловин.

Якщо до цього не дійшло, ґрунт бажано продезінфікувати самостійно. Затоплені ділянки без рослин (доріжки, майданчик для машини, основи будівель і в господарських приміщеннях) обробити сумішами, що містять хлор. 100 г нейтрального гіпохлориту кальцію на 10 л води.

У ґрунті зайвий хлор ні до чого, ґрунт краще обробити перекисом водню. Для цих цілей зручніше брати 37% перекис для басейнів і розводити до 1% стану (трохи більше 3,5 л води на 100 г перекису). Після підтоплення перекис хороша ще й тим, що при її розкладанні у ґрунті виділяється кисень.

Вологе середовище – рай для патогенів. Спори бактерій та грибів неймовірно живучі і розмножуються дуже активно. Рослинам після затоплення погано: клітини насичені вологою і пухкі, у них легше проникати хворобам. Симбіонти, що живуть біля коріння, які забезпечували значну частину рослинного імунітету, сильно постраждали. Їм теж ще треба відновлюватися. Звичайно, рано чи пізно місцева екосистема відновиться, але зараз їй треба допомога.

Обробки фунгіцидами можна розпочинати відразу після затоплення, потім повторити через два тижні. Збільшення сезонної кількості обробок знадобиться для полуниці, смородини, винограду, малини, троянд.

І, звичайно, протягом сезону необхідно уважно стежити за своїми рослинами, хвороби можуть вилазити різні і несподівані.

Як підживити і підтримати рослини після підтоплення?

Після перенасичення водою у ґрунті різко падає кількість необхідного азоту та вуглецю. Вуглець буде відновлюватися при розкладанні коріння, що залишилося в ґрунті. А ось азот потрібно додати.

Поки ґрунт вологий, можна і потрібно скористатися карбамідом або добривами, що містять амоній (сульфат амонію, аміачна селітра). Ці добрива швидко розчиняються у вологому ґрунті. Вносити їх слід при розпушуванні, загортаючи в ґрунт. Норми внесення перевищувати не варто.

Вода повимивала з ґрунту багато чого, найголовніше — загинули мікроорганізми, які перетворювали деякі мінеральні елементи у доступну для рослин форму. А годувати рослини треба. Найшвидший спосіб – обприскування по листю. Це “швидка допомога”. Добриво спрацює у найкоротші терміни та підтримає рослини, поки ґрунт просихає та відновлюється. Обов’язково обприскувати нижній бік листя. Саме там знаходяться продихи, через які розчини потрапляють всередину листя і звідти вже швидко поширюються по всій рослині.

Під час затоплення усі рослини отримали стрес. Їм доведеться на ходу перебудовуватися, тому що коріння працює не так, як треба. Обприскування препаратами адаптогенами життєво необхідно, все за інструкцією.

Турбота про ґрунт

Городній та садовий ґрунт дуже страждає від підтоплень. Гине більша частина ґрунтової мікрофлори, яка в живому ґрунті якраз і забезпечує родючість.

  1. Для переробки нанесеної водою мертвої органіки та розпушування ґрунту знадобляться передусім дощові черв’яки. Можна їх купити і запустити на ділянку, можна накопати десь і розселити в себе.
  2. Розведення мікроскопічної ґрунтової живності вимагатиме великої кількості свіжої органіки. Не гною, а зелені. Добре було б виростити багато сидератів. Допомогти можуть бур’яни – скільки їх підросте до формування грядок, все закласти в ґрунт і пролити препаратами з ефективними мікроорганізмами. Без зеленої маси препарати марні — мікроорганізмам нема чого їсти.
  3. Протягом літа непогано вирощувати горох, де тільки можна. І зеленим горошком можна запастися, і корисної швидкозростаючої органіки багато. Все бадилля закладати в ґрунт: під дерева, кущі, на грядки, що звільнилися. Скошену траву використати так само.
  4. Купувати ЕМ-препарати необов’язково. Можна нарізати дерну на пагорбі, який не затоплювався, замочити у воді на добу і цим настоєм проливати грядки, навколостовбурні кола та клумби. Це закваска. Їй також потрібна свіжа органіка для живлення.
  5. Якщо є достатня кількість попелу, то використовувати його потрібно буде під усі рослини, крім кислолюбних – 1 склянка на 1 м2. Попіл вилужує ґрунт, а після тривалого затоплення ґрунт закислюється. Якщо немає попелу, можна використовувати крейду або доломітове борошно.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook