Існують тисячі сортів яблук, що відрізняються між собою кольором, формою, розмірами, смаком, ароматом, щільністю, соковитістю, терміном дозрівання, тривалістю зберігання і складом. Вибираючи молоде деревце для весняної посадки, не полінуйтеся зібрати інформацію про запропоновані варіанти. Так ви зможете підібрати сорт з відповідним строком дозрівання, смаком, соковитістю і іншими особливостями і радіти вибору довгі роки.
Терміни весняної посадки молодих яблунь
Яблуні однаково успішно садять восени і навесні. Весною хороші погодні умови можуть наступити різко і тривають завжди недовго. Для тих, хто живе далеко від своєї садової ділянки, це може виявитися великими незручностями. Коли ж правильно здійснити весняну посадку яблуні? Необхідно встигнути зробити це в період відступу морозів до розпускання бруньок на саджанці. Якщо рекомендований період пропустити, затягнувши з посадкою, молоде і поки ще погано вкорінене деревце може постраждати в подальшому від спеки та посухи.
Правильний вибір місця для посадки саджанця яблуні
Як відомо, дерева садять на одному місці раз і назавжди. Це накладає особливу відповідальність у зв’язку з вибором місця посадки. Де посадити яблуню, щоб дерево почувалося найбільш комфортно і дякувало за це щороку прекрасним врожаєм? Місце для яблуні обирайте з урахуванням таких рекомендацій:
- Дерево не повинно знаходитися в тіні будівель і інших великих дерев.
- Яблуні не люблять вітряних місць і протягів.
- Яблуні добре плодоносять в груповій посадці, де відбувається перезапилення.
- Краще обирати саджанці сортів з різним терміном плодоношення.
- Відстань між сусідніми високорослими яблунями — 3-5 м, низькорослими — 1-3 м.
Підготовка ями для здійснення весняної посадки яблунь
Зробити яму на ретельно підібраному для молодої яблуні місці потрібно завчасно. Не варто рити заглиблення в день посадки. Щоб посадити деревце навесні, яму краще викопати восени, в крайньому випадку — за тиждень до запланованого заходу. Розмір ями для посадки яблуні залежить від двох факторів:
Розмір дерева. Для яблунь великих сортів зазвичай роблять яму діаметром 50-90 см, заглибивши її на 1 м. Для невеликих дерев досить зробити заглиблення на 35-40 см, а розширити на 90 см.
Особливості ґрунту. На ділянці, де проводилося глибоке перекопування, розмір ями для посадки яблуні потрібно розраховувати тільки за розміром коренів. Якщо перекопування не проводилося, необхідно зробити рів глибше і ширше: 70х100 см. Так само варто вчинити і в разі важкого ґрунту. Для глинистих земель або ґрунту з великою часткою щебеню або крейди яму роблять ще більшою: 100х100 см.
Технологія посадки яблунь навесні
Правильними є два варіанти посадки молодих яблунь: однорічними і дворічними саджанцями. Другий спосіб більш поширений, хоча дерева у віці одного року приживаються легше і швидше.
Посадка однорічних саджанців. Їх слід обрізати відразу після весняної посадки. Залишити необхідно 5-6 добре розвинених бруньок (гілок у однорічних дерев ще немає).
Посадка дворічних саджанців. Обирайте саджанці, на яких є не менше трьох пагонів, добре відхилених і які мають довжину 50 см. Стовбур повинен мати продовження.
Алгоритм посадки яблуні навесні:
- Огляньте коріння молодої яблуні і видаліть всі пошкоджені частини. Щоб вони не підсохли, умочіть їх в бовтанці з землі, глини і коров’яку. 75% ями засипте сумішшю з землі (попередньо очищеної від бур’янів), перегною (15-20 кг) і мінеральних добрив (суперфосфат — до 500 г, сірчанокислий калій — до 100 г). Можна додати попіл. На дно ями краще засипати землю, яка до перекопування була зверху.
- Вставте високий кілок у центр ями, потім утрамбуйте насипану землю ногами. Розмістіть коріння молодої яблуньки з північного боку від кілочка. Щоб все зробити правильно, краще приступати до цієї справи вдвох. Засипаючи корінці, слід утрамбовувати ногами кожен шар. В кінцевому етапі всі частини кореня повинні бути щільно оповиті ґрунтом. Коренева шийка деревця повинна бути після посадки на рівні землі або на 10-12 см нижче.
- Підв’яжіть молоду яблуньку до колу вісімкою, щоб вітер її не розхитував.
- Навколо посадженого деревця зробіть лунку. Правильно буде зробити її діаметр трохи більше діаметру ями.
- Полийте молоду яблуньку 5-6 відрами води.
- Замульчуйте все пристовбурове коло, дочекавшись повного вбирання води. Використовуйте для цього перегній або тирсу. Рекомендований шар — 8-10 см.
Отже, ви посадили яблуньку – то коли ж очікувати результати? Коли вона дасть перші плоди і коли розраховувати на максимальний урожай? Багато що залежить від сорту, але за словами досвідчених садівників, в середньому в плодоношення молоді яблуньки вступають через 5 років після посадки, карликові — через 3-4 роки. Потужними і красивими деревами вони стають на 8-10 році. В цей час садівники починають знімати найбільший урожай.
Швидше за все, тепер вам не здається складною посадка яблунь навесні. Як все зробити правильно? Застосовуйте отримані поради на практиці, візьміть для здійснення заходу напарника і вірте в успіх. Ваш сад може стати вашим надбанням і перейти у спадок майбутнім поколінням. Прекрасний подарунок, чи не так?