Як прогнати застуду з дитячої кімнати

Профілактика вірусних захворювать, лікування і поради мамам - як і чим вилікувати застуду у дитини, як відрізнити температуру «на зуби» від вірусної інфекції, які жарознижувальні краще використовувати для дітей, розповідає досвідчений педіатр.

На популярні запитання батьків відповідає педіатр Василь Старомінський.

Дуже часто від дорослих можна почути, що їхня дитина часто хворіє. Часто, на думку лікаря, – це скільки?

– 4–5 разів на рік дитина повинна перехворіти респіраторним захворюванням. Це норма. Таким чином формується імунітет.

Що дробити, коли дитина часто хворіє? Щойно вилікували одну застуду, як починається інша…

– Найважливіше забрати причину, зменшити до мінімуму контакти з інфікованими, зміцнювати імунітет за допомогою загартовування, дбати про здорове і повноцінне харчування, дотримуватися режиму дня. Перша профілактика проти вірусів – це зволожити повітря, адже чим воно сухіше, тим дужче подразнюється слизові дихальних шляхів.

А по-друге, потрібно провітрити приміщення, але за умови, що дитина на час провітрювання у ньому не перебуває. Дуже часто, щойно маля занедужає, батьки починають щільно закупорювати вікна і робити в хаті парник. Це велика помилка: приміщення, де перебуває хворий, потрібно навпаки якнайчастіше провітрювати, аби повітря очищалося від інфекцій та вірусів. Ще одна помилка – дозволяти дитині бавитися на підлозі, тим паче коли це дім з дерев’яними вікнами і там є протяги.

Дорослі можуть не помічати рух холодного повітря, але наслідки дадуть про себе знати. Спробуйте намочити ноги і пройтися по кімнаті, де грається ваша малеча, – і ви відразу відчуєте, чи є там протяги. У холодну пору року дітям потрібно бавитися на дивані.

Не вберегли – дитя застудилося, піднялася температура. Коли її потрібно збивати?

– Температура – не ворог, її не треба боятися. Вона – наш союзник, бо допомагає знищити інфекцію в організмі. Чи потрібно її збивати? Так. Але коли – залежить не від показів термометра, а від стану дитини. Якщо малюк активний, то і за 38,5 °С йому не треба давати жарознижувальне, потрібно дозволити організмові боротися! А коли 37,4 °С, дитина квола – температуру варто збити.

При цьому якщо дитині постійно давати жарознижувальне, щойно стовпчик термометра поповз угору, її імунітет поступово атрофується, як і будь-який орган чи кінцівка, якою тривалий час не користуються. Безумовно, якщо у дитини бувають судоми, підвищення температури допускати неможна.

Чим іще, окрім ліків, можна збивати температуру?

– Ніхто в Європі температуру до 39 ºС не збиває таблетками, лише фізичними методами: хворого потрібно роздягнути, охолодити, напоїти. Ефективні також розтирання. Зазвичай радять їх робити розведеним з водою оцтом. Я вважаю, найкраще зробити суміш із рівних пропорцій води, 9% оцту і горілки.

Оцет можна замінити соком лимона, розведеним навпіл з водою, але за умови, що у дитини немає алергії. Звісно, такі обтирання не знизять дуже високу температуру до нормальної. Але допоможуть збити її на 0,5–1ºС і можуть у деяких випадках замінити або відтермінувати прийом жарознижуваних препаратів.

Існує ще один спосіб: занурити ноги дитини на 15 с у миску з холодною водою або обгорнути її мокрим простирадлом. При підвищенні температури не забувайте промивати дитині носик, адже слизові будуть підсушені, а від цього може з’явитися подразнення.А найважливіше при температурі – пити достатньо рідини.

Чим найкраще поїти дитину під час застуди?

– Якщо у дитини температура, байдуже, що вона питиме, аби пила достатньо. Малина, липа, смородина, сушка, ромашка – будь-який напій, який смакуватиме малюку, окрім газованих. З’ясувати, чи дитина п’є достатньо, можна відстеживши, як часто вона ходить в туалет або ж наскільки інтенсивно наповнюється підгузок. Якщо випорожнення сечового міхура відбуваються рідше – пити потрібно більше.

Як відрізнити температуру «на зуби» від вірусної інфекції?

– Температура «на зуби» ніколи не буває постійною, а може змінюватися кілька разів протягом години. Але у будь-якому разі, якщо у маляти піднялася температура, потрібно, щоб його оглянув лікар.

Які жарознижувальні краще використовувати для дітей: свічки чи сиропи?

– Свічки дещо повільніше збивають температуру, тому їх краще ставити на ніч. Інколи використання кількох свічок підряд може спричиняти пронос або ж препарат може не засвоюватися повною мірою, коли свічка тане і виходить назовні. Ефективність будь-яких ліків – індивідуальна.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook