Город Садиба

Як правильно вирощувати горох

Незважаючи на популярність вирощування гороху на дачі, зібрати хороший врожай вдається не кожному господареві. Його отримати може той, хто знає всі секрети вирощування та догляду за горохом. Читайте далі.

Усі сорти цієї культури можна розділити на 4 види:

  • кормовий (вусатий);
  • зерновий (нут);
  • овочевий (юнос, оскар, гавел, владан);
  • цукровий (амброзія).

Кормові та зернові сорти використовуються городниками для органічних добрив, їх сіють після того, як збирають урожай картоплі, огірків, редису, моркви. Цукровий сорт вирощують для вживання молодих бобів у їжу. Зернові сорти горошку низької якості, але при цьому вони швидко розварюються, тому заготовляються для приготування супів.

Кожен городник може вибрати свій сорт бобової культури. Це досить примхлива рослина, але при дотриманні усіх правил і рекомендацій досвідчених городників виростити в домашніх умовах її досить просто.

Як підготувати ґрунт

Вирощування гороху починається з підготовки ґрунту, при цьому слід враховувати, що горох є світло- та теплолюбною культурою. Він найкраще росте на безвітряних і добре прогрітих ділянках. Готуючи землю, не варто перенасичувати її добривами, для вирощування гороху у відкритому ґрунті достатньо внести у землю мінеральні добрива й органіку.

Можна обробити ґрунт вапном, використовуючи 200-250 г/м2, також у ролі добрива можна додати 30 г калію і 20 г подвійного суперфосфату.

Часто доводиться орієнтуватися у закладенні насіння вже під час посіву, що обумовлено особливостями ґрунту на обраній ділянці. У важких глинистих ґрунтах горох вирощують практично на поверхні, на більш легких ґрунтах садити горох треба значно глибше.

Ця бобова культура потребує вологого ґрунту, що сприяє її швидкому проростанню і формуванню насіння. Але також варто знати і те, що рослина не любить надлишкову вологу, адже та може призвести до загнивання.

Максимально відповідним ґрунтом для вирощування бобової культури вважається легкий суглинок чи супісок нейтральної реакції. Добре росте культура також у ґрунті, де раніше вирощувалися гарбузи чи пасльонові культури.

Зернові сорти рекомендують висаджувати відразу після озимої пшениці, тому вирощуванням гороху нут слід займатися на ділянках, де раніше росла пшениця.

Посів гороху

Перед посівом ретельно переберіть насіння, відкиньте зіпсоване й бите. Решту насіння, придатного для висадки, прогрійте і замочіть у розчині борної кислоти на 5 хвилин. Для приготування розчину на 5 л води візьміть 1 г кислоти. Посадку необхідно проводити в набряклому, але сухому стані насіння.

Посів насіння у відкритий ґрунт потрібно проводити в середині весни, коли земля вже добре прогрілася. Здійснюється посів із певною густиною: низькорослі сорти висівають густо, високорослі сіють рідше.

Грядку підготувати дуже просто: спочатку робляться борозни глибиною 5-7 см і шириною 50 см. Борозни у ґрунті потрібно зробити заздалегідь, за кілька днів до запланованого посіву, треба внести в них суміш компосту і попелу, присипавши її зверху землею з грядки.

Горох висівати потрібно з розрахунком по 15-17 штук на кожен метр грядки. Посіви засипаються землею і трішки утрамбовуються для збереження вологи. Після посіву через 3 тижні ви вже побачите перші сходи рослини.

Правила догляду

Саме догляд за рослиною визначає врожайність бобової культури. Щоб бобові швидше зійшли, можна накрити ділянку посіву плівкою. Через кілька тижнів після того, як посів зійде, ґрунт бажано розпушити і навіть підгорнути сходи. Перше підживлення рослин здійснюють, коли паростки досягають 8-10 см.

Після цього, при вирощуванні гороху Амброзія та будь-якого іншого сорту, підгодівлю можна вносити не частіше ніж раз у 2 тижні, однак полив все ж потрібен регулярний. Коли з’являться перші квіти, а згодом і зав’язь, знадобиться частий полив з розрахунку 1 відро води на квадратний метр грядки.

Дотримуючись наступних рекомендацій, ви неодмінно зберете багатий урожай:

  • До цвітіння і появи плодів гороху його потрібно підв’язати. Для цього встановлюють кілочки на відстані метра один від одного і горизонтально пускають вздовж них мотузку або дріт. Така дія вбереже рослини від загнивання, що виникає при їх розташуванні на землі;
  • Для збільшення кількості стручків на верхівці рослини роблять прищіпку. Такі дії можна здійснювати, навіть коли рослина ще зовсім маленька. Бажано робити це у сонячний день, щоб верхівка підсохла, і рослина не захворіла. Бічні пагони також трохи пізніше можна прищипнути, адже тоді рослина розгалужується ще сильніше;
  • Щоб підвищити врожайність гороху у період дозрівання, збирайте його кожен день, обриваючи з кущів тільки зрілі стручки. Якщо на кущах є перезрілі, їх потрібно видалити, оскільки вони уповільнюють ріст молодих;
  • Повністю прибирайте рослини з грядки, коли нижні стручки підсихають. Потім пучками підвісьте їх у темному приміщенні, де стручки і дозріють.

Боротьба зі шкідниками

Досвідчені городники знають, як вести боротьбу з паразитами. Без цього рідко обходиться вирощування гороху на дачі, адже зібрати хороший урожай не завжди вдається через шкідників та захворювання, які атакують молоді рослини.

Найбільшу небезпеку для всіх сортів бобової культури має горохова плодожерка. Після зимівлі у ґрунті, гусениці цих шкідників перетворюються в метеликів і на зелені гороху відкладають яйця. Незабаром із відкладених яєць виходять гусениці, які псують рослини.

Щоб зберегти свій урожай, заздалегідь займіться профілактикою появи такого паразита. Для цього перед посівом перекопайте всю грядку, а після проростання рослин обробляйте їх настоєм тютюну, чистотілу, коріня лопуха, полину або бадилля томатів.

Небезпечною для цієї бобової культури є й борошниста роса, яка значно знижує врожайність. Боротися з нею можна шляхом застосування настою польового осоту: потрібно у відрі води настоювати протягом 8-10 годин 300 г листя цієї рослини. Приготованим настоєм слід ретельно обробити усю грядку, де висаджений горох.

За словами фахівців, для вирощування культури в домашніх умовах найкраще підходять такі сорти як Авола, Женева, Стриж, Пегас, Скинадо, Вікма, Каріна, Салют.

Враховуйте усі рекомендації досвідчених городників та із задоволенням вирощуйте горох на своїй дачі, адже він використовується для приготування багатьох корисних і смачних страв.

Джерело

Дата публікації: 07.04.2019 img Поділитися