Помідори: як правильно пасинкувати, прищипувати, обрізати листя

Хочете отримати щедрий врожай помідорів? Правильно їх пасинкуйте, прищипуйте, обрізайте листя, а також проріджуйте зав'язі. Як це робити - у матеріалі.

Bиcoкoрocлі та середньорослі помідори помідори нарощують багато гілок. Пасинки, що утворюються в пазухах нижнього листя, інтенсивно ростуть і забирають багато поживних речовин які необхідні для цвітіння і формування плодів. Тому їх потрібно видаляти. Поки пасинки не виросли понад 5 см, вони легко виламуються, а ранки швидко загоюються.

Перше пасинкування проводять через 8-10 днів після висаджування розсади у відкритий ґрунт, подальші – через 10-12 днів. Регулярно треба видаляти хворе або пошкоджене листя.

Якщо пасинки переросли, їх видаляють ножем або ножицями, залишаючи пеньок не більше 1 см.

При вирощуванні високорослих помідорів пасинкуванням займаються все літо. Це обмежує розміри рослин, а поживні елементи замість пасинків поступають в плоди.

На високорослих, средньорослих сортах і гібридах помідорів потрібно обрізати всі бічні відростки. На низькорослих, які потребують формування куща, можна залишити кілька бічних пагонів.  

Кущ на 2 і 3 стебла

Існують і інші системи формування – дво- і тристеблова. При двоcтeбeловій – поряд з головним стеблом залишають пасинок, який розвивається з пазухи листка, що знаходиться безпосередньо під першою квітковою кистю. З нього зростає пагін, що трохи відстає у розвитку від головного стебла. На цьому пагоні також з’являються суцвіття. При триcтeбловій формі вирощування залишають пасинки під першою квітковою кистю і ще один (найсильніший).

Найвищий урожай визрілих плодів отримують при oднocтeбловій формі. При двох- і тртьохстебловій культурі загальний урожай збільшується, але дозрівання сповільнюється.

Чим підживити город у липні: добрива для помідорів, огірків, перцю, моркви, буряку, капусти

Прищипування верхівки

Окрім пасинкування, в помідорів прищипують верхівку стебел, оскільки у високорослих сортів (гібридів) ріст необмежений. Прищипування роблять приблизно за місяць до настання осінніх заморозків. Над суцвіттями з плодами, що вже зав’язалися, обов’язково треба залишити 2-3 листки і тільки потім видалити точку росту пагона. Пов’язано це з тим, що розвиток плодів на суцвітті відбувається за рахунок 2-3 сусідніх листків.

Проріджування зав’язей

Це дозволяє отримати великі, красиві плоди. Для цього видаляють перші квітки. В деяких помідорів вони бувають багатопелюсткові, створюють крупний, але потворний плід. B подальшому на кожній кисті залишають не більше шести плодів, видаляючи дрібні зав’язі, що утворюються понад норму.

обрізання листя помідорів

Обрізання листя

При правильному догляді кущі помідорів сильно розростаються, нарощуючи зелену масу. І навіть якщо висаджувати розсаду на достатній відстані (50-70 см), з часом на грядці стають хащі. Щоб не втратити врожай, зайве листя потрібно видаляти. 

Велика кількість листя завдає кущу таких проблем: 

  • надмірне споживання вологи;
  • затримка фотосинтезу та газообміну;
  • погане транспортування води;
  • підвищена вологість, що призводить до розвитку захворювань та розмноження шкідників;
  • контакт листя з ґрунтом та інфікування.

Яке листя потрібно видаляти

  1. Нижнє листя, яке контактує із землею.
  2. Якщо на квітковій кисті сформувалися всі плоди, можна обрізати все листя, що знаходиться нижче зав’язі.
  3. Усе хворе листя (почорніле, всохле, коричневе).
  4. Якщо на здоровому кущі листова пластина частково пожовкла – обрізати тільки ту частину листа, яка змінила колір. Здорова ділянка листа буде продовжувати живити рослину.
  5. Бічні відростки.
  6. Листя, яке загущує кущ і заважає повітрообміну.
  7. Лист, яке прикриває стебло від попадання сонячних променів.
  8. У дорослої рослини помідора високорослого сорту нижнє листя обрізати так, щоб стовбур був оголеним на висоту 35-45 см від ґрунту.

Після обрізки помідорів листя ні в якому разі не можна залишати на ділянці або закладати в компостну купу. Шкідники і патогени, що живуть на листовій пластині, з легкістю інфікуватимуть інші пасльонові культури. Тому обрізану вегетативну масу томатів слід обов’язково спалити.

Правила пасинкування, прищипування та обрізування

  1. Не відщипуйте листя або пасинки пальцями – так легко травмувати рослину і перенести від рослини до рослини інфекцію. Краще це робити секатором, обробляючи його хлоргексидином або іншим антисептиком.
  2. Обрізати потрібно у суху жарку погоду, щоб ранки до вечора затягнулися і підсохли.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook