Вазони Садиба

Як позбутися павутинного кліща |

Павутиновий кліщ на кімнатних рослинах майже не помітний. Це крихітний павучок, розміром 0,5-1 мм, тільце якого забарвлене в коричневий, зелений, бурий або сірий колір.

Сьогодні ви підійшли до улюбленої кімнатної троянді і помітили щось дивне: листики почали жовтіти, сохнути і опадати. Що це? Начебто все в нормі: і полив, і температурний режим, і добрива ви завжди вносите вчасно.

А тепер придивіться до рослини ближче, вірніше переверніть будь листочок і вдивіться в нижню сторону листової пластини. «Ну так, якісь дрібні темні точки, напевно, грудочки землі потрапили при інтенсивному поливі», подумаєте ви. Звичайно, може бути це і так, але при видимому хворобливому стані рослин приймати це на віру не варто. Факти і тільки факти!

Отже, візьміть збільшувальне скло і придивіться до «частинок», можна навіть ткнути одну зубочисткою. Якщо цей непізнаний об’єкт перестав бути статичною порошиною і побіг – вітаємо! У вас завівся найзлісніший шкідник домашніх рослин – павутинний кліщ.

Як виглядає павутинний кліщ?

Павутиновий кліщ на кімнатних рослинах майже не помітний. Це крихітний павучок, розміром 0,5-1 мм, тільце якого забарвлене в коричневий, зелений, бурий або сірий колір. Шкода рослинам він завдає під час свого харчування. На жаль, дорослі кліщі та їх личинки живляться клітинним соком, який вони добувають, проколюючи своїми щелепами листові пластини. Листя спочатку покриваються дрібними прозорими точками, потім жовтіють повністю, а після засихають і облітають. При цьому, природно, рослина перестає нормально розвиватися, погіршується фотосинтез і, в запущених випадках, може настати його загибель.

Чи повинна бути павутина?

Незважаючи на те, що павутинний кліщ, судячи зі своєї назви, просто зобов’язаний обплітати рослини павутиною, робить він це не завжди. Більшість видів дійсно виділяють застигає у вигляді ниток секрет, але іноді в дуже малих, непомітних кількостях. Тільки при надмірному перенаселенні, коли особин стає занадто багато, вони можуть обплутати павутинням все рослина.

Звідки він береться?

Рано чи пізно будь квітникар, що має велику колекцію різних видів рослин, зіткнеться з цією напастю. Природно, виникає питання: звідки він звалюється на бідну голову наших улюблених квіточок? Ну, по-перше, найпростіше: ви можете занести цю заразу з магазину, разом з купленим новим рослиною. Саме тому рекомендується кожного нового мешканця колекції спочатку встановити на порожньому підвіконні – влаштувати карантин. Тільки по закінченні пари тижнів, якщо ви не помітите нічого дивного, можна повертати переселенця в колектив.

Також кліщик може потрапити в будинок з вулиці. Особливо ця напасть переслідує жителів нижніх поверхів, під вікнами яких знаходяться дерева – от з них, на тонких павутинках, і перелітають колонії кліщів, прямо на наші рослини. Природно, якщо рослини знаходяться на балконі, то кліщам взагалі буде простіше простого на них потрапити.

А буває і так, що в розпал опалювального періоду, взимку, коли балкон не відкривається взагалі і нові рослини не купуються, павутинний кліщ на квітах з’являється у всій своїй красі. Звідки? Справа в тому, що при настанні холодів (або інших несприятливих факторів) самки кліщів можуть впадати в сплячку, звану діапаузою. У цей період вони не харчуються, ніяк себе не проявляють, а лежать нерухомим грудочкою десь в товщі землі. Вони можуть знаходитися в такому вигляді досить довго, але вмить прокидаються, коли погода для них змінюється в кращу сторону (нагадаємо, це – тепло і сухість). Що стосується яєць, то вони взагалі можуть перебувати в стадії сплячки близько 5 років!

Трохи інформації з життя кліщів

Для того, щоб вирішити, як боротися з павутинним кліщем, необхідно побільше дізнатися про спосіб його життя. Цей шкідник воліє тепле (вище 27 градусів) місце із зниженою вологістю. За своє коротке життя (1-1,5 місяця) самка може встигнути відкласти кілька сотень яєць, з яких вже через 3-5 доби вийдуть молоді кліщики. Це інформація дуже важлива при цькуванні шкідників – обробку отрутами слід приурочувати до моменту виходу молодого покоління з яєць. На яйця, на жаль, більшість сучасних препаратів не діють.

Профілактика павутинного кліща

Нагадаємо, що кліщики воліють сухе місце проживання. Тому, щоб ваші квіти не стали для них ласим шматочком, слід частіше проводити профілактичні обприскування звичайною водою. Робіть це раз на день і ймовірність появи колоній кліщів значно знизиться. Звичайно, ця міра годиться тільки для профілактики, та й то не стовідсотковою. Якщо ж павутинний кліщ на кімнатних рослинах вже є, то приймати слід зовсім інші заходи.

Краща профілактика павутинного кліща; регулярне обприскування рослин водою з пульверизатора

Як позбутися від павутинного кліща?

Кліщ – ворог підступний і непомітний, тому приготуйтеся, що боротьба з ним буде довгою. Насамперед слід обірвати все пожовкле листя – вони вже не відновляться, крім того на них зосереджена значна частина кліщового населення. Викинувши це листя, ви знищите 20-30% ворожого племені, а це вже нехай маленька, але перемога!

Після цього несіть рослина у ванну і під струменем води гарненько вимийте листя і стебло, щоб ненависних павучків віднесло в каналізацію. Тепер, після того, як рослина підсохне, слід обробити його одним з обраних засобів проти кліщів. В обов’язковому порядку обробляється також горщик і піддон, отруйним засобом проливається земля. Піддони можна кинути у відро з окропом – кліщі цього точно не винесуть. Потім на рослину разом з горщиком одягається великий пакет (сміттєвий, наприклад) і зав’язується так, щоб утворилася своєрідна парилка – без доступу повітря. В такому середовищі кліщі швидко загинуть. При використанні сучасних хімічних препаратів це відбувається протягом 1-3 годин.

Для того, щоб навіть ті кліщі, які перебували на момент цькування в важкодоступних місцях, загинули, слід протримати пакет на рослині 1-2 дні. Не бійтеся, що рослина задихнеться, навпаки, після такої сауни воно відразу буде виглядати оздоровленим. Єдине, не ставте рослину в пакеті на спекотний сонячний підвіконня, щоб воно не зварилася.

Все, павутинний кліщ на кімнатних рослинах знищений, можна зітхнути спокійно. Чи ні? Навряд чи, боротьба ще не закінчено, адже яйця залишилися живі і через 3-4 дні з них вже вилупиться молодняк, який продовжить пожирати ваше рослина. Саме тому травлю необхідно буде ще 2 рази повторити з інтервалом в 5-7 днів. Важливо розуміти, що кліщ всюдисущий і якщо ви помітили прояв його діяльності на одній рослині, то з більшою часткою ймовірності він поширився по всьому підвіконню і переліз на всі інші квіти, які там знаходяться.

З цього робимо висновок, що обробляти необхідно всі (!) рослини, які знаходилися поряд з ураженим квіткою. Обов’язково помийте підвіконня, шибки, виперіть штори. Вікна і підвіконня можна вимити господарським милом або протерти спиртом, причому робити це потрібно дуже грунтовно, буквально заливаючи спирт або мильну піну в усі щілини.

 

Дата публікації: 08.08.2018 img Поділитися