Тільки ті, хто ніколи не мав газону, думають, що за ним дуже просто доглядати: посіяв траву, полив-покосив – і милуєшся. Насправді газон потребує ретельного догляду (іноді навіть більшого, ніж квітник), якщо ви хочете бачити його густим і соковитим. Особливий етап – підготовка газону до зими. Є обов’язкові роботи, які у жодному разі не можна пропускати, щоб навесні газон не просто вижив, а порадував вас своїм оксамитовим килимом.
Як підготувати газон до зими?
Полив
Якщо осінь видалася сухою, газон потрібно поливати до початку заморозків, до середини жовтня. Якщо немає дощів, поливати варто щонайменше один раз на тиждень. Калюж бути не повинно, адже застій води призводить до загнивання коріння. Восени бажано поливати газон вранці, щоб до холодної ночі вода встигла всмоктатися і піти в глибинні шари ґрунту.
Жовтіє газон: причини пожовтіння трави і що робити
Косіння
Косити газон потрібно не тільки краси. Завдяки регулярному косінню у газон, і ґрунт дихає; трава нарощує щільну зелену масу; краще засвоює підживлення та вологу; витісняються бур’яни. Звісно, восени газон косять рідше, ніж наприкінці весни та влітку, адже трава росте повільніше. Але це не означає, що зовсім не треба стригти.
Стрижка газону: сім головних секретів густого зеленого килима
Газон пора стригти, якщо його висота перевищує 10 см. На зиму потрібно залишити траву висотою 5-6 см. Якщо покосити газон нижче – трава взимку вимерзне. Надто висока трава виляже, ослабить кореневу систему. Останню стрижку газону здійснюють за два тижні до постійних заморозків.
Усю скошену траву, опале листя та інші рослинні рештки потрібно на зиму прибрати з газону. Збирати опале листя потрібно регулярно, 1-2 рази в тиждень, у міру його опадання.
Підживлення
Восени газон потребує “осінніх” добрив, які містять мінімум азоту, натомість багато фосфору і калію. Вони зміцнять кореневу систему газонної трави, підвищать її стійкість до низьких температур, сприятимуть росту бічних коренів, що навесні дасть щільний зелений килим. Можна вносити такі добрива, як подвійний суперфосфат (50-70 г на 1 м кв.), сульфат калію (20-30 г), калімагнезію (30-60 г), калійну сіль (30-40 г). Або спеціальні комплексні осінні добрива для газонів. Добрива потрібно внести за 7-10 днів до початку заморозків, після дощу або поливу. Якщо найближчим часом опади не прогнозуються, після внесення добрив газон потрібно ретельно полити, щоб вони почали діяти.
Аерація
Газонна трава досить швидко ущільнює верхній шар ґрунту, що погіршує доступ повітря до коріння і відведення води після дощів або поливу. Для цього потрібно здійснювати аерацію. Для цього можна використати аератор або просто проколоти вилами дерен на відстані 20-30 см на глибину 15-20 см. Потрібно встромити вила і трохи їх розхитати. Також є спеціальні накладки на взуття із шипами. Аерацію слід робити у суху погоду, а після неї 2-3 дні по газону не ходити і проводити інших процедур.
Посів
Восени можна сіяти/підсівати газон, якщо на ньому утворилися залисини або трава росте рідко, нерівномірно. Якщо посіяти у вересні, трава встигне вирости й зміцніти до зими. У листопаді під зиму можна сіяти газон, щоб він зійшов напровесні. У такому разі потрібно висівати на 20-50% більше насіння, ніж це рекомендує виробник.
Як доглядати за газоном взимку?
З приходом морозів газон стає беззахисним, адже трава легко пошкоджується і не може відновлюватися природним шляхом.
- Мінімізуйте механічне навантаження на газон: намагайтеся не ходити по ньому, не складайте інструмент чи будівельні матеріали.
- Вважається, що газоном можна ходити, коли на ньому лежить шар снігу завтовшки 25 см.
- В ідеалі, газон має бути всю зиму вкритий снігом. Тому не зчищайте його, коли після снігопадів прибираєте доріжки.
- У безсніжні або малосніжні зими після відлиг на газоні може утворюватися крижана кірка. Вона перешкоджає повітрообміну, внаслідок чого трава під кригою випріває. Розбивати кірку можна за допомогою звичайних граблів, причому необов’язково видаляти весь лід, головне, щоб на ньому з’явилися тріщини, через які до трави надходитиме повітря.
- Коли чистите двір після снігопаду, не можна скидати сніг купою на газоні: під ним випріє трава.