травма падіння під час ожеледиці

Падайте правильно: як не травмуватися взимку на слизькій дорозі чи сходах

Надворі сніг і мороз, ожеледиця, отже, слизько, тому кожен ризикує впасти. Як не на ковзанці, то на сходах. Звісно, краще не падати, але є правила, як падати так, щоб уникнути поганих наслідків і не травмуватися і що робити, щоб узагалі не падати на слизькій дорозі.

Мабуть, у кожного таке було: мороз, ожеледиця, посковзнувся на дорозі або сходах, отримав травму. Дехто обходиться синцем, а комусь доводиться накладати гіпс на місяць або й більше. Травми взимку дуже поширені, і потрібно знати, як їм запобігти, як не травмуватися, як правильно падати і групуватися, щоб не було перелому.

Правила безпеки, або Як зменшити ризик падіння

  1. Насамперед треба подбати про належне зимове взуття. “Воно має бути на рівній пласкій підошві з рифленням (від підборів жінкам на цей час краще відмовитися)”, – радить травматолог-ортопед Олег Зіньків. Також можна придбати спеціальні гумові насадки на взуття проти ковзання. Наклеювання пластиру проти ковзкості не є ефективним. Як і інші народні методи, як-то змащування підошви клеєм ПВА та вмочування у пісок або натирання картоплиною. Тому краще не псувати взуття.
  2. Хай яке зручне ваше взуття і гарна підошва, обачність на дорозі – це найважливіше. Взимку потрібно ходити, не поспішаючи, твердо ступати відразу на всю стопу, трохи зігнувши ноги в колінах. Така хода знижує ризик падіння і травм.
  3. Під час ходи не тримайте руки у кишенях – це збільшує ризик травмування, заважає втримати рівновагу на слизькій дорозі та швидко згрупуватися під час падіння.
  4. У жодному разі не поспішайте, краще вийдіть із дому завчасно. Забудьте про музику чи книгу у навушниках і телефон в руках – усе це відволікає і підвищує ризик травмуватися.
  5. При ходьбі по слизькій дорозі не слід високо піднімати ноги, краще ковзати, човгати ногами.
  6. Людям літнього віку доречно ходити з паличкою, збільшивши кількість точок опори. А ще краще у “слизькі” дні не виходити з дому.
  7. Спускаючись або піднімаючись сходами, обов’язково тримайтеся за поручні, ступайте на кожну сходинку обома ногами.
  8. На зупинках громадського транспорту ставайте подалі від проїжджої частини: хтось може посковзнутися і ненароком спихнути вас на дорогу під колеса автомобіля чи автобуса, що проїжджатиме поряд.
  9. Коли йдете по тротуару або чекаєте на зелене світло світлофора, ставайте подалі від дороги: на слизькій дорозі машину може занести на обочину.
  10. Особливо обачними потрібно бути на пішохідних переходах. Під час ожеледиці не переходьте вулицю і не перебігайте дорогу (навіть на зебрі) перед транспортом. Адже проїжджа частина не менш слизька, ніж тротуар, тому гальмування машини може бути утрудненим, її може занести.

ожеледиця як не травмуватися

Якщо відчуваєте, що падаєте

Як тільки зрозуміли, що втрачаєте рівновагу, постарайтеся максимально зменшити ступінь потенційної травми.
  • Якщо падіння не уникнути, постарайтеся присісти (тоді зменшиться висота, з якої ви падаєте) і перекотіться на бік (щоб зменшити навантаження).
  • Поширеною помилкою є рекомендація розслабитися при падінні. Мовляв, п’яні падають і нічого не ламають саме тому. По-перше, це неправда. Частота травм, одержаних у п’яному вигляді, набагато вища, ніж у тверезому. А по-друге, шанс перелому при розслабленому тілі зростає, оскільки вся сила удару доводиться на кістку. У момент падіння, навпаки, потрібно напружити м’язи.
  • Найголовніше – згрупуватися! Якщо ви падаєте на рівному місці, голову треба втягнути в плечі, лікті притиснути до боків, спину випрямити, ноги злегка зігнути. Найкраще падати на бік, але у жодному випадку не можна приземлятися на випрямлені руки. Багато хто так діє інстинктивно, що і призводить до найпоширенішої травми під час ожеледиці — перелому передпліччя або зап’ястя. Тому, падаючи, потрібно не витягувати долоні і ховати лікті, краще впасти на бік, максимально згрупувавшись і напруживши м’язи.
  • Якщо ви падаєте на спину — притисніть підборіддя до грудей, а руки розкиньте якнайширше.
  • Якщо ви падаєте зі слизьких сходів, дуже важливо захистити обличчя і голову: постарайтеся прикрити їх руками.
  • Найнебезпечніше падіння – на проїжджій частині. У такому разі потрібно якомога швидше піднятися і відійти на безпечне місце, якщо встати складно – попросіть про допомогу перехожих або просто відкотіться до узбіччя.

Якщо після падіння відчуваєте сильний біль

Не ігноруйте біль при падінні! Якщо травмували ногу і вона сильно болить, не намагайтеся на неї ступати! Якщо травмували руку, не впирайтеся на неї, підводячись. Краще знерухомте її підручними засобами: картонкою, сумкою тощо. Покличте перехожих і зателефонуйте у швидку.
Якщо ви повернулися додому, але відчуваєте, що сильно болить місце удару, паморочиться голова, нудить – обов’язково зверніться до лікаря, є ризик струсу головного мозку. Що коротшим є час від моменту травмування до надання кваліфікованої медичної допомоги, тим меншими будуть посттравматичні наслідки.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook