Щоб грамотно спланувати підживлення квітів, потрібно врахувати потребу рослин у поживних речовинах на різних етапах вегетації. Добриво має підтримувати баланс: відновлювати або підвищувати родючість, структуру ґрунту, мікрофлору – і не порушувати, а регулювати ріст і розвиток рослин.
Золоте правило підживлення для будь-яких квітників – не переборщити! Надлишок окремих елементів може нашкодити рослинам куди більше, ніж їх нестача. Це позначиться на цвітінні, рості, імунітеті, стресостійкості. Добрива потрібно вносити саме в такій кількості, в якій вони потрібні, у формі, що сприяє їхньому оптимальному засвоєнню рослинами, і тільки тоді, коли вони підуть рослинам на користь.
Коли удобрювати квіти
Весна і літо – єдиний час для підживлення квітника. Незважаючи на те, що цвітіння окремих видів може тривати до приходу зими, всі рослини повинні встигнути до неї підготуватися. Добрива можна вносити тільки в першій половині садового сезону – до липня, а для весняних квітників – до червня, для осінніх – до середини серпня.
Те, як часто проводять підживлення на квітниках, визначають стадії розвитку рослин:
- Основне і обов’язкове для всіх рослин на квітниках підживлення проводиться ранньою весною, після танення снігу і завершення збирання (або приблизно через 2 тижні після посадки нових рослин), разом з мульчуванням і розпушуванням.
- Додатково рослини слід підживити залежно від термінів їхнього цвітіння:
- під час бутонізації;
- на піку цвітіння;
- після завершення цвітіння.
Для більшості невибагливих багаторічних квітів досить 1-2 підживлення – основної і перед цвітінням. Красиво квітучі, недостатньо зимостійкі і вимогливі види, іноді потрібно підживлювати 4 рази за сезон.
Способи внесення добрив
Вносячи добрива, потрібно дотримуватися рекомендацій для конкретного виду добрив і рослин. Найпопулярніший варіант – полив розчиненими у воді добривами. І справа не тільки в рівномірному розподілі і простоті використання. Підживлення рідкими добривами краще для бідних і виснажених ґрунтів, адже корисні речовини засвоюються рослинами швидше.
Добрива для квітника також можна:
- вносити у вигляді мульчі;
- закладати в ґрунт;
- проводити позакореневе підживлення (обприскування).
Після внесення добрив потрібно обов’язково полити квітник!
Які добрива обрати
Сьогодні добрива можна придбати в формі концентратів, розчинів, гранульованих сумішей, порошку і навіть капсул. Вибір повинен визначатися зручністю і станом ґрунту.
А ось тип добрив визначається завданням і уподобаннями обраних видів рослин. Для квітників використовують 4 види добрив:
- Мінеральні добрива. Азот, калій і фосфор – основні елементи, необхідні для розвитку декоративних рослин, але квітнику потрібні не тільки вони. Кальцій, сірка, магній, залізо, бор, мідь і десятки мікроелементів забезпечують стійкість до посухи, фотосинтез, красу листя і зв’язування бутонів. На початку вегетації всі рослини на квітнику відчувають підвищену потребу в азоті, під час бутонізації та цвітіння – в калії, після цвітіння – ву фосфорі. Для квітника завжди краще вибирати спеціальні комплексні або спрямовані на певну стадію розвитку добрива з макро- і мікроелементами (для бутонізації, тривалого цвітіння, осінні). Завжди слід строго дотримуватися вказаного виробником дозування. Під час ранньовесняного підживлення вносять половину або трохи більше всіх мінеральних добрив або тільки азот. Решту добрива вносять поетапно відповідно до стадії розвитку.
- Органічні добрива. Для будь-якого квітника можна використовувати тільки зрілі, добре перепрілі, якісні добрива. Компост, пташиний послід, гній (кінський, коров’ячий, овечий і ін.), торф потрібно застосовувати, враховуючи потреби окремих видів рослин.
- Зелені добрива. Живлять і поліпшують імунітет рослин настої зеленої маси рослин. На них чудово реагують і багаторічники, і однорічники.
- Сучасні біопрепарати, біодобрива, активатори мікрофлори та мікробіологічні препарати. Це найефективніші засоби не тільки для відновлення і збереження родючості і структури ґрунту, але і захисту рослин, активації росту і цвітіння, підвищення стійкості до стресових факторів. Сумісні з іншими добривами, вони підвищують ефективність будь-якого догляду і забезпечують не тільки миттєвий ефект, а й розкішне цвітіння здорових рослин на довгі роки.