Діти Сім'я

Як боротися з шкідливими звичками малюка

Шкідливі звички — це досить поширена проблема у дітей, з якою стикаються майже всі батьки. Дитина, найчастіше, не може контролювати свої дії та обов’язок батьків — допомогти своєму чаду правильно скорегувати поведінку.

Поганих звичок у дітей існує величезна безліч, практично всі вони говорять про емоційний стан дитини – хтось постійно тягне руки до рота, хтось гризе нігті, інші висмикують волосся і вії, треті покусують губи. Саме дорослі повинні надати допомогу дітям, щоб позбутися від таких нав’язливих дій.

Причини появи шкідливих звичок:

 • дитина пережила стрес і отримала психологічну травму;
 • зміна порядку життя дитини. Це може бути народження другої дитини в сім’ї, переїзд, зміна дитячого садка або школи, розлучення батьків, смерть близького родича;
 • фізичні покарання;
 • недоотримання любові від одного або обох з батьків;
 • надмірна суворість мами чи тата;
 • завищені вимоги до дитини;
 • брак уваги і піклування;
 • непослідовність у вихованні;
 • напруженість в дитячому садку або школі.

Це лише деякі причини, найбільш поширені, насправді їх може бути величезна кількість. Вони вказують на те, що дитині неспокійно, страшно, некомфортно. Є звички, які говорять про те, що дитина відчуває агресію по відношенню до себе і, відчуваючи нервове напруження, малюк, з допомогою нав’язливих дій, намагається позбутися від нього.

Як розпізнати шкідливу звичку

Слід сказати, що до півтора років, всі дії у дитини є абсолютною нормою. Дитина пізнає простір навколо себе, пізнає своє тіло.

Також, є так звані невинні причини появи нав’язливих дій. Наприклад, якщо у малюка сверблять ясна, при прорізуванні зубів, то виявиться природний смоктальний рефлекс — малюк тягне в рот пальці.

Отже, до півтора років, дитина відтворює неусвідомлені рухи, тому переживати не варто.

Як побороти шкідливі звички

Звичайно ж, з будь-якої ситуації можна знайти вихід. Також і для звільнення від шкідливої звички, батькам слід дотримуватися певних дій:

 • Контролювати себе. Батькам необхідно стежити за власними діями, не подаючи поганого прикладу своєму чаду. Якщо, наприклад тато буде виражатися нецензурною лайкою при дитині, то в міру дорослішання дитина також буде висловлюватися подібним чином.
 • Підвищити самооцінку дитини. Малюка з дитинства треба привчати любити самого себе, вселити йому, що він гідний тільки кращого і у нього все вийде. Небезпечно вирощувати у дитини занижену самооцінку. При цьому потрібно не перегинати палицю, щоб не виростити малюка егоїста.
 • Справедливе ставлення. Якщо син або дочка веде себе не належним чином, потрібно дати йому справедливе покарання і покарати за провину, адже безкарність призведе в подальшому до ще гірших дій з боку дитини. Проте ні в якому разі не проявляти жорстокість до свого чада.
 • Розслабляючий масаж. Є деякі звички (наприклад, такі, як смоктання пальця, ходіння уві сні), які можливо усунути за допомогою масажу. Для цього потрібно перед сном, після прийняття ванни, м’якими заспокійливими рухами розім’яти дитині плечі, спину і шию.
 • Ігри для розвитку. Щоб відучити малюка, наприклад, гризти нігті або тягнути пальці в рот досить навчити його робити одну вправу, але підійде вона для діток вже свідомого віку. Дати дитині мішечок, всередину якого поміщені квасоля, горох, рис, гречку та пшоно. Запропонувати дитині на дотик вгадати склад цього мішечка.
 • Єдність батьків у вихованні. Шкідливі звички асоціального характеру (наприклад, дитина любить побитися або взяти чужу річ) у більшості випадків з’являються у дітей, які маніпулюють батьками. У свою чергу батькам потрібно дотримуватися однієї лінії поведінки, і сварити дитину за провину разом, для того, щоб вона усвідомила неприпустимість своїх дій.
 • Гідність дитини. При наявності шкідливої звички у дитини, батькам слід в коректній формі вказати на неї. Але при цьому звернути увагу дитини на її позитивні риси характеру. Наприклад, не дивлячись на те, що син гризе нігті, він акуратно пише літери. Але при цьому, треба знати міру, щоб дитина не стала «зазнайкою».
 • Заохочення. Якщо дитина намагається контролювати свої дії, і бореться зі своєю шкідливою звичкою, обов’язково потрібно його за це винагородити, наприклад, купити шоколадку, або зводити покататися на гойдалках.
 • Консультація фахівця. Однак при серйозній проблемі, не варто нехтувати послугами професійного дитячого психолога. Адже саме психолог в ігровій формі, з допомогою когнітивно-поведінкової терапії зможе допомогти дитині у вирішенні труднощів.

Отже, формуватися звички у малюка починають вже в утробі матері. Завчасно необхідно проводити профілактику шкідливих звичок, що передбачає повне їх викорінювання на початковій стадії прояви, не забувати хвалити дитину, проводити бесіди про правильну поведінку.

Необхідно знайти індивідуальний підхід до свого чада, щоб допомогти йому позбутися від поганих звичок. Для цього потрібно запастися терпінням. І не треба забувати, що дитина не робить щось спеціально, щоб розлютити батьків.

Шкідлива звичка – це нав’язлива і неусвідомлена дія, якою керує підсвідомість.

Дата публікації: 22.03.2019 img Поділитися