Високі грядки не тільки підвищують естетичний вигляд присадибної ділянки, але й сприяють більш ефективному використанню ресурсів. Високі грядки можуть бути встановлені майже на будь-якій поверхні, навіть на скелястій місцевості, і можуть мати різноманітні форми — від прямокутних до круглих, відповідно до вашої фантазії.
Високі грядки дозволяють раніше почати сезон вирощування та збільшити урожайність завдяки тому, що вони підтримують температуру ґрунту на 5 градусів вище, ніж звичайний ґрунт. Ключовим аспектом є також можливість створення ідеального складу ґрунту, що містить оптимальний рівень кислотності, який складно досягнути у відкритій грядці.
Як зробити високу грядку
Підготовка матеріалів для високих грядок. Довжина каркаса високої грядки може варіюватись, але ідеальна ширина — близько одного метра, щоб можна було легко діставати рослини з обох боків. Висота каркаса зазвичай коливається від 30 до 80 сантиметрів, залежно від зросту власника та декоративних планів на ділянку.
Матеріали для виготовлення каркасів
- Дерев’яні короби — найбільш популярний і доступний варіант. Використовуйте оброблені нетоксичними захисними засобами дошки.
- Шифер — довговічний матеріал, який можна фарбувати, ідеально підходить для створення декоративних грядок.
- Цегляні огорожі — забезпечують довговічність та стабільність, але не підлягають переміщенню.
- Лоза — створює натуральний вигляд, ідеально підходить для ділянок у природному стилі.
- Камінь та бетон — висока декоративність, часто використовуються для квітників.
- Пластик та металеві листи — при виборі слід звертати увагу на екологічність; вимагають особливих навичок при монтажі.
Конструкція високої грядки. На дно грядки рекомендується помістити металеву сітку для захисту від кротів. Далі слід додати дренажний шар з подрібнених гілок та інших органічних матеріалів, який має бути не менше 25 см. На дренаж кладуть вологе опале листя, тирсу та інші органічні відходи. Верхній шар — це родючий ґрунт.
Вибір рослин для високих грядок. Такі грядки ідеальні для теплолюбних рослин, як-то огірки, кабачки та гарбузи. Також гарно ростуть полуниця, помідори, капуста та інші овочі. Квітникарі також активно використовують високі грядки для створення оригінальних ландшафтних композицій.
Декоративний город своїми руками. Красиві фото-ідеї
Які рослини не варто вирощувати на високих грядках?
Високі грядки ідеально підходять для багатьох типів рослин, але деякі культури можуть почуватися в них недобре через специфічні особливості їх вирощування. Ось декілька прикладів рослин, які можуть мати проблеми в високих грядках:
- Дерева та великі кущі — кореневі системи дерев і великих кущів можуть бути надто об’ємними для високих грядок. Також глибина грядок часто недостатня для забезпечення необхідної підтримки і живлення деревам.
- Деякі види коренеплодів — хоча більшість коренеплодів, таких як морква і буряк, чудово ростуть у високих грядках, деякі види з дуже глибокими коренями, наприклад, морква сортів, що формують дуже довгі корені, можуть вимагати більшої глибини ґрунту.
- Водолюбні рослини — рослини, які потребують великої кількості води не підходять для високих грядок, оскільки такі грядки зазвичай забезпечують хороший дренаж.
- Дуже високі рослини — такі як кукурудза, які можуть стати нестійкими у високих грядках через свою висоту і вагу, особливо коли вони виростають у місцях з сильними вітрами.
- Рослини, що вимагають великих просторів — певні види овочів, як гарбузи або кавуни, можуть вирощуватися у високих грядках, але їм часто потрібно більше місця для росту, ніж може забезпечити стандартна висока грядка.
Високі грядки мають багато переваг, але важливо розглянути специфічні потреби кожної культури перед їх використанням для вирощування.