Вилікувати щитовидну залозу допоможуть трави

Хвороби щитовидної залози призводять до поганого настрою, апатії і зниження працездатності. Лікування цієї недуги повинне бути своєчасним, так як запущена форма може стати причиною збоїв роботи інших, не менш важливих органів організму.

Лікування травами, або, як кажуть медики, фітотерапія, корінням сягає в народну медицину, все частіше використовується зараз в практичній охороні здоров’я. Це характерно для багатьох країн. Наприклад, лікарські рослини поряд з гомеопатичними засобами широко застосовуються у Франції, Китаї, ФРН, НДР. А в багатьох країнах фітотерапія — один з головних методів лікування.

Народне лікування рекомендує деякі трав’яні збори:

З однієї частини звіробою, а також кореня оману і плодів горобини: три столові ложки цієї суміші заварити літром окропу, близько п’яти хвилин прогріти на вогні і настоювати дванадцять годин. Приймати тричі на день за півгодини до їжі.

Для відвару треба взяти по одній частині суниці, чебрецю, горобини, підмаренника, кульбаби і трави мокриці. Столова ложка такої суміші заварюється склянкою окропу і настоюється півгодини. Випивати за раз під час сніданку.

Треба взяти по одній частині плодів шипшини, дягелю, трави чистотілу і звіробою, а також кореня солодки. Три столові ложки цієї суміші заварити у літрі окропу, трохи потримати на вогні і настояти в термосі приблизно дванадцять годин. Приймати тричі на день (за півгодини до їжі).

У лікуванні щитовидної залози допомагають широко відомі трави:

Настоянка з кореня перстачу білого готується таким чином: двісті грамів сухого кореня, добре подрібненого, залити літром теплої горілки. Настояти необхідно три тижні, після чого процідити. Додати води до того об’єму, який був перед настоюванням. Приймати чайну ложку такої настоянки, розведеної водою в одній четверті склянки за півгодини до сніданку і обіду.

Дві столові ложки кропиви залити 1-2 склянками окропу, настояти близько години і процідити. Зберігати тільки в холодильнику, приймати чверть склянки настою тричі на день за тридцять хвилин до їжі).

Столова ложка пустирника заливається окропом (одна склянка) і кип’ятиться, але тільки на водяній бані, приблизно п’ятнадцять хвилин. Охолоджується і проціджується, доводиться до початкового об’єму додаванням кип’яченої води. Приймається по одній третині склянки, безпосередньо перед їжею, двічі в день.

Яким би корисним не було народне лікування, не варто забувати, що це лише доповнення до основного лікування, яке може призначити лише лікар. Не рекомендується ігнорувати похід в медичний заклад, бо лікування одними травами не принесе повного результату, і навіть може стати причиною втраченого часу.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook