Рослини, вирощені в контейнерах в закритих приміщеннях, обов’язково потребують регулярного пересаджування. Це пов’язано з тим, що коренева система кімнатних рослин з часом витісняє ґрунт і перестає забезпечувати рослину достатньою кількістю поживних речовин.
Які рослини і коли потрібно пересаджувати
Найкращий час для пересаджування кімнатних рослин – період, який збігається у рослини з початком чергової вегетації. У більшості кімнатних рослин це весна. Якщо претендент на пересадку в цей час цвіте, процедуру потрібно перенести на період закінчення цвітіння.
- Швидкорослі рослини потребують такої зміни ґрунту щорічно (бегонії, хлорофітум, аспарагус).
- Культури, які зростають повільно слід пересаджувати через кожні 2-3 роки (аспидистра, драцена).
Починати потрібно з ревізії вазонів. Визначити необхідність пересадки можна за такими ознаками:
- корінці рослини стирчать з дренажного отвору;
- коренева система витіснила ґрунт і повністю обплела залишки землі;
- рослина виглядає пригніченою через “хворий” ґрунт (закислення або засолення).
Правила пересаджування
Вживанні горщики і контейнери слід ретельно відмити від ґрунту і вапняного нальоту, а потім продезінфікувати в 2%-му розчині марганцівки. Діаметр нової ємності повинен бути на 2-3 см більшим попередньої. Не рекомендується пересаджувати рослини в занадто великі горщики. Ґрунтова суміш, яку рослина в перший час не зможе освоїти, почне закисати, або в ній можуть з’явитися шкідники.
Субстрат можна приготувати самостійно, але для особливо ніжних вибагливих до ґрунту рослин варто купувати готову землю в магазині. У підготовлений ґрунт ніяких добрив вносити не потрібно. Але іноді можна додати незначну кількість перегною, який служить розпушувачем ґрунту та посилює його повітропроникність. Купуючи субстрат, переконайтеся, що він підходить для ваших рослин.
За добу до пересаджування обрані рослини слід рясно полити (без застою зайвої води) розчином Фітоспорін або аналогом. Препарат знезаражує ґрунт і захищає рослини від грибкових та бактеріальних захворювань. Крім цього, добре зволоження дозволяє легко витягнути рослину зі старої ємності.
Перед пересаджуванням в новий горщик кожну рослину потрібно оглянути і за потреби провести санітарну або формуючу обрізку. Обрізати пагони слід на зовнішню бруньку, щоб рослина формувала більш пишну крону або кущик. Кореневищні, коренепаросткові рослини можна поділити і розсадити в окремі ємності. Деяке старе коріння рослин бажано видалити, намагаючись залишити якомога більше дрібних молодих корінців.
Щоб посадка виявилася успішною, обов’язково на дно горщика потрібно укласти дренаж із керамзиту, піску або дрібного щебеню. У ємності висотою 12 см дренажний шар повинен займати 2-3 см, в 15-20 відповідно − 3-4 см.
Для пересаджених рослин потрібно підібрати затінене місце (без доступу прямих сонячних променів) і 1-2 місяці їх не підживлювати. Раз в тиждень вазони можна обприскувати чистою (краще дистильованою або кип’яченою відстояною) теплою водою. Після пересадки перші 2 обприскування варто провести розчином препарату Епін, який підсилює здатність рослин до боротьби з різними захворюваннями і підвищує їх імунітет.