Увага: ангіна може призвести до ураження суглобів та нирок!

Із приходом холодів збільшується число простудних захворювань, в тому числі гострого тонзиліту, який зазвичай називають ангіною. Це захворювання має багато форм і може призвести до небезпечних наслідків.

Звідки береться ангіна

Про ангіну розповідають асистенти кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб Буковинського державного медичного університету Яна Венгловська та Нона Богачик.

Збудниками гострого тонзиліту або ангіни переважно є стрептококи або стафілококи, які потрапляють повітряно-крапельним шляхом, або мікроорганізми, що знаходяться в ротовій порожнині, можуть дати про себе знати під впливом перехолодження.

Усі ангіни поділяються на первинні і вторинні. Первинні – гостре запальне захворювання, де в основі є симптоми запалення мигдаликів. Вторинні – ангіна є одним із симптомів основного захворювання (дифтерія, інфекційний мононуклеоз, скарлатина туляремія, черевний тиф, лейкози).

Розрізняють декілька видів ангін: катаральну, фолікулярну, лакунарну, виразково-некротичну, плівчасту. Вони відрізняються характером і глибиною ураження мигдаликів.

Як розпізнати ангіну?

Основні клінічні прояви ангін: першіння та сухість в горлі, біль в горлі при ковтанні, підвищення температури тіла, головний біль, загальна кволість, збільшення підщелепних лімфатичних вузлів, їх болючість.

За катаральної ангіни явища загальної інтоксикації слабо або помірно виражені, місцево спостерігається незначний набряк і яскрава гіперемія слизової оболонки мигдаликів, піднебінних дужок, часом – м’якого піднебіння, незначне збільшення  і болючість реґіонарних лімфовузлів.

Чим небезпечна ангіна

Фолікулярна ангіна характеризується більш тяжким перебігом, високою температурою і явищами загальної інтоксикації, яскравою гіперемією й набряком мигдаликів. На поверхні їх – жовтувато-білі, до 1-2 мм у діаметрі підепітеліальні абсцеси (нагноєні фолікули), які дещо виступають над поверхнею, за натискування шпателем на мигдалик виділяється гній.

За лакунарної ангіни запальний процес має більш глибокий, паренхіматозний характер із накопиченням гнійно-фібринозного ексудату в лакунах і утворенням нальоту, який може зливатися на поверхні, ставати суцільним, але за межі мигдаликів не виходить, легко знімається шпателем, не залишаючи кровоточивої поверхні.

Ангіни небезпечні можливими ускладненнями, які здебільшого виникають при недостатньому лікування. Ускладнення поділяють на загальні та місцеві. Найнебезпечнішими є розвиток ревматичного ураження, ураження суглобів, нирок, розвиток сепсису. До місцевих ускладнень відносять паратонзиліт, паратонзилярний абсцес, набряк гортані, отит.

Щоб уникнути ускладнень ангін необхідно своєчасно звертатись за медичною допомогою. Якщо інфекція «проникла» в організм слід вчасно її виявити і пролікувати.

Завжди в холодну пору року одягайтесь тепло й не переохолоджуйтесь. Раціональне харчування, дотримування правил особистої гігієни, загартовування організму сприятиме зміцненню вашого здоров’я.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook