сметана

У пакетах, контейнерах, стаканах і на розлив: як перевірити якість магазинної сметани

Звернувши увагу на ці критерії, ви зможете вибрати натуральну та якісну сметану, яка доповнить смачні та корисні страви на вашому столі.

Сметана, вироблена не за традиційними методами з вершків і закваски, може не відповідати стандартам якості і навіть шкодити здоров’ю. Ми підкажемо, як відрізнити справжній молочний продукт від фальсифікату.

Згідно з національним стандартом ДСТУ 4418:2005, сметана є кисломолочним продуктом, що виробляється шляхом сквашування пастеризованих вершків за допомогою закваски з чистих культур молочнокислих бактерій. Це призводить до збільшення кислотності, яка слугує природним консервантом і надає продукту властивий кисломолочний смак.

– Основними компонентами натуральної сметани є пастеризовані вершки та закваска, які забезпечують високий вміст жиру і чудові смакові характеристики, – пояснює Володимир Величко, генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія». – Також для нормалізації можуть використовуватись вершкове масло, сухе молоко, маслянка та питна вода.

За словами експерта, згідно із законодавством України про молочні продукти, до складу сметани не дозволяється включати немолочні жири та білки, стабілізатори чи консерванти. Продукти, що містять рослинні жири, вже не вважаються сметаною, а класифікуються як «сметанний продукт».

Сметана виробляється з різною масовою часткою жиру – від 10 до 40 %, і не поділяється на сорти за цим критерієм.

Сметану необхідно зберігати в холодильнику або холодильній камері при відносній вологості повітря не більше 80%. Термін її зберігання варіюється від трьох до п’яти діб, залежно від типу упаковки.

Якщо на упаковці не вказані терміни зберігання, дані про виробника або вони нанесені некоректно, краще уникати покупки такої сметани.

Як фальсифікують сметану і як перевірити її якість

– Оскільки сметана є досить дорогим продуктом, велика спокуса її фальсифікувати. Виробники можуть додавати воду, кефір, кисле молоко, рослинні жири або крохмаль, – зазначає Володимир Величко.

Існує кілька способів перевірити якість сметани:

  1. Для перевірки справжності сметани можна нанести її на зворотну сторону долоні та потерти. Якщо жирний слід відсутній, продукт фальсифікований. Натуральна сметана залишить на шкірі маслянистий слід.
  2. Також варто оцінити смак і запах сметани. Наявність гіркуватості чи затхлості може свідчити про псування продукту, а великий відсоток рослинних жирів змінює смак на маргариноподібний.
  3. Для перевірки на наявність крохмалю в сметані достатньо крапнути на неї йод. Якщо сметана забарвиться в сірий або синій колір, це вказує на присутність крохмалю.
  4. Переморожену сметану легко відрізнити по утворенню крупки та виділенню сироватки. Якщо при розчиненні сметани у воді з’являються пластівці, це може свідчити про її скисання.
  • Що ви купуєте: масло чи підробку? Як перевірити якість в домашніх умовах

Як вибрати магазинну сметану

При виборі сметани в магазині важливо звернути увагу на декілька ключових аспектів, які допоможуть вам вибрати якісний продукт. Ось декілька порад, які допоможуть обрати якісну сметану:

  1. Маркування. Перевірте етикетку на наявність повної інформації про продукт, включаючи склад, вміст жиру, термін придатності, умови зберігання, а також назву та адресу виробника. Переконайтеся, що на упаковці вказано, що продукт виготовлено з вершків і закваски, без додавання рослинних жирів або стабілізаторів.
  2. Сертифікати якості та стандарти. Зверніть увагу на наявність сертифікатів, які підтверджують відповідність продукту національним та міжнародним стандартам якості. Це можуть бути місцеві сертифікати відповідності, а також міжнародні знаки якості.
  3. Репутація бренду. Вибирайте продукти від відомих та перевірених брендів, які мають добру репутацію на ринку. Часто бренди, які довго знаходяться на ринку і мають позитивні відгуки споживачів, виробляють більш якісну продукцію.
  4. Упаковка. Обирайте сметану в упаковці, яка забезпечує належний захист від світла та повітря, оскільки це може впливати на збереження її якості та свіжості. Пластикові контейнери з щільно закритими кришками або фольговані упаковки часто є кращим вибором.
  5. Дата виробництва і термін придатності. Перевірте дату виробництва і оберіть найсвіжіший продукт. Крім того, зверніть увагу на термін придатності. Сметана не повинна зберігатися надто довго, оскільки це природний продукт з обмеженим терміном зберігання.
  6. Огляд на предмет пошкоджень. Переконайтеся, що упаковка не має видимих пошкоджень, таких як тріщини чи вм’ятини, які могли б нашкодити цілісності продукту та вплинути на його якість.

Звернувши увагу на ці критерії, ви зможете вибрати натуральну та якісну сметану, яка доповнить смачні та корисні страви на вашому столі.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook