Моїй мамі не повезло. Батько пішов до іншої жінки через тридцять п’ять років браку. Мене і мою сестру це не сильно зачепило, оскільки ми вже були дорослі і жили окремо від батьків. Але мама переживала дуже важко. Найобразливіше їй було, що папа в якості заміни вибрав дівицю за віком молодше за свою дочку.
Але так завжди буває: життя щось забирає, а щось дає. Це свого роду “життєві ваги” – одна половина вагів починає переважувати і, оп, на іншій теж з’являється якась альтернатива.
Один хороший фахівець, до якого звернулася мама, розповів їй про можливість повністю “перебудувати” своє життя завдяки трьом речам. І у неї вийшло змінити життя на краще. Ось ці речі:
1. Відпустити минуле
Для того, щоб розпочати все з “чистого аркуша” необхідно перестати озиратися в минуле. Це зовсім не означає, що треба минуле перекреслити – в цьому прикладі це було б зовсім безглуздо. Тридцять п’ять років браку перекреслити – це викинути пів життя.
Адже за ці довгі тридцять з хвостиком років було щось погане, але і багато хорошого. Ніколи не озирайтеся і не думайте, що було б, якби я. Поводився інакше, зробив би щось інакше і так далі. Такі роздуми просто з’їдять вас, але толку від них ніякого не буде.
Навіть якщо у вашому житті начебто все добре, не будуйте ілюзорних планів у минулому – змінити його ми не в силах. Один раз проаналізуйте, що ви зробили не так, щоб не повторювати цих помилок в майбутньому.
Потім пошукайте у минулому щось хороше. Скажіть “спасибі” цьому хорошому і поставте точку. Все. Прийшов час рухатися вперед. Тепер ми думатимемо тільки про майбутнє.
2. Відкрити нові можливості
Спробуйте будь-яку невдачу сприймати як нові можливості. Перед вами відкриваються нові горизонти, яких не було до цього. Це іноді важко зробити, але треба спробувати. Проаналізуйте ситуацію і знайдіть хоч одну перевагу, яка може принести ця невдача.
Приміром, пішов чоловік. Тепер я можу не готувати вечерю. Раніше ніби як теж не була зобов’язана, але якщо він з роботи прийде голодний, а удома – порожнісінько, то совість починає мучити зсередини. А ще я можу піти і прогулятися одна по нічному місту.
Раніше він би не зрозумів, чого це мене несе проти ночі. А тепер у мене є свобода. Або я можу купити путівку і поїхати в ту країну, в яку він їхати не хотів. І доводилося під нього підлаштовуватися.
Так, можливо, ситуація неприємна, коли сім’я розпадається, але ж це відмінний привід відчути свободу і зробити щось для себе. Те, що раніше ти собі не могла дозволити. Ось так і поступила моя мама – купила собі автобусний тур по Європі і поїхала з подругою в подорож.
3. Почати отримувати задоволення
І завершальний пункт для того, щоб відчути себе добре в житті – це, звичайно, справа для душі. З першого погляду людина не знає, що їй принесе задоволення або вона вважає, що вже “занадто стара” для нових хобі. Французький письменник Андре Моруа сказав:
“Старість – це погана звичка, яку не встигають придбати дуже зайняті люди”. Андре Моруа
Тому займіть себе улюбленою справою. Шукайте її Пробуйте все навкруги. У нашому світі існує безмежна кількість можливостей. Є навіть танцювальні групи для людей старшого віку. Можна почати вчитися грати на якому-небудь музичному інструменті.
Словом, робіть щось для себе. Моя мама почала малювати. Спочатку поступово, потім зрозуміла, що це їй дійсно подобається. Вона не звертала увагу на те, що деякі знайомі говорили, що вона робить це жахливо і “в її віці-то”.
Пізніше вона стала робити це професійно – великі картини масляними фарбами. І ми усі побачили, що їй стало легше. Вона знову повернулася до нормального життя. А батько з дівчиною все-таки розійшовся, ці стосунки спочатку були приречені.
Не знаю, чи просився він назад, але тільки напевно знаю одно – мама цього точно вже не хотіла, тому що у неї було нове, насичене фарбами життя.