Туляремію переносять навіть комарі

Джерелом зараження людей можуть бути собаки, коти, вівці, свині, велика рогата худоба. Небезпечні також укуси комарів, пасовищних кліщів.

Щороку в Україні реєструються випадки захворювання на туляремію. До захворювання призводить вживання людьми страв, приготовлених з м’яса хворих зайців, а також контакт із забрудненою водою, соломою, харчовими продуктами тощо.

ЩО Ж ЦЕ ЗА ХВОРОБА? 

Туляремія – гостре інфекційне захворювання, яке супроводжується гарячкою й ураженням внутрішніх органів.
Заражається людина від хворих гризунів (водяних пацюків, польових і домашніх мишей, зайців, ондатр, ховрахів і т.п.). Крім того, джерелом зараження людей можуть бути і свійські тварини: собаки, коти, вівці, свині, велика рогата худоба тощо. Не варто забувати й про небезпечні для здоров’я людини укуси комарів, кліщів, особливо пасовищних кліщів.

Велика кількість гризунів на полях і лісосмугах, прилеглих до населених пунктів, сприяє тому, що гризуни проникають на продовольчі склади, в пекарні, млини, магазини та житлові будинки. Відповідно забруднюються виділеннями і трупами хворих на туляремію гризунів зерно, хліб, молоко, питна вода та інші продукти, вживаючи які, людина занедужує. Відомі випадки захворювань під час купання в річках, косовиці, риболовлі, перевезення сіна, зерна тощо.
Хворіти можуть люди, які знімають шкурки з водяних пацюків, ондатр, зайців, що хворі на туляремію. Після проникнення мікроба в організм, людина занедужує через три – п’ять, а іноді й через 12 днів. Здебільшого хвороба починається раптово: з підвищення температури тіла до 38 – 40о, сильного головного болю, болю у всьому тілі, порушення сну, апетиту, підвищеної пітливості.

Захворювання, як правило, завжди супроводжується збільшенням лімфатичних залоз. Збільшена залоза називається бубоном. Вони можуть бути поодинокі або по кілька, розміром від лісового горіха до гусячого яйця. Часто такі бубони розсмоктуються протягом певного часу або ж нагноюються, утворюючи виразку. Хвороба триває два – три тижні, проте процес може затягтися і на більший період. Такі хворі потребують обов’язкової госпіталізації.

ЯКІ Ж ЗАХОДИ ПРОФІЛАКТИКИ?

Одним із засобів профілактики туляремії є проведення щеплень. Одне таке щеплення вакциною діє протягом п’яти днів. Щеплення роблять мешканцям неблагополучних населених пунктів, а також робітникам цукрових заводів, м’ясокомбінатів, боєнь, млинів, особам, які заготовляють шкіри промислових звірів, студентам, які від’їжджають на сільськогосподарські, будівельні та інші роботи в місця, де вже траплялися спалахи туляремії і т.ін.

Житло і надвірні споруди, склади, бази тощо слід зробити непроникними для гризунів, постійно знищувати бур’яни на присадибних ділянках. До речі, боротьбу з гризунами здійснюють відділення профілактичної дезінфекції при санепідемстанціях.

Також значення має захист приміщень від комарів, сліпаків, мух-жигалок. Важливо стежити за станом колодязів приватного сектора – вчасно їх ремонтувати, обов’язково придбати загальні відра, покришку. Колодязь повинен мати відповідний захист від потрапляння поверхневих вод (так званий „глиняний замок”).

Варто також зазначити, що кліщі нападають на тварин здебільшого навесні. У цей час потрібно пильно стежити за тваринами, радитися з ветеринарним працівником, який дасть відповідні поради.

Не забувайте й про небезпеку зараження цією хворобою під час полювання на зайців, ондатр, на риболовлі, на роботах в заболочених місцях. Особливо ці застереження актуальні в пору відпусток, коли люди масово відпочивають на річках та озерах. Тому дотримання елементарних гігієнічних правил, як миття рук перед їжею, вживання лише кип’яченої води, захист від укусів комарів, кліщів тощо, є обов’язковим. Це захистить вас від туляремії.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook