Що таке артеріальний тиск
З фізіологічної точки зору АТ — це сила, з якою кров тисне на судинні стінки. Виміряти тиск з допомогою спеціальних приладів можливо тільки у великих судинах, які розташовані близько до шкіри — це саме артерії, тому і показники тиску частіше називають артеріальними.
Артеріальний тиск залежить від сили і швидкості серцевих скорочень і об’єму крові, що цей орган може прокачати за 1 хвилину. Значення мають також властивості самої крові і опір судинних стінок. Норма за віком артеріального тиску людини — показник стабільної роботи серця, судин, ендокринної системи та вегетативної нервової системи. Верхній тиск називається систолічним, нижній — діастолічним. Показники вимірюються в міліметрах ртутного стовпа і пишуться через дріб.
Верхня величина тиску відповідальна за силу, з якою кров надходить із серця в артерії, нижня — відповідає за тонус судин.
Тонус забезпечує гладка судинна мускулатура: її функціональність регулюється речовиною із назвою ренін. Вона виробляється в нирках, тому нижній тиск іноді називають «нирковим».
Норма для тиску людини за віком — поняття суто загальне і малоінформативне для конкретних клінічних ситуацій. У підручниках з фізіології людини як норму найчастіше вважають показник 120/80 мм рт. ст. Це показники тиску в стані спокою у людини середніх років (20-40).
Норми тиску у різному віці
Немає поняття вікової норми тиску у дорослих. У здорових людей в будь-якому віці тиск не повинен переступати поріг в 140 на 90 мм рт.ст. Нормальні показники АТ — 130 на 80 мм. рт.ст. Оптимальні цифри «як у космонавта» — 120 на 70.
Але потрібно пам’ятати, що це всього лише середні показники. Оскільки у різних людей є свої фізіологічні особливості, то коливання рівня артеріального тиску у різних людей можуть відрізнятися.
Декілька десятиліть тому для віку від 40 до 60 нормою вважалося тиск 140/90. Відповідно для людей старше 60 показники зростали до 150/90. Проте з 1999 року ВООЗ спростовує теорію про нормальність підвищення тиску з віком і оптимальними показниками для всіх віків пропонує вважати 130-110/70-80 мм рт. ст.
Норма за віком артеріального тиску людини в 16-20 років допускає знижене значення верхнього і нижнього показників і може становити в спокої 100/70 мм рт. ст.
Важливо! Майте на увазі, що різниця між систолічним і діастолічним артеріальним тиском в нормі повинна становити 30-60 мм рт. ст.
Підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень. Навіть помірне підвищення АТ пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя.
Симптоми високого тиску
Погане самопочуття, головний біль — це привід виміряти свій артеріальний тиск. Підвищення тиску можуть супроводжувати загальна слабкість, дратівливість, сонливість. Подібні симптоми притаманні й іншим недугам. Тому дуже важливо контролювати власний тиск. Насторожують і сигналізують про потребу негайно виміряти тиск такі симптоми:
- запаморочення або різкий головний біль;
- задишка, набряклість, болі в серці;
- прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у спокійному стані;
- потемніння в очах, шум у вухах;
- нудота, блювання, почервоніння грудей та обличчя.
Будь-які відхилення від середньої норми кров’яного тиску дуже небезпечні для здоров’я. Саме тому за рівнем свого артеріального тиску потрібно постійно стежити.
Перевищення норми артеріального тиску називають гіпертонія або гіпертонічна хвороба людини. Діагноз артеріальна гіпертензія ставлять у разі постійного підвищенні рівня артеріального тиску:
- більше 140 мм рт. ст. (систолічний);
- більше 90 мм рт. ст. (діастолічний).
Щоб виявити артеріальну гіпертензію, необхідно регулярно вимірювати тиск і спостерігати за власним станом. У більшості випадків початок артеріальної гіпертензії є непоміченим. Якщо артеріальний тиск підвищується поступово, то на головні болі, запаморочення зазвичай не зважають. Щоб не пропустити початок артеріальної гіпертензії, необхідно вимірювати артеріальний тиск не рідше двох разів на місяць усім людям віком від 50 років.
Причини артеріальної гіпертензії
- вік понад 50 років;
- підвищений рівень загального холестерину;
- надмірна вага;
- надмірне вживання солі;
- жінки частіше за чоловіків хворіють на артеріальну гіпертензію.
Запобігти артеріальній гіпертензії допоможуть здорове харчування і спосіб життя загалом.
Поради для профілактики та контролю артеріальної гіпертензії
- підтримуйте нормальну масу тіла;
- відмовтеся від куріння;
- обмежте кількість алкоголю, а краще взагалі не вживайте спиртного;
- регулярно займайтеся фізичними вправами (не менше 30-40 хв. 3-4 рази на тиждень);
- обмежте споживання солі (до 5 г на добу для дорослої людини (це трохи менше чайної ложки, включно з «прихованою сіллю» у маринадах, копченостях, ковбасах, соусах і навіть хлібі);
- уникайте стресів (займайтеся легким бігом, плаванням, йогою, гуляйте на природі);
- їжте продукти, багаті на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень).