добрива

П’ять небезпечних добрив: будьте обережні!

Деякі добрива можуть бути небезпечними, у тому числі й ті, що використовуються з діда-прадіда і вважаються натуральними.

У сучасному садівництві і городництві без використання добрив не обійтися. Кожна культура має свої вподобання у живленні: одним рослинам потрібно більше поживних речовин, іншим – менше, але зовсім без них не обійтися, якщо чекаєте багатого врожаю. Однак із добривами потрібно бути дуже обережними. Деякі з них можуть бути небезпечними, у тому числі й ті, що використовуються з діда-прадіда і вважаються натуральними.

Зверніть увагу, що за санітарними нормами добрива здебільшого належать до 4 та 3 класів небезпеки хімічних речовин (від малонебезпечних до помірно небезпечних). І попри великий позитивний ефект від використання добрив, речовини в їхньому складі можуть негативно впливати на навколишнє середовище, ґрунт, майбутній урожай та здоров’я людини.

Тож до вашої уваги п’ятірка потенційно небезпечних добрив, які потрібно застосовувати з особливою обережністю. Потрібно знати, що робити, щоб шкоди від них не було більше, ніж користі.

Хлористий калій

Хлористий калій (хлорид калію, калійна сіль) – одне з найпоширеніших і найдешевших калійних добрив з високим вмістом діючої речовини, яка легко засвоюється.

Калій сприяє покращенню обміну білків і вуглеводів у клітинах рослин, накопиченню цукор, прискоренню фотосинтезу. Завдяки калію рослина краще зносить посуху, адаптується до низьких температур і патогенних організмів. Калій особливо важливий квітучих рослин, сприяє зав’язуванню бутонів і великих квітів.

Однак надлишок калію також впливає на розвиток рослин негативно. Тому з калійними добривами потрібно бути обережними та не перевищувати дозування. Це стосується всіх калійних добрив, але хлористих особливо.

  • Хлор у складі підживлення інтенсивно закислює ґрунт, знижуючи при цьому активність ґрунтових мікроорганізмів, і до того ж затримує зростання безлічі рослин, погіршує якість урожаю. Особливо це актуально для бобових, картоплі, огірків, помідорів, капусти, винограду, смородини та ягідних культур.
  • При надмірному внесенні калійних добрив у ґрунті відкладається не тільки хлор, а й свинець.
  • При попаданні під час роботи на шкіру та очі хлористий калій може викликати подразнення.

Осінні добрива, якими потрібно запастися вже зараз

Як нівелювати можливу шкоду калійного добрива

Вносьте хлористий калій у ґрунт лише восени, щоб за зиму хлор випарувався з ґрунту.

  1. Строго дотримуйтесь дозування.
  2. Не використовуйте під особливо чутливі до хлору рослини.
  3. Обов’язково використовуйте індивідуальний захист при застосуванні препарату (респіратори, окуляри, рукавички, захисний одяг).
  4. Щоб нейтралізувати добрива, перед використанням слід додати вапно.
  5. Дотримуйтесь правил зберігання та транспортування.

добриво

Ціанамід кальцію

Ціанамід кальцію (кальцієва сіль аміду ціанової кислоти) входить до складу деяких комплексних азотних сумішей і містить 20-22% азоту. Цей безбарвний сухий порошок одночасно і азотне добриво та (увага!) фітотоксична зброя-гербіцид.

Як так? А ось так – з одного боку ця речовина при розкладанні утворює доступні рослинам азот та кальцій, забезпечуючи рослини цими елементами протягом тривалого періоду часу, залежно від потреби в них. Найбільше добриво рекомендовано картоплі, бурякам, капусті, моркві. За своєю дією ціанамід кальцію близький до сірчанокислого амонію, особливо добре діє на кислих ґрунтах, збагачуючи їх кальцієм. Вносять його під усі польові культури за кілька тижнів (а краще заздалегідь, з осені) до посіву і негайно заорюють, щоб уникнути втрат азоту.

А з іншого боку – це сильнодіюча субстанція, яка при надмірному застосуванні починає діяти навпаки: призводить до забруднення ґрунту, водойм, розташованих поблизу, та плодів нітратами, а при позакореневому зрошенні (наприклад, у процесі звільнення від бур’янів) забруднює атмосферу оксидами азоту.

Більш того, добрива з ціанамідом кальцію мають ще й отруйну дію для молюсків і комах (наприклад, дротяника).

Крім того, порошок дуже припадає пилом при розсіюванні і небезпечний при вдиханні (пил, потрапляючи в очі, ніс і дихальні шляхи, викликає запалення слизових оболонок і сильно роз’їдає шкіру).

Як правильно готувати натуральні добрива без хімії

Як нівелювати можливу шкоду добрива

  • Строго дотримуйтесь норм і термінів внесення.
  • Не використовуйте поблизу водойм.
  • Обов’язково використовуйте індивідуальний захист при застосуванні препарату (респіратори, окуляри, рукавички, захисний одяг).
  • Дотримуйтесь правил зберігання (зберігати у закритому вигляді, у сухому приміщенні).

гній

Свіжий гній

Гній – одне з найпопулярніших і найцінніших комплексних органічних добрив. Перегній легко засвоюється рослинами, покращує структуру та якість ґрунту: щільній землі надає пухкості, а піщаному ґрунту допомагає затримувати воду.

Гній забезпечує рослини та ґрунтові мікроорганізми всіма необхідними поживними речовинами, допомагає регулювати хімічні процеси в ґрунті та полегшує всмоктування та засвоєння елементів живлення завдяки корисній мікрофлорі у складі.

І використовувати гній можна як навесні, так і влітку, і восени – причому ефект від підживлення гною зберігається до 3-6 років (залежно від типу ґрунту).

Однак свіжий гній (причому, незалежно від “походження” – коров’ячий, кінський, свинячий, кролячий, пташиний послід) може нашкодити рослинам.

  • При розкладанні свіжого гною виділяється велика кількість тепла, і він здатний дуже обпекти коріння. Те ж робить і сечова кислота, якої багато в певних видах гною, наприклад, у курячому посліді.
  • Свіжий гній здатний пригнічувати безліч культур (насамперед це морква, буряк, редиска, ріпа, бобові, помідори, кольрабі та пекінська капуста, цибуля, часник, петрушка). На добряче удобрених гноєм грунтах такі культури розвиваються повільніше, а якість коренеплодів, плодів і зелені значно погіршується.
  • Разом із гноєм у ґрунт можна занести насіння бур’янів, гнильні бактерії, грибки та личинки комах-шкідників.
  • Якщо ви щорічно зловживатимете цим добривом, незмінно зростатиме рівень нітратів у ґрунті, і, зрештою, урожай із корисного може стати небезпечним.

Як нівелювати можливу шкоду добрива

  1. Вносьте свіжий гній тільки восени (розподіліть по поверхні ґрунту і відразу ж перекопайте із землею на глибину 15-20 см), а в решту пори року добриво має бути тільки перепрілим і розбавленим водою.
  2. У всіх випадках обов’язково перемішуйте гній із землею, інакше він втратить свої корисні властивості і не буде діяти.
  3. Строго дотримуйтесь норм внесення.
  4. Культури, які не люблять підживлення гноєм, висаджуйте та висівайте лише на 2-3-й рік після внесення добрива.

селітра

Аміачна селітра

Аміачна селітра (азотнокислий амоній, нітрат амонію) – популярне азотне добриво, містить 34-35% азоту. Його застосовують при посадці рослин і для подальших підживлень протягом усього вегетаційного періоду.

Добриво діє швидко і потужно, добре засвоюється рослинами і компенсує дефіцит азоту, сприяючи здоровому зростанню стебел і листя, робить цвітіння довшим, позитивно впливає на якість та кількість врожаю.

  • Але навіть при грамотному внесенні добрива (закладаючи в ґрунт або під корінь у розчиненому вигляді) його надлишок може спалити кореневу систему рослин, а в плодах і в ґрунті накопичуються шкідливі нітрати (тому аміачну селітру не рекомендують використовувати під листову зелень, буряк, огірки, гарбузові).
  • Позакореневе підживлення аміачною селітрою небезпечне для рослин, оскільки висока концентрація азоту у добриві може стати причиною опіку листя.
  • Сама ж аміачна селітра – досить небезпечна субстанція через свою вибухонебезпечність та схильність до займання (вимагає спеціальних умов утримання та перевезення).
  • При контакті зі шкірою та слизовими здатна їх роз’їдати і навіть може викликати легке отруєння.
  • Амоній значно підвищує кислотність ґрунту. Відповідно, аміачна селітра не може використовуватися на ґрунтах із високою кислотністю та для рослин, які не люблять кислих грунтів.

Як нівелювати можливу шкоду добрива

  1. Строго дотримуйтесь норм і правил внесення.
  2. Не допускайте попадання селітри на листя рослини, а при необхідності промивайте їх водою.
  3. Обов’язково використовуйте індивідуальний захист при застосуванні препарату (респіратори, рукавички, захисний одяг).
  4. Якщо застосовуєте на кислих ґрунтах, то паралельно вносьте карбонат кальцію, щоб уникнути ще більшого закислення.
  5. Дотримуйтесь правил транспортування та зберігання добрива (зберігати у закритому вигляді, у темному сухому, але добре вентильованому приміщенні при температурі не вище 30°С, подалі від джерел вогню, а також вапна, торфу, тирси та іншої органіки).

Хлористий амоній

Хлористий амоній (хлорид амонію) – добриво, що на 25% складається з азоту. Воно дешеве, добре засвоюється культурами навіть у холодну погоду, не практично не злежується при зберіганні.

Це багате джерело хлору, тому має такі ж негативні наслідки (при його надлишку!) для рослин, ґрунту та ґрунтових мікроорганізмів, як хлористий калій. Особливо негативно впливає на картоплю, виноград, ягідні рослини, олійні.

У ґрунті амоній конкурує з магнієм та кальцієм. І якщо у рослин є ознаки нестачі магнію (міжжилковий хлороз на нижньому листі) або кальцію (вершинна гниль), не варто вносити амонійні добрива.

Амоній можна використовувати тільки на нейтральних і лужних ґрунтах, оскільки при систематичному застосуванні він активно закислює ґрунт.

Аміачний азот, внесений у надлишку, швидко перетворюється на ґрунті в нітратну форму і може стати джерелом шкідливих нітратів у плодах.

Як нівелювати можливу шкоду добрива

  1. Строго дотримуйтесь норм внесення.
  2. Вносьте хлористий амоній у ґрунт лише восени, щоб за зиму хлор вимився і випарувався з ґрунту.
  3. Не використовуйте під особливо чутливі до хлору рослини.
  4. Не використовуйте на ґрунтах із підвищеною кислотністю.
  5. Обов’язково використовуйте індивідуальний захист при застосуванні препарату (респіратори, окуляри, рукавички, захисний одяг).

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook