Про гойдалки у стосунках, коли чоловік то обожнює жінку, то опускає нижче плінтуса, розповідає психологиня Дарина Сергеєва.
“Чоловік то обсипає компліментами, то каже, що я ніщо…”
“Не можу зрозуміти що буде завтра у наших стосунках, чого мені чекати. Чоловік то обзиває мене останніми словами і каже що я ніщо, то раптом змінюється на очах. Ласкавий, ніжний, люблячий. Подарунки дарує несподівані, робить сюрпризи. Говорить що я – все в його в житті, компліментами засипає.
А потім різко знову -“дура, нікчема, на смітнику знайшов на смітнику і опинишся”.
Ці гойдалки доводять мене до думки про те, що я божеволію.
Не може бути так, щоб до однієї і тієї ж людини застосовувати такі різні епітети. Значить, я поводжусь десь правильно – і тоді він мене цінує і любить, а десь роблю помилки – і тоді він злиться.
Біда в тому, що я не можу зрозуміти, де поводжуся по-різному. Вже й записувала, як я поводилася коли все було чарівно, і як поводилася коли мені прилітає від нього. Не можу знайти суттєвої різниці. Отже, я вже збожеволіла і не бачу очевидних речей у своїй поведінці. Іншого пояснення у мене просто немає.
Мама каже, що мені з ним пощастило
Мої батьки на чоловіка “не дихають”, мама каже, що мені неймовірно пощастило – живу як за кам’яною стіною, все в житті є. Я розповідала їй про ці гойдалки – вона теж каже, що треба за собою стежити і з’ясувати, що я роблю не так.
Читала про емоційне насильство, з жахом знайшла у наших стосунках усе те, що там написано.
Вирішила поділитися цим з мамою – отримала таку відповідь, що досі прийти до себе не можу. Я – жінка, яка знахабніла і начиталася дурниць, не розумію свого чоловіка і свого щастя. Тепер взагалі не знаю що робити… Напевно вона має рацію, річ в мені.
До психолога прийшла потай: чоловік дізнається чи мама – навіть боюся уявити, що буде.
Збрехала про косметолога – типу я туди пішла. Це пояснить і витрати на картці. Картка чоловікова, у мене “своїх грошей” немає, я все кладу на карту, з якої витрачаю. Чоловік каже, що так вигідніше. Він взагалі вважає, що у фінансах я профан, тому сам вирішує як краще з грошима поводитися. Він мене не обмежує у витратах, але запитує про кожну покупку, і може бути дуже незадоволеним, якщо я купила щось “ідіотське”. Напевно він має рацію, краще нехай сам вирішує, а то нароблю дурниць. Але іноді виходить, що доводиться брехати, щоб не було конфліктів.
Що мені зробити з собою, щоб чоловік поводився зі мною добре?”
То монстр, то ідеальний чоловік
Описана ситуація, на жаль, типова. Емоційний насильник не постійно поводиться як монстр. Гойдалка стосунків – характерна риса емоційного насильства: ти богиня – ти ніхто.
Стратегії застосування можуть бути різні
- при небажаній поведінці – покарання, при “хорошій” – заохочення,
- спонтанна зміна поведінки незалежно від поведінки жертви (цей варіант ще більш травматичний для жертви).
10 ситуацій, коли можна зрозуміти і пробачити чоловіка, і 10 – коли не варто
Навіщо він це робить
Насильник “гойдалками” вирішує ряд завдань:
- утримує жертву “наркотиком щастя” (у моменти “ідеальних стоунків” жертві здається, що так буде завжди, варто тільки постаратися і поводитися “правильно”;
- приводить жертву до думки, що вона “неадекватна” (неможливість визначити “правильність” своєї поведінки призводить до думки про божевілля);
- забезпечує собі “фронт підтримки” у близьких жертви (рідні жертви щиро не розуміють, чого їй ще треба від такого золотого чоловіка, підтримують її відчуття “неправильності”, бажання постаратися ще, відчуття ненормальності своєї реакції).
Жертва приходить до висновку, що треба терміново поміняти себе, і все буде гаразд. Тільки це не працює. Працює тільки усвідомлення, що емоційному насильнику все одно, змінитеся ви чи ні. Його завдання – підживлення власного его за рахунок приниження та знищення жертви.
Як жертві вийти із замкнутого кола
- усвідомити, що відбуватися емоційне насильство;
- визнати, що змінившись ви не зміните поведінку ґвалтівника;
- чесно поглянути на своє оточення – чи є там ті, хто не зачарований ґвалтівником;
- знайти підтримку своєї адекватності – записуйте, порівнюйте, давайте прочитати довіреній близькій людині чи своєму психологу, щоб переконатися, що ви не божевільні;
- працювати в групі жертв емоційного насильства – бачити і розуміти що це відбувається не тільки з вами критично важливо
проходити індивідуальну терапію; - приймати рішення щодо свого подальшого життя з урахуванням ризиків емоційного насильства.
Не чекайте, що насильник поставить крапку у фразі Ти моє все – Ти моя богиня. За цим обов’язково піде “Ти моя нікчема”. І це може зруйнувати вашу особистість. А насильник просто піде шукати наступну жертву.