Знаки і символи так вкоренилися в нашій свідомості, що часто ми не замислюємося, звідки вони взагалі з’явилися. Про значення і походження деяких ми знаємо, а деякі – абсолютно невідомі! Особливо усіх здивує останній символ.
Масті карт
Масті – це не що інше, як стилізоване зображення певних предметів: піки – це мечі, черви – кубки, хрести – жезли або дубини, а бубни – монети.
Чому саме ці символи потрапили на карти, достеменно невідомо. Гральні карти прийшли в Європу з Китаю. Можливо, там ці предмети позначали різні стани: дворянство (жезли), духовенство (кубки), торговців (монети) і військових (мечі).
- Знаки і символи на вишиванці: як “прочитати” свою вишиту сорочку
Череп та кістки
Череп (іноді з кістками) – не тільки символ смерті, а й символ вічного життя і відродження, так як кістки не піддаються гниттю, коли людина помирає. Тому в Європі цей знак можна побачити на воротах кладовищ, іконах і на полотнах художників.
Піратський же символ не пов’язаний з цією історією. До речі, у морських розбійників не було єдиного прапора, а “Веселий Роджер” був знаком пірата Едварда Інгленда. Популяризував череп і кістки автор “Острова скарбів” Роберт Стівенсон.
Трикветр
Символ з серіалу “Зачаровані” насправді існує і має давню історію. Називається він трикветр.
Ще в бронзовому віці в Європі він позначав положення Сонця на небі (схід, зеніт і захід), а також фази Місяця, уособлював природні цикли. Символ був в ходу у кельтів і скандинавів.
Значки “плей”, “пауза” і “стоп”
Точно неясно, хто саме придумав ці знаки. За однією версією, це був живописець Василь Кандинський, за іншою – Рейн Веєрсем, який створив один з перших касетних магнітофонів.
У будь-якому випадку логіка значків “стоп” і “плей” така: квадрат – стабільна, стійка форма, а трикутник символізує рух. Знак “пауза” походить від музичного значка “цезура”, який служить для поділу музичних фраз. Кнопка запису червона, щоб ніхто її випадково не натиснув і не стер що-небудь важливе.
Іхтіс
Іхтіс – древній символ Христа. Справа в тому, що перші літери слів Ἰησοὺς Χριστὸς Θεoς Υιὸς Σωτήρ (Ісус Христос Божий Син Спаситель) складають слово ΙΧΘΥΣ, що означає “риба” в перекладі з грецької.
За часів гонінь християни не могли відкрито писати ім’я Ісуса. Тому вони придумали писати слово “Іхтіс” або малювати рибу. Ймовірно, ви бачили цей знак на багажниках автомобілів. Цілком ймовірно, машина належала християнину.
Червоний Хрест
Якщо вам здається, що символ Міжнародного Червоного Хреста нагадує прапор Швейцарії, то так воно і є. Ідея створити організацію, яка б безоплатно допомагала пораненим і хворим, народилася в Швейцарії.
Але символ виявився не найвдалішим: мусульманські країни не хотіли використовувати знак, що асоціюється з християнством, і для них був створений рівноцінний символ – червоний півмісяць.
Ізраїль же не міг використовувати ні той ні інший знак, тому з’явився ще один, релігійно нейтральний знак – червоний кристал.
Вивіска перукарень
Цей символ, схожий на червоно-синьо-білий льодяник, – символ перукарень в Європі, Америці та деяких країнах Азії.
У минулі часи кожен перукар був трішечки лікарем – міг в разі чого і кровопускання зробити, і зуб видерти. Так що червоний колір символізував кров, а білий – бинти. Не дуже-то райдужна історія. Пізніше до двох кольорів стали додавати синій.
Зірка життя
Синя “зірка життя” – емблема служби екстреної медичної допомоги в США. Зараз вона зустрічається і в інших країнах.
Кожен з 6 променів зірки позначає одну з функцій служби екстреної медичної допомоги: виявлення, повідомлення, відгук, допомога на місці, допомога при транспортуванні, транспортування. У центрі – посох Асклепія, давньогрецького бога медицини.
Ліхтар Джека
Згідно з ірландською легендою, коваль Джек пішов на угоду з дияволом і після смерті його душу не допустили ні в рай, ні в пекло. Дух Джека поневірявся по землі, освітлюючи собі шлях ліхтарем, зробленим з ріпи (так, спочатку була саме ріпа).
Потім у кельтів з’явилася традиція ставити на вікно подібний ліхтар, щоб душі, що заблудилися могли знайти шлях в чистилище. Набагато пізніше ріпу замінив більш красивий гарбуз.
Олімпійські кільця
Відомо, що кольорові олімпійські кільця символізують 5 континентів: жовтий – Азію, червоний – Америку, чорний – Африку, а блакитний і зелений – Австралію і Європу.
Але виявляється, ініціатор створення сучасних Олімпійських ігор П’єр де Кубертен не вкладав в цей символ таке значення. Насправді сенс символу в тому, що з кольорів кілець і білого тла можна скласти прапори всіх країн світу. Погодьтеся, ця легенда набагато красивіша.
Хамса
Хамса, або “рука Фатіми”, – оберіг, поширений в культурах євреїв і арабів.
Ймовірно, є зв’язок між хамсою і амулетом mano pantea у вигляді руки, що в різних варіаціях зустрічався в античному Римі і Єгипті. Пізніше цей символ проник і в християнство. Він трансформувався в жест благословення і хреста.
Перевернутий хрест
Цей символ вважається потужним антихристиянським знаком, хоча є у нього і інша сторона: за переказами, апостола Петра хотіли розіп’ясти, як і Ісуса, але той сказав, що не гідний загинути так само, і попросив розіпнути себе вниз головою.
Так в християнстві перевернутий хрест (хрест Святого Петра) став символом смирення і терпіння. Тому не дивуйтеся, якщо побачите перевернутий хрест в оздобленні християнського храму.