Свята Тетяна благословляє на успіхи в навчанні та на шлюб

У день Святої Тетяни (25 січня), яку вважають покровителькою студентів, просять про успіхи у навчанні та про заміжжя. Що треба робити цього дня, а що - категорично заборонено, читайте далі.

«Цю роль свята Тетяна отримала через збіг історичних обставин, – каже доцент кафедри загального і порівняльного мовознавства Прикарпатського національного університету Ярослав Мельник. – У середньовічних європейських університетах до святої молилися про добре складання іспитів».


Історія святої Тетяни. Свята Тетяна була дочкою римського проконсула, побожного християнина, яка таємно прийняла християнство і була стpaчена в 225 році (за іншими даними – в 226 або 230 році) після відмови повернутися до попередньої віри.

Великомyчeниця постpaждала під час гоніння на християн при імператорі Олександрі Севері. Її схопили і привели в язичницький храм Аполлона, де примушували принести жepтву поганському ідолу. Коли вона відмовилася, святу Тетяну жopстoко кaтyвали, проте твердість її віри і тepпіння були непохитні. Згідно з переказами, тopтури, яким піддавали святу Тетяну, або не завдавали їй шкoди, або за ніч сліди їх безслідно зникали. Кажуть, її кров перетворювалася на молоко, а самі мyчителі стpaждали від удapiв, які наносилися невидимою рукою.

Вражені стійкістю святої, її мyчителі самі прийняли християнство, а голодний лев, якого випустили до Тетяни, почав леститися до неї. У результаті, і Тетяну, і її батька засудили до страти: їм відсікли голови.

Як сьогодні студенти вшановують Святу Тетяну. Нині про духовне та історичне підґрунтя свята мало хто згадує. І хоча день святої Тетяни ще не набув такої шаленої популярності як традиційне 17 листопада, але в багатьох університетах та інститутах уже творяться певні звичаї празникування. Цього дня молоді люди, надто випускники, йдуть до храмів попросити Бога і святу Тетяну допомогти скласти державні іспити.

Спудеї збираються в гуртожитках на своєрідні Тетянині посиденьки. Гурти кучкуються у кімнатах дівчат, які мають ім’я покровительки студентів. Тетяни роздають друзям булочки або пампушки, куди попередньо кладуть записки з назвами навчальних предметів, з яких будуть екзамени, та відповідними номерами білетів.

А ще дівчата готують одна одній каву з жолудів або чай із моху чи сухого листя. У кожне горнятко навмання вкидають сіль, перець або різні приправи. По тому, що кому потрапить, спудеї також вгадують результати майбутніх сесій.

Свята Тетяна допомагає знайти свою половинку. У давнину 25 січня дівчата з допомогою всіляких хитрощів намагалися принадити наречених. Для цього розстеляли біля дверей будинку спеціальний килимок: хто об килим у свято витре ноги, той в домі дівчини буде частим гостем.

Мрійниці, які хотіли вийти заміж, також майстрували мітлу, яку намагалися залишити в домі бажаного нареченого – і так, щоб свекруха не знайшла. Втім, жінки про цей звичай знали і на поріг пускали далеко не кожну дівчину. Вважалося, що дівчинка, яка наpoдилася в Тетянин день, буде гарною господинею і таку будь-хто візьме заміж.

Що не можна робити на день святої великомучениці Тетяни. Як і під час багатьох релігійних свят і на Тетянин день є те, чого категорично не можна робити.

Сварки в сімейному колі у Тетянин день категорично заборонені. У Тетянин день також не можна перебувати в неприбраному будинку. У Тетянин день у жодному разі не можна відмовляти в допомозі нужденним.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook