У роботі психологів часто звучить фраза: «Треба вчитися спиратися на себе». І ця ідея не є новою. Її сформулював гештальт-терапевт Фріц Перлз, який стверджував, що дорослість полягає в умінні спиратися на себе. Ця концепція є в багатьох його роботах, і вона справляє враження: як же прекрасно — вміти спиратися на себе!
Однак різні люди по-різному трактують цю фразу. Іноді фразу «Ти маєш спиратися на себе» чують і трактують як «Ти повинна справлятися сама, не покладаючись на інших». І це лякає. Проте насправді Перлз мав на увазі зовсім інше.
Спиратися на себе — означає вірити собі
Це вірити своїм почуттям, відчуттям, думкам, бажанням та потребам. Це означає настільки довіряти собі, щоб жити, спираючись саме на ці відчуття. Наприклад, коли ви відчуваєте холод — це сигнал берегти себе і зігрітися. Коли ви відчуваєте голод — це сигнал подбати про себе і поїсти. Коли ви відчуваєте злість — потрібно не ігнорувати її, а звернути на неї увагу і щось змінити. І коли ви відчуваєте біль — не потрібно його заглушати чи ігнорувати, треба відчути і зрозуміти його, замість того, щоб забутися і відсторонитися.
Спиратися на себе — це не означає бути сильним і все вирішувати самостійно
Це означає бути чутливим, прислухатися до себе та жити так, ніби все, що є всередині вас, має право бути і важливе для вашого життя.
Мої почуття і відчуття мають значення. Я можу керувати ними у своєму житті.
Це означає, що ваш внутрішній світ має бути важливим і серйозним для вас, адже це допомагає ухвалювати рішення та діяти. Ви можете вирішити, йти до когось на контакт або відійти, спішити чи сповільнитися. Ви можете вирішити залишатися на самоті або звернутися за підтримкою до людей.
Спиратися на себе — це не тільки бути в чесному зв’язку з собою, але й знати, коли звертатися до інших.
Інші люди — це важливий ресурс, а іноді і єдиний спосіб впоратися з важкими ситуаціями. Тому спиратися на себе — це не означає відмовлятися від підтримки інших людей. Це означає правильно оцінювати свої потреби, слухати себе та звертатися до тих, хто може вам допомогти, коли це необхідно.
Радимо також прочитати:
- За “я сама” ховається глибока травма
- “Якщо стається щось погане, у тебе два шляхи”, – фрази, які підтримують у важку хвилину