Вазони Садиба

Сім простих кроків, як пересадити орхідею

Пересаджувати фаленопсис доведеться після покупки, адже магазинні квіти живуть зазвичай в маленьких транспортувальних горщиках.

Хоча фаленопсис вважається чи не найбільш невибагливим представником серед кімнатних орхідей, все ж і в його вирощуванні є певні тонкощі та нюанси. Особливо це стосується процесу пересадки рослини на нове місце, коли його легко пошкодити.

А пересаджувати фаленопсис вам доведеться після покупки, адже магазинні квіти живуть зазвичай в маленьких транспортувальних горщиках. А вдома йому слід створити усі необхідні умови для комфортного життя, він активно розростається, так що в старому горщику йому буде тісно.

Крок 1. Підберіть нову місткість і приготуйте субстрат

пересадка фаленопсиса

Після того, як фаленопсис відцвіте і йому стане мало місця в горщику, для рослини слід підібрати нову тару. Бажано, щоб вона була прозорою, щоб ви змогли контролювати вологість субстрату і стежити за станом коренів квітки.

Досвідчені квітникарі радять вибирати пластикові місткості з дренажними отворами на дні й в бічних стінках, а не скляні, тому що в останніх через слабку циркуляцію повітря, підвищену вологість можуть розвиватися грибкові захворювання.

Вибираючи розмір горщика, потрібно орієнтуватися на обсяг кореневої системи: між нею і стінками горщика повинно бути близько 1 см вільного простору. Пам’ятайте: ця рослина – епіфіт, тобто стирчати з субстрату коріння все одно буде, тому гнатися за величиною місткості тільки з цієї причини не слід.

Старий субстрат при пересадці бажано викинути (планова пересадка орхідей проводиться раз у 2-3 роки), адже він спресувався, виснажився і накопичив непотрібні солі від поливальної води та добрив.

Орхідеї люблять пухкий легкий повітропроникний субстрат з тривалим процесом розкладання. Стандартний перевірений субстрат для більшості орхідей, включаючи й фаленопсис, – це шматки кори (частіше соснової). Купити його можна в будь-якому з квіткових або садових магазинів, а можна зробити самому. Крім шматочків кори, в нього можуть входити: рубаний мох сфагнум, деревне вугілля, керамзит, горіхова шкаралупа, торф, галька, кокосові чипси, коріння папороті. Таким чином, ви самостійно можете варіювати гігроскопічність, повітропроникність і поживність субстрату. Пам’ятайте тільки, що шматочки субстрату не повинні бути сильно подрібнені, інакше вони спресуються, і біля коріння орхідеї не буде можливості повноцінно дихати. Оптимальний розмір фракції – 1-2 см.

Як епіфіт в природі фаленопсис зростає на стовбурах і гілках дерев. Вологою, мінеральними й органічними речовинами орхідею забезпечують численні фотосинтезувальні повітряні коріння, якими вона кріпиться до кори дерев і рослинним залишкам, скупчуються в розвилках гілок. Тому для кімнатних рослин в обов’язковому порядку потрібна хороша циркуляція повітря.

Крок 2. Дістаньте фаленопсис зі старого горщика

как пересадить фаленопсис

Акуратно дістаньте орхідею зі старого контейнера, дбайливо відокремлюючи субстрат від стінок місткості та намагаючись не пошкодити рослину. Найкраще підходить пластиковий горщик, стінки якого можна злегка пом’яти руками. Якщо при пересадці ви виявили, що фаленопсис приріс коренями до стінок горщика (таке часто трапляється при використанні шорсткою глиняного посуду), і безболісно дістати його не виходить, розріжте пластиковий (або розбийте глиняний) контейнер, але зробіть це акуратно, щоб не пошкодити повітряні коріння рослини.

Крок 3. Огляньте коріння орхідеї

пересадка фаленопсиса

Звільніть коріння від старого субстрату й обполосніть їх в трохи теплій воді (буває, що коріння сильно переплітаються між собою, і звільнити їх від субстрату дуже важко).

Щоб легко очистити коріння, налийте в таз трохи теплої води й опустіть їх у воду на 10-20 хвилин. При цьому не залишайте в воді всю орхідею разом з листям, тільки кореневу систему. Потім постарайтеся пальцями розплутати її. Можете направити струмінь води на залишки кори, щоб змити їх.

Якщо деяке коріння намертво вросло в кору, не намагайтеся його звільнити, щоб не травмувати.

Уважно огляньте кореневу систему на наявність гнилі. Вся гнилі, а також сухе й порожнє коріння необхідно видалити. Якщо пошкоджена лише частина кореня, відріжте тільки її – до здорової (зеленої або білої) тканини.

Перед обрізанням ножиці необхідно продезінфікувати спиртом або потримати над вогнем, щоб не занести через відкриті зрізи будь-яку інфекцію.

Після всіх операцій обов’язково обробіть рани фаленопсиса. Можна присипати їх товченим активованим вугіллям або корицею, змастити часниковим розчином, обробити антисептиками, зеленкою, порошком деревного вугілля.

Крок 4. Видаліть відмерле листя фаленопсиса

как пересадить фаленопсис

Акуратно відріжте старі жовте листя, якщо воно є. Робити це потрібно так: розріжте лист уздовж посередині й зніміть його зі стебла, потягнувши за розрізані кінці в різні боки.

Нерідко трапляється, що нові коріння ростуть поверх старих нижніх листків. Якщо ви хочете поглибити їх в субстрат, то нижнє листя можна видалити, навіть, якщо воно ще не пожовкло, бо воно буде заважати при посадці. Видаляти за тією ж схемою, що і жовте листя.

Також слід видалити пожовклі квітконоси, залишивши невеликий пеньок (0,7-1 см). Всі зрізи, рани на листках теж потрібно продезінфікувати.

Крок 5. Дайте рослині просохнути

Після того, як ви обробили всі “рани” фаленопсиса, потрібно дати їм затягнутися й обсохнути, а також дати випаруватися можливої ​​зайвій волозі. Можете залишити орхідею приблизно на 2-4 години (в залежності від мікроклімату в приміщенні), а потім продовжити пересадку. Або можна провести пересадку у 2 етапи: наприклад, увечері виконати перші 3 кроки, залишити орхідею на ніч обсихати, а вранці закінчити процедуру.

За ніч зрізи встигнуть краще затягнутися. Тільки якщо ви збираєтеся залишити орхідею на ніч, прослідкуйте, щоб в пазухах листків і серцевині фаленопсиса не залишилося зайвої води, інакше може початися загнивання. Краще промокніть воду паперовими серветками.

Крок 6. Посадіть фаленопсис в новий горщик

как пересадить фаленопсис

На дно горщика покладіть шар кори великої фракції. Потім досипте шар шматочків і помістіть туди саму рослину. Притримуючи фаленопсис рукою, додайте кору невеликими порціями.

Важливо досить щільно заповнити субстратом весь простір, без великих порожнин. Для цього обережно постукайте по стінках горщика рукою, а окремі шматочки кори проштовхуйте між коренів.

При посадці фаленопсис потрібно помістити в центр горщика. Якщо ж його стебло не рівне, а злегка коситься на бік, то необов’язково садити його точно посередині. І не намагайтеся випрямити стебло, підв’язавши його або підперши чимось – він все одно з часом завалиться на бік.

Садити фаленопсис потрібно не дуже глибоко, але і не зовсім поверхнево – в першому випадку можуть загнити бруньки відновлення, а в другому – великий ризик зробити горщик з орхідеєю занадто нестійким. Так що вибирайте “золоту середину” самостійно в залежності від розміру рослини й горщика.

Садіть так, щоб верхні коріння були злегка прикриті субстратом. Повітряне коріння, якщо воно невелике, теж можна поглибити в субстрат. Але якщо воно довге, то є ризик його зламати, тому краще залиште як є.

Крок 7. Забезпечте орхідеї грамотний догляд

Після пересадки фаленопсис, як і будь-яка інша рослина, потребує періоді адаптації. Пересаджену орхідею на перший час, поки вона не вкорениться (5-7 днів), поставте в тінисте, досить прохолодне місце (не вище 20 ° C). Не поливайте її приблизно тиждень – ви вже ретельно промили коріння від субстрату, в цей час вони повинні були насититися вологою. У цей час можна обприскувати листя з пульверизатора, але тільки при ясній і теплій погоді, без протягів.

Якщо фаленопсис почав активно зростати, через 3-4 тижні в воду для обприскування рекомендується додати слабо розведене добриво. Завдяки цьому рослина швидше зацвіте.

ВАМ ТАКОЖ СПОДОБАЄТЬСЯ:

7 надійних способів, як занапастити орхідею

Не пересаджуйте орхідеї взимку – загинуть

Орхідея – справжній талісман для жінок! Квітка, яка приносить злагоду в дім

Поливайте орхідею цим засобом! Уже через два тижні квітка пустить стрілочки

Дата публікації: 19.02.2020 img Поділитися