Не пересаджуйте орхідеї взимку – загинуть

Збережіть собі, щоб знати, як доглядати за орхідеями. Це вас здивує!

Нині відомо близько 35 тисяч видів орхідей і майже стільки ж штучно виведених гібридів. Води дуже різні: одні вимагають помірно-теплого утримання протягом всього року, іншим життєво необхідний період спокою в прохолодних умовах, треті цвітуть тільки при довгому світловому дні, четверті можуть жити без будь-якого субстрату, а п’ятим необхідна земляна суміш.

Найпоширеніша орхідея в кімнатному квітникарстві – фаленопсис. Цей вид орхідеї не лише зовнішньо привабливий, а й у догляді не вибагливий. Найкраще фаленопсис почувається на східному або західному вікні. Можна поставити його і в глибині кімнати під люмінесцентною лампою білого світла або під спеціальною фітолампою для рослин. Тривалість світлового дня для орхідей має бути близько 14 годин. Оптимальна температура влітку 20-25 градусів, взимку – 16-18.

Цвітіння

Для стимулювання цвітіння важливо, щоб орхідея відчувала різницю температур 3-5 градусів між днем і ніччю. У зимовий період при температурі вище, ніж 25 градусів цвітіння не буде. Слід враховувати велику пристосованість фаленопсисів до умов утримання. Проте при створенні умов, максимально наближених до природних, орхідея буде жити довше і частіше цвістиме.

Листя треба регулярно обприскувати відстояною водою кімнатної температури 3-5 разів на день, особливо в зимовий період при ввімкнутій системі опалення, коли вологість повітря дуже низька. У період цвітіння рослинки слід обприскувати дуже обережно, аби вода не потрапила на квітки. Від цього на пелюстках з’являються коричневі плями і вони швидко обпадають.

Пересадження

Змінювати субстрат орхідеї потрібно в міру руйнування кори і ущільнення субстрату. Зазвичай це роблять один раз на 3-4 роки. Застосовують спеціальні субстрати для орхідей. Пересаджувати краще навесні, коли активізуються процеси росту і орхідея легше переносять стрес. Пересаджування в осінньо-зимовий період рослина витримує гірше, повільніше відновляється. Не варто пересаджувати рослину під час цвітіння, інакше вона перестане цвісти. Для фаленопсиса більш придатні прозорі пластикові горщики. Річ у тім, що коріння цієї орхідеї фотосинтезують так само, як і листя, тобто для коренів потрібне світло. При пересадженні видаляють сухе, порожнє, відмерле коріння і старий субстрат. Дуже обережно відокремлюють коріння, що прилипло до стінок горщика. Для цього за годину до пересаджування полити рослину, ретельно зволожити субстрат і коріння. Тоді вони легше відокремлюються від стінок горщика.

Після пересаджування протягом двох місяців раз на два тижні корисно додавати у воду для поливу препарат Циркон з розрахунку 2-3 краплі на склянку води. Це допоможе орхідеї швидше укорінитися.

Будь-яке пересаджування зазвичай затримує цвітіння на 1,5-2 місяці. Але бувають випадки, коли відразу після пересаджування орхідея зацвітає: стрес від пошкодження коріння діє на рослини по-різному.

Полив

Поливають орхідеї двома способами: з лійки через верх горщика або методом занурення в посудину з водою. У період цвітіння поливати краще з лійки, щоб не міняти рослині розташування, внаслідок чого орхідея може скидати квіти. Поливати треба так, щоб субстрат і коріння просихали раз на тиждень. Якщо тримати коріння в постійно вологому або ж мокрому субстраті, підвищується ризик їх загнивання, а субстрат швидше руйнується.

Коли орхідея не квітне, поливати її слід методом занурення. Горщик занурюють у відро з водою на 1-2 хвилини. Після такого поливу потрібно дати стекти зайвій воді, і тільки після цього повертати орхідею на місце. Температура води для поливу має дорівнювати температурі повітря, а ще краще, якщо вода буде теплішою від повітря на 3-4 градуси. Також вода має бути відстояною та м’якою.

Якщо вода жорстка, то кількість вапна у ній треба знижувати. Для цього можна:

– прокип’ятити воду 20 хвилин, причому взяти її з гарячого крана (там вапна менше, ніж у холодній, адже вона уже мінімум один раз кипіла);

– на 1 літр води додати щавлевої кислоти (на кінчик ножа). Після цього вода повинна відстоятися протягом 2-4 доби, поки на дні не з’явиться білий осад солей;

Підживлення

Добрива використовують спеціальні, для орхідей. Підживлення влітку в період цвітіння проводять 2-3 рази на місяць. У період цвітіння восени і взимку підживлюють 2-3 або 1-2 рази на місяць, але концентрацію добрива зменшують вдвічі від зазначеної в інструкції. Коли рослина не квітне, можна її не підживлювати, або робити це не частіше, ніж раз на місяць.

Розмноження

У кімнатних умовах найлегше розмножувати орхідею вегетативно бічними пагонами-дітками. Вони можуть утворюватися як біля основи листової розетки, так і на квітконосі. В обох випадках потрібно дочекатися появи у діток власних коренів, і тільки тоді відсаджувати в окремий горщик.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook