Штамбова троянда: як вибрати, посадити і доглядати

Це захопливе видовище, коли цвіте величезний букет на тоненькій ніжці штамбової троянди! Але перед покупкою варто дізнатися про деякі нюанси вибору і догляду.

Це захопливе видовище, коли цвіте величезний букет на тоненькій ніжці штамбової троянди! Але не всі квапляться садити її: коштує чимало, а у догляді штамбова троянда досить вибаглива. Якщо ж ви все-таки хочете мати таку красу, дізнайтеся, як правильно її вибрати, посадити і доглядати.

Як вибрати саджанець

Перш ніж купувати штамбову троянду, виберіть для неї місце і вирішіть, що буде рости поряд.

Вибираючи саджанець, зверніть увагу на висоту штамба: з роками він не стане вище. Найкраще обирати рослини заввишки від 80 см. Якщо на штамб щеплена плетиста троянда (це найкрасивіший варіант), вона повинна бути не нижче 140-160 см. Не менш красиво виглядають і грунтопокривні штамбові троянди. Але і вони на низькому штамбі будуть виглядати не так ефектно.

Поцікавтеся, як часто буде цвісти троянда. Якщо на штамб щеплена плетиста троянда-Рамблер – вона буде цвісти рясно, але тільки один раз за сезон (хоча існують рамблери і з повторним цвітінням). А ось клаймбер випускає квітки постійно, хоч і цвіте не так пишно. Якщо на штамб щеплена чайно-гібридна троянда – вона буде цвісти трьома великими хвилями.

Оцініть стан рослини. Вона повинна бути міцною, здоровою і бажано із закритою кореневою системою, у великій ємності. Троянди з пересушеними корінням приживаються в рази гірше, можуть загинути або будуть довго хворіти. Якщо витягнути троянду з горщика, земляна грудка повинна бути оповита корінням.

Штамб троянди повинен бути рівним, без механічних пошкоджень, без ознак ураження хворобами. В основі крони, має бути кілька щеплень, і чим більше, тим краще (не менше чотирьох). Це дає гарантію, що навіть якщо одна або кілька щеп будуть пошкоджені (морозом, випадково обламані і т.д.), з решти крону можна буде відновити. Але, крім того, така крона розвивається більш рівномірно, і кущ виглядає більш пишно і симетрично.

Як посадити штамбову троянду

Штамбову троянду, що вирощувалася у контейнері можна садити в будь-яку пору року. Однак найкраще – навесні і восени, коли рослині простіше адаптуватися на новому місці.

Посадкова яма повинна бути на 20 см глибша і в 2 рази ширша, ніж горщик. На її дно треба покласти дренаж, далі перепрілий кінський гній шаром до 10 см або гній великої рогатої худоби. Його необхідно перемішати з землею і зверху присипати шаром ґрунту, товщиною також близько 10 см.  Засипати троянду треба сумішшю ґрунту, торфу, піску і мінеральних добрив. Садити потрібно на ту ж глибину, що троянда росла у контейнері, не заглиблювати! Полити.

Троянді обов’язково треба зробити опору. Вона повинна бути товстою і високою.

Як доглядати за штамбовою трояндою

У перший рік після посадки троянду не обрізають. Можна лише видаляти сухі гілочки і відцвілі квітки.

У другій рік також здійснювати тільки санітарну обрізку і вкорочувати окремі сильні пагони, що надто інтенсивно ростуть і стирчать із крони.

З третього року троянді потрібне формування. Навесні крону слід прорідити: вирізати всі гілки, які її загущують і ростуть усередину куща.

До трояндам флорибунда застосовують комбіновану обрізку – сильні однорічні пагони вкорочують на третину довжини, на старих залишають від 3-х до 5-ти бруньок. Так само і чайно-гібридні сорти – сильні молоді пагони вкорочують, залишаючи 4-5 бруньок, бічні – до 2-х – 3-х бруньок. У мініатюрних троянд слабкі пагони видаляють, інші вкорочують, залишаючи 3-4 бруньки.

Кущові і грунтопокривні троянди обрізають, залишаючи на пагоні 2-4 бруньки. У плетистих троянд пагони, які відцвілі минулого року, видаляють, залишаючи 1-2 бруньки, але якщо приріст був слабким, просто вкорочують. При обрізці зріз роблять на зовнішню бруньку, навскоси – під кутом 45˚, відступивши від бруньки 0,5 см.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook