Усі ми багато чули про безцінні властивості меду: і лікувальні, й омолоджувальні. Але що відомо про інші бджолині продукти? Скажімо, про обніжжя бджолине та пергу? Адже за вмістом корисних речовин вони значно потужніші навіть за мед! А весь секрет в тому, що містять в собі диво-дивнеє – квітковий пилок!
Насамперед кілька слів про те, як же бджоли «місять» отой «хліб» та звідкіля беруть обніжжя! Так, ці комахи – дуже турботливі батьки. Тож дбаючи про потомство, вони збирають квітковий пилок, що є кормом для личинок (ну й для бджіл, звичайно). Змочують цей пилок секретом щелепних залоз та нектаром і складають в такі собі кошички, що містяться на третій парі своїх ніжок. Оте назбиране багатство у вигляді грудочок, яке і є обніжжям бджолиним, несуть у вулик. Уже тут складають в стільники, проводять так звану консервацію. Пройшовши складні біохімічні перетворення, обніжжя перетворюється на ПЕРГУ, що її ще називають бджолиним хлібом.
У чому ж цінність й обніжжя, і перги? Насамперед бджоли несуть у вулик пилок не з однієї, а різноманітних квітів, і створюють унікальну симфонію – продукт, який штучно годі створити. Маса личинки бджоли, вживаючи суміш перги і меду протягом шести днів, зростає у …1 500 разів!
ЗДОРОВ’Я НА НІЖКАХ БДЖОЛИ
А в обніжжі бджолиному більше ніж 300 різних мікроречовин. Окрім того, воно є ще й є природним стимулятором кровотворення, а за основними мінеральними складовими нічим не поступається такому відомому комплексу вітамінів, як краплі «Береш-плюс». Ба навіть переважає їх, бо містить у собі більше калію, який підтримує скорочення серцевого м’яза, запобігає набрякам, допомагає при ревматизмі тощо. Також у обніжжі бджолиному є кальцій, що запобігає рахіту, безсонню, підтримує серцевий ритм. Магній загалом вважають антистресовою речовиною: він і депресії допомагає долати, і заважає відкладатися каменям у нирках та жовчному міхурі, підтримує здоровий стан зубів, а хлор поліпшує функцію печінки, сприяє виведенню шлаків з організму тощо.
ДИВО-ХЛІБ ІЗ ВУЛИКА
Перга, як уже йшлося раніше, – це обніжжя, яке бджоли обробили й за складними технологіями «законсервували». І власне завдяки цим біохімічним перетворенням ПЕРГА за цілющими властивостями переважає обніжжя: у ній більший вміст вітаміну К та вшестеро більше молочної кислоти, загалом всі складові доступніші для органів травлення.
ДОДАЄМО В РАЦІОН
Й обніжжя, і пергу найкраще додавати в раціон, коли є вікові зміни (гормональні спади, наприклад), непліддя, якщо треба зміцнитися після хвороб чи операцій. Окрім того, досі вчені не зауважили жодного алергічного прояву, що було б пов’язане із споживанням перги і обніжжя.
Отже, обніжжя бджолине варто заживати:
– двічі на день за півгодини до їди з такою ж чи більшою у 2–3 рази кількістю меду;
– розсмоктувати в роті якомога довше (мов льодяник) і не запивати ані водою, ані іншою рідиною протягом 15–20 хвилин, інакше не буде ефекту;
– курс може тривати не менш як двадцять днів й до1 місяця, потім слід зробити місячну перерву;
– оптимальна добова кількість – орієнтовно 50–70 мг обніжжя на кілограм ваги;
– добова доза перги вдвічі менша – кулька на 5–7 кг маси тіла.