місячні

Що не можна робити під час місячних: правда і міфи

Менструація (місячні) залишається дещо табуйованою темою у нашому суспільстві, тому довкола неї існує чимало міфів. Що казати про чоловіків, якщо навіть жінки часто соромляться про це говорити вголос і прямо.

Ми вирішили дізнатися у фахівця, що не можна робити під час місячних. Поширені міфи про менструацію розвінчала гінекологиня Тетяна Румянцева.

Під час місячних не можна кохатися

Лікарі давно зробили висновок, що кохатися під час менструації можна. Звісно, колись це було табу, але не через медичні протипокази, а побутові. Адже під рукою не було гарячої води, тож інтимна близькість була негігієнічною. Однак пам’ятайте, що кохаючись під час менструації, можна так само заразитися венеричними захворюваннями. Тому для запобігання інфекціям слід користуватися презервативом. А те, що секс під час менструації призводить до ендометріозу, – лікарі спростовують. Точні причини розвитку цього захворювання досі не з’ясовані. “Немає доказів того, що секс під час менструації призводить до ендометріозу, – запевняє гінекологиня Тетяна Румянцева. – Водночас закид менструальної крові у порожнину матки — явище нерідке. Але воно не є принциповим у розвитку ендометріозу. Поки не відомо, що саме провокує його розвиток”.

Під час місячних не можна тренуватися

Варто почати з того, що заняття спортом є корисними під час менструації. Рух і фізична активність допомагають впоратися з неприємними больовими відчуттями, які часто супроводжують місячні. Річ у тім, що під час менструації жіноче тіло гормонально подібне на чоловіче: різко падає рівень прогестерону та естрогену. Тому навіть короткі тренування дають помітний результат.

Окреме питання — силові тренування, що супроводжуються підняттям ваги. Кажуть, що вони можуть призвести до пролапсу внутрішніх органів, простіше кажучи — до опущення матки або піхви. Пролапс можливий через те, що слабшають м’язи, що підтримують внутрішні органи, і найбільше на них впливають вік, гормони і пологи.

В цілому постійна важка фізична праця підвищує ризик виникнення пролапсу. Але інша річ – поступове і контрольоване збільшення навантаження під час спорту. Суворої заборони на підняття важких предметів під час менструації немає. Однак регулярне підняття важких предметів (більше 20 кг) протягом декількох років дійсно збільшує ризик деяких гінекологічних захворювань, в тому числі і опущення органів малого таза.

Але завжди варто орієнтуватися на самопочуття під час менструації: якщо почуваєтеся кепсько, про який спортзал та інтенсивні тренування може іти мова? У такому разі можна порадити заняття йоги, які, до речі, здатні тамувати менструальний біль.

Під час місячних не можна сидіти на дієті

Якщо ви дбаєте про своє здоров’я, потрібно завжди дотримуватися збалансованого харчування. Місячні – не привід налягати на шкідливу їжу і дозволяти собі геть усе, щоб себе “пошкодувати”. Якщо ваша дієта має на меті схуднення і різко обмежує ваш раціон – “росинка і зернинка” – її взагалі варто переглянути, ще може бути шкідливо для вашого здоров’я. Адекватна дієта не передбачає швидке та інтенсивне схуднення, а лише тривале і поступове.

Цілком обґрунтовано під час місячних дозволити собі вживати більше продуктів, які містять багато заліза. Зокрема, йдеться про печінку, яловичину і телятину, бобові, шпинат, горіхи, морепродукти.

Під час місячних не можна приймати ванну і ходити в лазню

Це міф, ванну приймати можна й іноді навіть потрібно, адже тепло допомагає розслабитися. А це іноді необхідно, коли менструація супроводжується неприємними відчуттями. Якщо вас непокоїть забруднення води кров’ю, можна просто завчасно підмитися, а в лазні допоможе тампон. Тепло під час менструації не є протипоказом. Але варто орієнтуватися на самопочуття: при рясних виділеннях, запамороченні перебування у жаркому приміщенні буде зайвим.

Під час місячних не можна пити алкоголь

Менструація не є протипоказом для вживання алкоголю. Алкоголь по-різному впливає на стан жінки в залежності від фази циклу. Попри однаковий рівень етанолу в крові у різні фази циклу толерантність до нього (переносимість алкоголю) – різна. Під час місячних жінки швидше п’яніють, тому будьте обережні! Але чи взагалі його доцільно пити – питання відкрите. Адже безпечної дози алкоголю, як запевняють дослідники, не існує.

Під час місячних не можна пити аспірин

Логіка полягає у тому, що аспірин розріджує кров, тому здатний посилювати кровотечі. Через побічні ефекти він протипоказаний дітям, літнім, вагітним і хворим на виразку шлунку. Під час місячних аспірин також  здатний посилювати кровотечу або тривалість менструації. Якщо лікар рекомендує аспірин для регулярного і тривалого прийому, а ви маєте рясні місячні, обов’язково скажіть про це своєму лікарю. А для полегшення болю під час менструації слід використовувати ліки з іншою діючою речовиною.

Під час місячних не можна робити депіляцію

Певна логіка у цьому твердженні є. За результатами досліджень, перед та під час менструації у жінок може посилюватися сприйняття болю. Тому болючі процедури варто відкласти на період, коли місячні закінчаться.

Під час місячних не можна робити операції

І менструація, й операція передбачає втрату крові. Водночас місячні не є протипоказом до операцій. Якщо операція екстрена, то ніколи чекати, а якщо планова, то це можна обговорити з лікарем.

Більшість досліджень не виявили зв’язок між ризиком післяопераційних ускладнень і фазою менструального циклу. Однак за рекомендацією гінекологині, слід враховувати кілька факторів:

  1. Виразність больового синдрому. Якщо відчуваєте сильний біль під час менструації, то не варто додавати до нього ще й післяопераційні болі.
  2. Крововтрата. Якщо при кожній менструації жінка втрачає великий об’єм крові, то варто акуратно вибирати час для операцій, які пов’язані з великою крововтратою, щоб не посилювати свій стан.
  3. Гігієна. Якщо після операції передбачається тривалий період реабілітації, можливо, не варто планувати її на той же період, коли жінка повинна приділяти особливу увагу своїй гігієні. Та й просто лежати без менструації комфортніше, ніж під час неї, якщо жінка користується прокладками.

Під час місячних не можна бути донором

Під час місячних і ще протягом п’яти днів після не можна здавати кров. У донорів і так забирають близько 500 мл крові. Якщо втратити ще більше, можуть з’явитися небезпечні для здоров’я наслідки. Крім того, під час менструації і після неї у жінок може бути знижений рівень гемоглобіну, а для донора це дуже важливо.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook