менструація

Про менструацію: норми, міфи, сором, плями, ПМС і біль

Ці теми про менструацію найчастіше хвилюють дівчаток-підлітків. Однак така інформація про місячні буде корисною і для жінок. Деякі факти можуть вас здивувати!

1.      Що таке менструація? Це нормально?

Менструація – це природний процес, пов’язаний з репродуктивним циклом жінок і дівчат. З точки зору фізіології – це вагінальні виділення слизової оболонки ендометрію з певною кількістю крові.

І це абсолютно НОРМАЛЬНО для дівчат! Це ознака міцного здоров’я та дорослішання.

Коли у вас почнеться менструація, скажіть про це своїй мамі, сестрі чи іншому дорослому, якому довіряєте. Таким чином, хтось із близьких зможе відповісти на всі ваші запитання.

2.      Що таке менструальний цикл та скільки він триває?

Менструальний цикл зазвичай становить 28 днів, але може змінюватися від 21 до 35 днів.

Цикл починається з менструації, яка триває близько 2-7 днів. Потім тканина починає вирівнювати стінки матки для підготовки до прийому заплідненої яйцеклітини. В середині кожного циклу яйцеклітина звільняється від одного з яєчників (овуляція) і переміщується в матку по маткових трубах. Якщо яйцеклітина не запліднена, то слизова оболонка матки потім відшаровується і виходить з вагінальними виділеннями разом із кров’ю. Протягом першого чи навіть другого року менструації цикл часто нерегулярний і кількість виділень може змінюватися.

3.      З якого віку починається та коли закінчується менструація?

У час статевого дозрівання або в підлітковому віці, в період від 10 до 19 років. У цей час дівчата відчувають фізичні (наприклад, збільшення грудей, округлення стегон, поява волосся на тілі) і емоційні зміни, пов’язані з гормонами. Це триває до пізніх 40 чи 50 років.

4.      Скільки крові дівчата втрачають під час менструації?

Близько 2 столових ложок (30-40 мл). Зазвичай, у жінок і дівчат бувають дні як з рясними, так і з менш сильними виділеннями протягом менструального періоду.

5.      Що таке статеве дозрівання та коли воно починається?

Статеве дозрівання настає тоді, коли в організмі починає вироблятися надмірна кількість гормонів. Ці гормони і призводять до трансформацій в тілі. Крім фізичних змін (у дівчат збільшуються груди, стегна стають округлими, з’являється волосся на тілі, починається менструація), вони викликають також зміни емоційні, тож дівчина в процесі такого дорослішання може відчути себе щасливою в одну мить, а наступної миті розсердитися, сумувати чи розгубитися.

У дівчат та хлопців статеве дозрівання починається в різний час (як правило, у хлопців дещо пізніше). У деяких людей воно починається до 10-річного віку, іноді навіть у віці до 8 років, а інші стикаються з цим після 17 років. Для когось зміни можуть тривати лише рік чи менше, а для інших вони можуть зайняти цілих 6 років.

6.      Що таке «підлітковий вік»?

Підлітковий вік – це життєвий етап, коли хлопчик чи дівчинка вже не дитина, але ще не доросла людина. Зазвичай він охоплює вік від 10 до 19 років, і це пов’язано з періодом емоційного, фізичного та соціального зростання. Хлопці та дівчата починають мислити абстрактно, розвивають світогляд, ставлять цілі. Соціально вони можуть відчувати себе незручно, турбуватися про власну нормальність і боротися з відчуттям ідентичності. Емоційно можуть відчувати перепади настрою, невпевненість в собі, трансформації власного образу, закоханість чи інтерес до сексу.

7.      Що таке ПМС?

ПМС – це абревіатура для позначення перед менструального синдрому. Не всі дівчата його відчувають, але у багатьох це відбувається за декілька днів до початку місячних. Цей стан спричинений зміною рівня гормонів в організмі дівчини, що може впливати на настрій. Деякі почуваються сумно, а інші відчувають дратівливість і сердяться без реальних причин. Також може відчуватися набряклість і біль у грудях. Це природно і не повинно ставати причиною для занепокоєння.

8.      Як можуть хлопці допомогти дівчатам під час менструації?

Виростити і стати чоловіком – це означає навчитися підтримувати та поважати оточуючих, включаючи дівчат та жінок у період менструації. Не дражніться і не жартуйте з цього приводу, не насміхайтеся з дівчат, у яких менструація. Хлопці повинні виховувати себе, своїх друзів щодо статевого дозрівання та змін в організмі, і говорити про це зі своїми мамами, сестрами та друзями.

  1. Що я маю використовувати для поглинання крові під час менструації?

У вас є маса варіантів для поглинання менструальної крові! Ви можете випробувати декілька, щоб побачити, що найкраще підходить саме для вас: одноразові гігієнічні прокладки, тампони, менструальні чаші, менструальна білизна.

10. Що таке гігієнічна прокладка?

Гігієнічна прокладка виготовлена з поглинального матеріалу, яка вбирає виділення під час менструації. Більшість гігієнічних прокладок, доступних на ринку, є одноразовими. Гігієнічні прокладки для багаторазового використання – це в основному тканинні прокладки, які можна прати, сушити та використовувати повторно.

Гігієнічні прокладки бувають різної форми та розміру, з різною здатністю поглинати кількість рідини під час менструації. Вам доведеться експериментувати з різними видами гігієнічних прокладок, щоб знати, який з них найкраще відповідає вашим потребам.

Змінювати прокладки потрібно кожні дві-шість годин, або навіть частіше, якщо виділень дуже багато. Краще замінювати прокладку до того, як вона стане повністю насиченою менструальною кров’ю, щоб уникнути подразнень шкіри.

11. Що таке менструальна чаша?

Менструальна чаша – це місткість дзвоникової форми з м’якої гуми або силікону, яка використовується для збору менструальної рідини.

Менструальну чашу використовують, вставляючи її у вагіну та залишаючи там. При правильному розміщенні, ободок чаші щільно прилягає до стінок піхви та запобігає протіканню. Після утилізації менструальної рідини, чашу можна прополоскати водою і використовувати повторно. Після закінчення менструації обов’язково промийте чашу окропом і повністю висушіть. Перед наступним використанням знову промийте чашу окропом, щоб переконатися, що вона чиста.

Рідину в менструальній чаші слід утилізувати через кожні 12 годин. Більшість чаш можна багаторазово використовувати від 1 до 10 років, але уважно перевіряйте інформацію від виробника.

12. Що таке тампон?

Тампон – це предмет з поглинального матеріалу, який використовується для поглинання менструальної рідини. Його розміщують всередині піхви, де виділення вбираються одразу після виходу з матки.

Тампони мають різну поглинальну здатність, про що завжди зазначено на упаковці. Вам слід використовувати тампон з найнижчим коефіцієнтом поглинання, достатнім для задоволення ваших потреб.

Тампони слід міняти кожні 3-4 години, залежно від рясності виділень, адже залишаючись всередині занадто довго, тампони можуть викликати посилення запаху або накопичення шкідливих бактерій. Однак при правильному використанні тампони не мають негативних наслідків для здоров’я.

13. Що таке синдром токсичного шоку? Чи отримаю я СТШ, якщо буду користуватися тампоном?

Синдром токсичного шоку – рідкісне, небезпечне для життя ускладнення певних видів бактеріальних інфекцій. Синдром токсичного шоку історично асоціювався насамперед із застосуванням надпоглинальних тампонів. Однак, оскільки виробники забрали певні типи тампонів з ринку, частота виникнення синдрому токсичного шоку у жінок під час менструації знизилася.

Не хвилюйтесь, ви можете безпечно використовувати тампони та уникати синдрому токсичного шоку! Регулярно міняйте тампон (кожні 4-6 годин) і вибирайте той, що має найнижчу поглинальну здатність, необхідну для вас. Також рекомендується чергувати використання тампонів, застосовуючи гігієнічну прокладку час від часу протягом періоду.

14. Чи спричиняє використання тампонів втрату незайманості?

Ні! Використання тампона – це не те саме, що статевий акт, і не впливає на вашу незайманість.

Пліва – яка іноді порушується під час сексу – це еластична тканина, яка оточує або частково покриває вагінальний отвір. Якщо ви користуватиметесь тампоном вперше, він, швидше за все, пройде, не порушивши вашу дівочу пліву, або вона розтягнеться, щоб тампон міг пройти.

15. Менструація – це боляче?

Деякі дівчата взагалі не відчувають болю під час менструації, у деяких спостерігаються невеликі болі внизу живота та нижньої частини спини, а деякі відчувають сильний біль і, можливо, знадобиться прийняти ліки, щоб його послабити, але це не триватиме довго.

Багато жінок і дівчат страждають від періодичних спазмів в животі, нудоти, втоми, головних болей та загального дискомфорту. Це залежить від людини і може істотно змінюватися з плином часу.

16. Що робити при болях під час менструації?

Щоб полегшити біль, можна покласти пляшку з гарячою водою на область живота, коли ви відпочиваєте. Або ж спробуйте зробити декілька легких фізичних вправ, щоб тримати своє тіло активним. У найбільш болісні дні можна приймати знеболювальні препарати кожні чотири-шість годин, але в цьому випадку обов’язково зверніться до лікаря чи фармацевта за консультацією.

17. В мене нерегулярний цикл. Це нормально?

Так! Особливо в підлітковому віці цикл може бути нерегулярним. Зазвичай він становить близько 28 днів, але може змінюватися від 21 до 35 днів і вирівняється з часом.

18. Рясні виділення під час менструації – це нормально?

Рясні менструальні виділення можуть бути нормальними для частини жінок. Однак, якщо ваша менструація болісна та з дуже рясними виділеннями, ми рекомендуємо вам звернутися до лікаря.

Те ж саме стосується і занадто малої кількості виділень. Це може бути нормою, але все ж краще проконсультуватися із лікарем

19. Колір моїх менструальних виділень змінюється – інколи вони темні, а інколи світлі. Це нормально?

Так, ви можете помітити, що менструальна кров стає темно-коричневою або майже чорною як на початку, так і в кінці менструації. Це нормально. Так буває, коли кров застоюється і не виводиться з організму швидко. Колір крові може значно змінюватись від одного періоду до іншого та протягом того ж самого періоду.

Також нормально, якщо у ваших виділеннях час від часу з’являються згустки яскраво-червоного або темного кольору. Найчастіше вони зустрічаються в дні з найбільш рясними виділеннями та не мають бути причиною для занепокоєння.

20. Що означає, якщо протягом місяця немає менструації?

Якщо дівчина з раніше регулярним менструальним циклом пропускає менструацію, а у неї відбувся статевий акт, це може означати, що вона вагітна. Але дівчата можуть також пропустити періоди, якщо вони перебувають у стані стресу, втрачають вагу, або ж подорожували. Можливо також, що коли тіла дівчат розвиваються, їхній менструальний цикл спочатку не регулярний і може пропускати місяці.

21. Я помічаю виділення/білі плями на своїй білизні. Це нормально?

Так, у кожної дівчини і жінки може бути вагінальна рідина, яка змінюється протягом менструального циклу. Вона може бути рідкою і прозорою або ж густою і тягучою. Виділення зазвичай змінюватимуться в різний час менструального циклу та з різних причин, включаючи емоційне або сексуальне збудження, вагітність та використання оральних контрацептивів.

Однак, наступне може бути ознакою аномальних виділень і може вказувати на проблеми зі здоров’ям:

  • Виділення, що супроводжуються сверблячкою, висипом чи болісними відчуттями.
  • Стійке підвищення виділень.
  • Білі, грудкоподібні виділення (на зразок сиру).
  • Сірі/білі або жовті/зелені виділення з неприємним запахом.

Вам слід поговорити зі своїм лікарем, якщо з’являються якісь із цих ознак.

22. Чи можна займатися cекcoм під час менструації?

Хоча ви можете займатися сексом під час менструації, і це не шкідливо, деякі жінки можуть відчувати себе незручно через наявність крові. Ви можете зробити будь-який вибір, що найкраще підійде для вас, залежно від вашого фізичного, емоційного та психічного стану в цей день. Не забудьте завжди користуватися презервативами під час занять сексом для захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом та небажаної вагітності. Хоч це й малоймовірно, але ви все одно можете завагітніти, якщо мали незахищений секс під час менструації.

23. Що таке «безпечні дні», коли я можу займатися незахищеним сексом, не завагітнівши під час менструації?

Не існує «безпечних днів». Якщо ви займаєтесь сексом без використання контрацепції, ви можете завагітніти в будь-який час під час менструального циклу, навіть під час або безпосередньо після менструації. Це правда, що у вашому менструальному циклі бувають випадки, коли ймовірність завагітніти вище, але організм у всіх різний, і дуже важко точно знати, коли настає цей час. Ви також можете завагітніти, якщо ще не мали менструації, під час перших місячних або після першого сексу. Ви завжди повинні використовувати контрацепцію під час сексу, якщо не хочете завагітніти, і завжди слід використовувати презерватив, щоб зменшити ризик зараження хворобами, що передаються статевим шляхом.

24. Що варто їсти під час менструації?

Усі види їжі, яку ви зазвичай їсте. Дівчатам під час менструації потрібно їсти продукти, які містять залізо, щоб замінити втрати заліза під час кровотечі. До них відноситься червоне м’ясо, сочевиця та зелені листові овочі. Також вживання свіжих фруктів та продуктів з високим вмістом кальцію може допомогти вам бути здоровими та полегшити деякі симптоми передменструального синдрому (ПМС).

25.  Чи варто займатися фізичними вправами під час менструації/ходити на фізкультуру/відвідувати тренажерний зал?  

Так. Легкі вправи допомагають регулювати кровотік і можуть допомогти вам зменшити біль і судоми.

26. Чи можна ходити до школи під час менструації?

Так! Дівчата з менструацією можуть брати участь у будь-якій нормальній діяльності. Щоб почуватися комфортно в школі, можливо, ви захочете, щоб у шкільній сумці збереглись найнеобхідніші речі, такі як білизна, гігієнічні прокладки та все інше, що вам зазвичай потрібно під час менструації. Якщо ви виявилися не готовими до початку місячних, зверніться за допомогою до подруги чи вчительки.

27. Я боюся першої менструації

Не бійтеся. Може бути страшно бачити кров на білизні, але це нормально і природно. Поговоріть з іншими дівчатами та жінками, такими як ваша мама, сестра, тітка, бабуся, подруга чи старша жінка у вашій громаді. Якщо це відбулося в школі, скажіть вчительці чи однокласниці. Пишайтеся! Ваше тіло перетворюється на організм молодої жінки.

28. Мені соромно через менструацію

У менструації немає нічого, за що може бути соромно! Це означає, що ваш організм здоровий і міцний. Чи знали ви, що в деяких місцях світу є навіть горде святкування початку цього періоду? Станьте чемпіонкою у вашому оточенні та допоможіть своїм подругам також відчувати себе впевненими в цій ситуації!

29. Чому існує так багато міфів про менструацію?

Менструація була загадкою, перш ніж наука змогла її пояснити. Отже, для тлумачення цих періодів у стародавніх суспільствах і культурах було створено багато різних ідей та вірувань. Більшість з них виявилися неправильними з точки зору науки, але їх все ще дотримуються в нинішніх суспільствах і часом вони можуть бути навіть виправдані релігійними засадами. Ці ідеї називаються менструальними міфами чи табу. Багато міфів, як правило, припускають, що менструація – це хвороба чи прокляття, і це призводить до переконань, що організм жінки забруднюється, коли вона переживає ці періоди. Такі переконання викликають дискримінацію жінок і часом можуть знизити вашу самооцінку та можливості для зростання. 

30. Існує думка, що жінка під час менструації нечиста, хвора або навіть проклята. Це правда?

Ні! Це не має наукових підстав. Менструація природна і нормальна для жінок. Менструальна рідина – просто нешкідлива суміш крові та тканин. Цей міф часто використовується як причина, щоб утримати жінок під час місячних від участі в різних соціальних заходах, роботі, навчанні чи релігійних заходах. Порадьтеся зі своїм вчителем та своїми друзями, щоб спланувати, як ви можете допомогти розвіяти ці міфи!

Відповіді на ці запитання були сформовані Брук Ямакоші (спеціаліст секції “Вода, Санітарія, Гігієна” у ЮНІСЕФ Нью-Йорк)

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook