сад

Що має знати кожен садівник: сім порад від профі

Хай який ви садівник - початківець чи досвідчений, вирощуєте для душі чи на продаж - поради професіоналів вам стануть у пригоді.  

1. Дізнайтеся склад ґрунту

На будь-якій ділянці, особливо новій, важливо дослідити склад ґрунту. Це можна зробити у лабораторії, яка здійснює аналіз ґрунтів. Ви отримаєте результати та рекомендації, як покращити склад ґрунту. Це завдання не на один раз: садівникам потрібно покращувати ґрунт постійно, з року в рік.

Що можна зробити для покращення ґрунту:

  • зробіть компостний ящик, компостуйте рослинні відходи і вносьте у ґрунт компост,
  • саджайте сидерати,
  • підживлюйте ґрунт корисними бактеріями та грибами.

Коли на вашій ділянці буде здоровий мікробіом ґрунту, зросте врожайність і знизиться захворюваність культурних рослин.

2. Стежте за поливом

Правильно поливати рослини – це не тільки рясно і регулярно. Дуже поширена проблема серед садівників-початківців – надто рясний полив. Надміру полити може бути гірше, ніж недостатньо. Коріння залитих рослин гниє і відмирає. Натомість культури, які недостатньо поливають, хоча б мають шанс вижити, шукаючи вологу на глибині.

Щоб зрозуміти, чи потрібна рослині вода, керуйтеся такими правилами:

  1. Молоді посадки потрібно поливати частіше.
  2. У міру росту рослини росте і її коріння, проникаючи все глибше в ґрунт. На цьому етапі можна поливати рідше, але рясніше.
  3. Дозвольте ґрунту підсихати між поливами. Це стимулює рослину розвивати кореневу систему вглиб у пошуках води.

3. Плануйте посадки

Багатьом садівникам хочеться виростити на своїй ділянці якнайбільше рослин, кущів та дерев. Але доглядати за великою кількістю культур не тільки важко. Часто їх садять надміру густо. Від цього і родючість знижується, і захворюваність зростає, і ділянка перетворюється на хащі. Краще почати з малого, набратися досвіду, а потім збільшувати площу посадок та різноманітність культур. Розумне планування посадок дозволяє садити дерева та кущі відразу на постійні місця, і не мучитися з пересаджуванням або проріджуванням.

Ще один плюс від планування – заощадження на спонтанних покупках. Є план, є місце під конкретну рослину, отже, нема спокуси купити новинку. До того ж набагато зручніше підбирати рослини відповідно до плану, ніж підлаштовувати план під конкретну культуру.

4. Садіть стільки, скільки треба

Завжди є спокуса посіяти більше або виростити більше розсади. Зазвичай це потім призводить до загущених посадок (отже, зниження врожайності). А розсаду, вирощену важкою працею, доводиться роздавати або викидати, бо її ніде висадити або просто такої кількості врожаю вам не потрібно.

Акуратно розподіляйте насіння на грядці – і зникне потреба потім проріджувати “килим”. А щодо розсади, варто вирахувати, скільки рослин вам потрібно і зробити невеликий припуск.

5. Політь регулярно

Одне з основних правил, що допомагає рослині досягти оптимального потенціалу, — регулярно усувати будь-яку небажану конкуренцію. Рослини-конкуренти забирають воду, живлення, сонячне світло. Бур’яни здатні витісняти культурні рослини. Щоб уникнути цього, видаляйте бур’яни, поки вони ще маленькі – і ваш сад та грядки завжди будуть охайними і щедрими.

6. Перевіряйте рослини на шкідників та хвороби

Візьміть за звичку просто щодня прогулюватися у своєму садку, квітнику або городу, якщо вони поряд з вашою домівкою. Це не тільки заспокоює нервову систему, а й дозволяє вчасно виявляти найменші осередки захворювання або зараження шкідниками.

За перших проявів хвороби або появі шкідників – не зволікайте з обробкою. Ще краще – профілактична обробка саду та городу. Вона дозволяє використовувати менш токсичні препарати, ніж ті, що застосовують, коли проблема є явною і поширилася на інші рослини.

7. “Прокачайте” у собі садівника

Не обов’язково мати вищу освіту у галузі сільського господарства, щоб бути хорошим садівником. Але вчитися і черпати інформацію з різних джерел потрібно постійно. Маєте час і можливість – більше читайте спеціалізованої літератури та тематичних статей, підпишіться у соціальних на людей, які мають таке ж хобі, як і ви. А скільки блогерів-садівників у ютубі!..

До речі, зима – чудова пора, щоб дізнатися більше, перейняти досвід вирощування різних культур у садівників-професіоналів.  Це допоможе вам уникнути помилок, підглянути агротехніку, почерпнути нові ідеї або цікаві культури.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook