На актуальні запитання про те, кому підійдуть м’які контактні лінзи, як їх правильно підібрати і носити, а кому вони взагала протипоказані, відповідає лікар-офтальмолог Олена КОНОВАЛЕНКО.
– Як часто люди вирішують замінити свої окуляри на контактні лінзи?
– Контактна корекція нині не дивина і користується широкою популярністю. Лінзи змінили життя мільйонів людей, які мають проблеми із зором, адже ними зручно користуватися і за ними легко доглядати. Розповім про один випадок. Якось пацієнтка, звернувшись до мене на консультацію, розповіла історію про те, як, відпочиваючи влітку на морі, випадково втопила свої окуляри для корекції зору. Я запропонувала їй спробувати м’які контактні лінзи. Відтоді про окуляри дівчина не хоче навіть чути…
– Які переваги м’яких контактних лінз перед окулярами?
– Лінзи доступні в ціні, практичні у будь-яку пору року, не помітні для оточуючих і дозволяють насолоджуватися красою світу, не обмежуючи поле зору. Натомість скельця – річ крихка, а оправи потребують особливого зберігання, аби не зіпсувалася форма. Власникам окулярів добре відомо, як пітніють скельця, коли заходиш з морозу в тепле приміщення, або як взимку налипає сніг на оправу. З лінзами такі проблеми не загрожують. Ще один плюс контактної корекції зору – можливість користуватися сонцезахисними окулярами, що не менш важливо у сонячну пору року. Враховуючи наведені факти, більшість людей, які з тих чи інших причин мають поганий зір, переходять на м’які контактні лінзи саме у теплу пору року.
– Як правильно їх підібрати?
– Підбору лінз передує повне обстеження. Аби підібрати параметри лінзи, лікарі-офтальмологи досліджують гостроту зору і заломну силу ока, вимірюють внутрішньоочний тиск, параметри рогівки, досліджують структуру органа зору, очне дно, проводять комплекс тестів для перевірки стану сльозового апарата.
– Як часто треба змінювати м’які контактні лінзи?
– Лінзи бувають різні за терміном носіння. У розвинутих європейських країнах, зважаючи на більші доходи громадян, найпопулярнішими є щоденні лінзи. Українці поки ж тільки звикають не економити на власному здоров’ї і надають перевагу «щоквартальним» та «щомісячним».
– Чи можна згубити лінзу під час носіння?
– Ризику втратити лінзу при різкому русі або нахилі немає. Правильно підібрана лінза добре «сидить» на оці і рухається разом із ним. Тому людина почувається невимушено і комфортно. Сучасні м’які контактні лінзи виготовляють із силікон-гідрогелю – речовини, що поглинає певну кількість вологи. Вони дуже еластичні, не завдають незручностей і не відчутні на оці. Такі лінзи не обмежують доступ повітря до рогівки і забезпечують максимальний комфорт своїм власникам.
– У яких випадках не можна користуватися контактними лінзами?
– У період застуди або сезонної алергії користуватися контактними лінзами не можна. Крім того, не підійдуть вони людям, які мають хронічні запальні недуги: запалення рогівки (кератит) або запалення райдужки (увеїт). Вікових обмежень у використанні цього виду корекції зору немає. Дитячі офтальмологи все частіше рекомендують м’які контактні лінзи для корекції зору у дітей з раннього дошкільного віку. Головне – дотримуватися рекомендацій лікаря і не займатись самолікуванням, тоді жодних проблем у вас не виникатиме!