Миготлива аритмія (фібриляція передсердь) — це порушення серцевого ритму, при якому серце не скорочується злагоджено, а хаотично, що може призвести до утворення тромбів. Це підвищує ризик інсульту, і саме тому важливо вчасно виявити цю хворобу та вжити заходів для запобігання важких наслідків.
У статті, підготовленій Центром громадського здоров’я разом із Юрієм Фломіним, лікарем-неврологом і національним експертом з інсультів Бюро ВООЗ в Україні, фахівці розглянули, як розпізнати симптоми фібриляції передсердь і як запобігти інсульту.
Що відбувається під час миготливої аритмії?
У нормі серце отримує електричний імпульс від спеціальної ділянки, яка координує ритм серцевих скорочень. Це викликає спільне скорочення передсердь і шлуночків, що забезпечує нормальний кровообіг.
При миготливій аритмії електричні сигнали «блукають» в передсердях, що призводить до хаотичного руху серцевого м’яза, а кров затримується в порожнинах серця. В результаті можуть утворюватися тромби, особливо в лівому передсерді, які можуть потрапити в загальний кровообіг і заблокувати судини в різних органах, найчастіше в головному мозку.
Радимо також прочитати: Ваш мозок у небезпеці? Як визначити ризик інсульту
Чому фібриляція передсердь є такою небезпечною?
Основний ризик, який несе фібриляція передсердь, — це інсульт. Після виникнення тромбу в серці він може потрапити в мозок і перекрити кровообіг, що викликає ішемічний інсульт.
Миготлива аритмія підвищує ризик інсульту в п’ять разів. Крім того, вона є основним фактором ризику для важких інсультів, які можуть призвести до серйозних наслідків, таких як смерть або інвалідність.

Як попередити миготливу аритмію?
Для зменшення ризику виникнення фібриляції передсердь важливо:
-
Регулярно вимірювати артеріальний тиск, навіть якщо ви почуваєтеся добре.
-
Відмовитися від куріння і зловживання алкоголем.
-
Правильно харчуватися: більше овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, рослинних олій.
-
Дотримуватися фізичної активності та підтримувати здорову вагу.
-
Якщо у вас є проблеми зі сном або апное, обов’язково зверніться до лікаря.
Як розпізнати миготливу аритмію?
Близько 30% людей із миготливою аритмією не мають явних симптомів. Однак основні з них:
-
Відчуття «калатання» серця або перебоїв (коли серце то прискорюється, то зупиняється і знову починає битись).
-
Задишка після незначних фізичних навантажень.
-
Раптове запаморочення або потемніння в очах.
-
Постійна втомлюваність і слабкість.
Важливо знати, що сучасні електронні тонометри можуть допомогти виявити порушення ритму, оскільки пульс має бути рівномірним і ритмічним.
Як діагностують та лікують миготливу аритмію?
Діагностика включає використання електрокардіограми (ЕКГ), а також спеціальних пристроїв, які можуть записувати ритм серця протягом тривалого часу (до кількох років).
Основним методом запобігання інсульту при фібриляції передсердь є застосування антикоагулянтів — ліків, що розріджують кров і запобігають утворенню тромбів. Ці ліки допомагають значно знизити ризик інсульту.
Якщо порівняти фібриляцію передсердь зі змією, то антикоагулянти можна порівняти з тим, як «вирвати» у змії жало — вона залишається, але вже не може завдати шкоди.
У разі своєчасного виявлення і правильного лікування можна запобігти тисячам випадків інсультів в Україні щороку.
Знання про цю хворобу і вчасне реагування на перші симптоми допоможуть значно зменшити кількість серйозних наслідків, таких як інсульт.
Радимо також прочитати: Як на 90% уникнути інсульту: прості поради лікаря-невролога