Садовий бонсай або нівакі: як сформувати

Нівакі зараз на піку популярності у ландшафтному дизайні. Так називають садові рослини, сформовані у вигляді бонсай. Нівакі - головна прикраса саду в будь-якому стилі. Таку рослину можна купити, але набагато вигідніше сформувати нівакі своїми руками.

Варто розрізняти бонсай і нівакі. Бонсай дослівно перекладається як дерево на таці, тобто це мініатюрне деревце, яке спеціальним чином формують і вирощують на розносі або в низькому горщику і прикрашають ним інтер’єр. Якщо ж рослину вирощують і формують у саду, то це нівакі (niwaki), що японською якраз і означає садове дерево.

нівакі

Види нівакі

Нівакі в Японії формують у восьми основних стилях, причому кожен вид розташовують у певному місці: біля входу або в центрі саду, біля чайного будиночка, водойми або кам’яного ліхтарика.

  1. Текан – класична форма, коли у дерева формують один прямий стовбур.
  2. Сокан («роздвоєний стовбур»): у дерева має бути два стовбури, які йдуть із землі і можуть бути різними за розміром.
  3. Сякан (похилий стиль) – стовбур дерева нахилений під кутом до землі. Такі нівакі висаджуються на березі водойм, щоб дерево схилялося над водою.
  4. Кіотоська форма виникла в місті Кіото, коли при заготівлі деревини залишалися пеньки, на яких пізніше з порослі виростали нові стовбури.
  5. Моїгі («звивистий стовбур») – одна з найкрасивіших форм нівакі, коли стовбур згинається хвилеподібно в одній площині (як синусоїда).
  6. Кенгай (похила форма) – форма, при якій стовбур дерева направляють вниз, нижче за основу стовбура. Такі нівакі розташовують на скелі над водоспадом.
  7. Котобукі – символічна форма, що нагадує обрисами ієрогліф «щастя». Незважаючи на свою дорожнечу, ці нівакі дуже затребувані, оскільки вважаються в японських садах деревом-оберегом.
  8. Монкабурі (дерево над входом) формують так, щоб одна нижня гілка була дуже довгою та розташовувалась горизонтально над входом у сад, що вважається символом удачі та успіху.

Садовий бонсай може рости у відкритому ґрунті та в контейнері. Культура ніваки, прийшовши в Європу, зазнала змін відповідно до нашого клімату і менталітету, з’явилися нові прийоми і техніки, доступніші альтернативи. Тому частіше в українських садах можна побачити європейські нівакі чи топіарні форми, стилізовані під японські нівакі.

нівакі

Як зробити нівакі своїми руками

Найпростіший варіант стати власником нівакі – купити готовий у контейнері. У садових центрах та розсадниках є гарний вибір таких рослин.  Єдиний мінус – висока ціна сформованої рослини. Якщо ви вирішили не заощаджувати на покупці, обов’язково зверніть увагу на морозостійкість рослини.

Значно дешевше – виростити нівакі власноруч. Це справа клопітка, потребує знань та навиків, а також багаторічного терпіння та догляду. Але виростити нівакі своїми руками цілком реально. Це набагато дешевше і при цьому цікавіше.

Форми нівакі можна надати різним рослинам, як хвойним або листяним вічнозеленим, так і листопадним, які навіть взимку виглядають досить вишукано. А коли таке чудове деревце покривається квітами або яскравими ягодами, погляд відвести просто неможливо.

Для формування нівакі слід купити в розпліднику досить розвинену рослину, з якої потім можна сформувати бонсай. Або ж формувати з тієї рослини, яка вже є на вашій присадибній ділянці.

Для нівакі найкраще підходять рослини, які добре зносять обрізання і мають високу щільність. Щоб сформувати нівакі знадобиться від 2-3 років, а іноді більше. А далі рослину потрібно постійно підстригати і підтримувати форму.

  • Чеська скалка – новинка ландшафтного дизайну. Як зробити своїми руками

Які рослини підходять для формування нівакі

Найкраще для формування ниваки підходять рослини такі як тис (Taxus), туя західна та східна (Thuja), кипариси (Chamaecyparis), ялівець (Juniperus) та сосни (Pinus).

Найкраще для формування нівакі підходять види, що повільно ростуть, наприклад тис, оскільки він дає більш густі і короткі прирости на відміну від туї, яка швидко втрачає форму.

нівакі

Етапи формування нівакі

Зазвичай нівакі формують зі старих запущених рослин, які розрослися і втратили форму, адже їх довго не стригли. Також за допомогою фігурно стрижки можна “врятувати” рослину, яка захворіла або облисіла.

Приступати до формування рослини потрібно наприкінці квітня – на початку травня, доки рослина не вступила у період повної вегетації. Далі у другій половині літа формувати “хмаринки” на кінцях гілок.

Щоб сформувати нівакі, потрібно вибрати основні гілки, що формують чашу, і видалити всі решта. Така фора має назву дерево-сад. Гілки мають бути пропорційні, на різній висоті. Їх можна позначити стрічками. На кінці кожної гілки потрібно залищити “хмаринку” зелені. І рухаючись від краю до центрального стовбура, обережно видаляти всі сухі і зайві гілочки. Обрізати потрібно чітко, щоб не залишалося рваних країв і пеньків.

Видаливши зайву зелень, можна приступити до формування “хмаринок” на кінцях гілок. Їх можна зробити пласкими (“тарілочками”) або округлими.

Якщо гілки надто вертикальні, їх слід притягнути до землі за допомогою розтяжок. Для цього гілку потрібно обмотати м’яким матеріалом (наприклад, агроволокном, але не плівкою – під нею деревина запріє), прив’язати шнурівку і пришпилити до землі або підв’язати камінь. Черед рік-два, коли гілка зафіксується у правильному положенні, розтяжки можна буде зняти.

Після обрізання рослину потрібно регулярно поливати і підживлювати необхідними для даного виду добривами.

Фото нівакі в саду

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook