Пухлини ендокринної системи (“гормональні” пухлини): симптоми і діагностика

Пухлини ендокринної системи можуть розвиватися в щитоподібній залозі, гіпофізі, надниркових, підшлунковій залозі, яєчниках і яєчках. Вони можуть бути як злоякісними так і доброякісними. Важливо знати, як їх виявити.

Пухлини ендокринної системи можуть розвиватися в щитоподібній залозі, гіпофізі, надниркових, підшлунковій залозі, яєчниках і яєчках. Вони можуть бути як злоякісними так і доброякісними, прогноз захворювання залежить від локалізації і типу пухлини, здатності продукувати ті чи інші гормони. Навіть доброякісні пухлини можуть призвести до значних змін ендокринного балансу організму.

Пухлини щитоподібної залози

Незважаючи на те, що вузли щитоподібної залози є вкрай поширеною проблемою, в 92-93% випадків вони являють собою непухлинні освіти.

Як перевірити здоров’я щитоподібної залози: перелік аналізів

У більшості випадків пухлини щитоподібної залози розвиваються повільно і не викликають ніяких симптомів. Захворювання може бути виявлене при УЗД або комп’ютерній томографії в ділянці шиї і грудей.

Перший симптом раку щитоподібної залози – хворобливе ущільнення в області шиї, відбувається поступове зростання. Варто пам’ятати, що в більшості випадків пухлини щитоподібної залози є доброякісними.

Інші симптоми:

  • Охриплість протягом декількох тижнів.
  • Іноді пухлина тисне на стравохід або трахею, що викликає проблеми з ковтанням або при диханні.
  • Біль у спині.

Лише 7-8% об’ємних утворень щитоподібної залози є пухлинами. При цьому переважна більшість цих пухлин при своєчасній діагностиці і грамотному підході до лікування мають чудовий прогноз для пацієнта.

8 ознак дисфункції щитоподібної залози, які ігноруєте щодня

Ендокринні пухлини підшлункової залози

Ендокринна частина підшлункової залози також схильна до формування пухлин. Пухлина з клітин, що виробляють інсулін, називається інсуліномою і може бути доброякісною або злоякісною.

Основні прояви інсуліноми характеризуються нападами зниження рівня глюкози крові:

  • запаморочення, слабкість, тремор,
  • холодний піт, прискорене серцебиття,
  • почуття голоду, паніки, сплутаність, а іноді і втрата свідомості.

Діагностика інсуліноми може бути складною. Для підтвердження діагнозу в більшості випадків необхідна проба з голодуванням, яка може тривати протягом 3 днів. Якщо в ході проби будуть отримані певні значення рівня глюкози крові на тлі характерної клінічної симптоматики, це буде підставою для подальшого пошуку точної локалізації пухлини. Це вкрай важливо через те, що єдиним методом лікування від інсуліноми є операція.

До ендокринних пухлин підшлункової залози відносять також гастіноми, глюкагономи, ВІПоми, ППоми і Соматостатіноми, назви яких визначається речовиною, які вони продукують:

  • Для гастрином характерне утворення виразок в різних відділах шлунково-кишкового тракту, з розвитком таких ускладнень, як прориву, кровотечі.
  • ВІПоми характеризуються виснажливою ​​діареєю, що призводить до зневоднення і зниження артеріального тиску, судом, метаболічних змін у серці.
  • Хворі з глюкагономою скаржаться на зниження маси тіла, діабет, стоматити, глосити, діарею, депресивний стан.
  • У хворих із соматостатіномою виявляються камені в жовчному міхурі і його протоках, стеаторея і знижений вміст соляної кислоти в шлунковому соку.

Пухлини яєчників і яєчок

До гормонально-активних пухлин яєчників належать:

  • фемінізуючі пухлини (характеризуються гормональним дисбалансом за «жіночим типом»)
  • вірилізуючі пухлини (характеризуються гормональним дисбалансом за «чоловічим типом»).

Якщо фемінізуюча пухлина виникає у дівчаток, то спостерігається передчасне статеве дозрівання. Якщо в період статевої зрілості – порушення менструального циклу (відсутність місячних, маткові кровотечі). Якщо в літньому віці – кров’янисті виділення зі статевих шляхів, виникнення статевого бажання (лібідо), набухання і біль у грудях.

До симптомів, що вказують на наявність пухлини, що виробляє андрогени, належать:

  • мізерні місячні або їх повна відсутність,
  • зменшення розмірів молочних залоз,
  • зміна фігури і оволосіння за чоловічим типом.

Гормонально-активні пухлини яєчок найчастіше секретують андрогени або хоріонічний гонадотропін. Клінічні прояви таких пухлин найбільш виражені в дитячому віці, так як супроводжуються симптомами передчасного статевого дозрівання у хлопчиків. Крім того, спостерігається збільшення і болючість ураженого яєчка.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook