Страх перед стоматологічним лікуванням притаманний багатьом людям, проте його форми та масштаби істотно відрізняються. Наприклад, якщо ви хвилюєтеся, трохи боїтеся, але все ж йдете до лікаря та сідаєте у крісло, розуміючи, що проблему необхідно вирішити, це незначний страх і абсолютно нормальне явище.
Проте іноді він настільки сильний, що мова вже про стоматофобію, або дентофобію – панічний страх перед стоматологом. За статистикою Dental Anxiety Network, від нього страждає близько 30% людей.
Дентофобія заважає якісному лікуванню та збереженню здоров’я зубів, провокує різноманітні ускладнення через відмову від звернення до фахівця і може стати причиною дуже серйозних негативних наслідків. У статті поговоримо, які причини викликають стоматофобію, як вона проявляється та як з нею боротися.
Як проявляється панічний страх перед стоматологом?
На відміну від звичайного хвилювання, котре загалом не заважає лікуванню, для дентофобії характерні наступні симптоми та ознаки:
- відкладання візиту до лікаря – людина живе з нестерпним болем до останнього, а наважується на прийом лише у критичному випадку;
- тахікардія, високий артеріальний тиск;
- поява холодного поту;
- тремтіння всього тіла, напруга у м’язах;
- сухість у ротовій порожнині;
- нестача повітря;
- агресія або заціпеніння, панічна атака;
- втрата свідомості.
Ці симптоми можуть проявлятися безпосередньо у кабінеті лікаря, при спогляданні стоматологічних інструментів, спостереженні за процедурами на екрані або навіть при звичайному розмірковуванні та уяві процесу. У дітей страх перед стоматологом – нормальна захисна реакція організму на незнайому атмосферу, і завдання батьків – допомогти перебороти його.
Проте стоматофобія у дорослих – це психологічна патологія, до якої необхідно поставитися серйозно. Зволікання з лікуванням через страх призводить не лише до високих витрат у майбутньому, але й до втрати зубів, тому треба не плекати свою фобію, а якомога швидше впоратися з нею.
Якою буває дентофобія та що її викликає?
Психологи називають три умовні види панічного страху перед стоматологами:
- вроджений – безпідставний страх перед будь-яким медичним втручанням спостерігається із самого дитинства, зустрічається досить рідко;
- уявний – фобія розвивається після дуже яскравих розповідей друзів, перегляду відповідних сцен у фільмах тощо, тобто людина не відчувала стоматологічні процедури на собі, але уявляє їх як дещо страшне, зазвичай патологія характерна для дітей та підлітків;
- набутий – страх з’являється через власний негативний досвід, і людина категорично не бажає знову переживати больові відчуття, навіть якщо її запевняють, що все буде інакше.
Лікарі «Клініка Доброго Стоматолога» стверджують, що набута дентофобія зустрічається найчастіше у дорослих пацієнтів. Патологію також можуть спровокувати підвищена чутливість ротової порожнини, наявність психічних розладів в анамнезі, сильний блювотний рефлекс тощо. У більшості випадків відмова від візитів до стоматолога до останньої миті викликана комплексом факторів, проте у будь-якому разі зі страхом необхідно боротися, щоб зберегти здоров’я.
Як подолати стоматофобію?
Дамо кілька корисних порад, котрі допоможуть зробити лікування більш комфортним та відчувати менше стресу:
- Вибирайте клініку, котра гарно обладнана. І тут мова не лише про сучасні апарати, а про атмосферу загалом. Привітний персонал, приємні кольори, вдосталь природного освітлення, заспокійлива музика тощо – всі ці фактори сприяють розслабленню та концентрації саме на здоров’ї, а не фобії перед втручанням.
- Поспілкуйтеся з лікарем перед початком терапії. Половина успіху залежить від того, чи встановлено «контакт» між стоматологом і пацієнтом. Якщо особистість лікаря викликає у вас неприємні відчуття, можливо, це просто «не ваша» людина, і варто записатися до іншого фахівця.
- Не соромтеся ставити запитання. Краще не шукати відповіді в інтернеті і не намагатися діагностувати себе самостійно через Google чи нейромережі – це лише посприяє вашій фобії. Натомість запитайте лікаря про все, що вас цікавить, попросіть докладно розказати про схему лікування – ця інформація точно достовірна і актуальна саме для вашого випадку.
- Використовуйте заспокійливі засоби. Знайдіть препарати, які вам підходять, та використовуйте їх перед візитом до стоматолога. Важливо: мова саме про ліки, алкоголь перед прийомом вживати не можна!
При виражених фобіях лікар може запропонувати седацію, проте спочатку треба впевнитися, що вона вам підходить. Ще у такому випадку ми радимо спробувати розв’язати проблему разом із психологом, адже психологічні розлади значно погіршують якість життя і потребують терапії.