Психолог: як впоратися з надмірною тривожністю

Тривожність - це "страх наперед", коли ще нічого поганого не сталося, але людина відчуває небезпеку і тривогу. Одних це мобілізує та активізує, інших людей вибиває з колії, у них опускаються руки. Як позбутися надмірної тривожності, розповідає психолог.

На відміну від страху, тривожність ґрунтується на ірраціональних причинах, усвідомити які людина не в змозі. При цьому часто тривогу породжують не конкретні події, які безпосередньо або побічно впливають на людину, а потенційна загроза, – розповідає психолог Анна Джафарова.

Тривога – це «страх заздалегідь», коли ще нічого не сталося. Найчастіше стан тривоги пов’язують не з перспективою небезпеки, а з можливістю в майбутньому втрати деякі важливі для людини цінності і соціальні потреби.

Як впоратися з підвищеною тривожністю

Тривогу умовно можна розділити на мобілізуючу і розслаблюючу.

  • Мобілізуюча тривога стимулює загальну мобілізацію організму, людина починає діяти швидше, ефективніше. Активується увага, моторика, швидкість реакції, іноді під дією тривоги зростають показники фізичної сили і витривалості.
  • Розслаблююча тривога зводить ефективність дій до нуля. Людина в прямому сенсі слабшає, «опускаються руки», вона не може зосередитися.

Тривога є складовою адаптаційного синдрому, людині складно повністю позбутися її проявів, але ось знизити гостроту впливу цілком під силу. Тривога виражається на декількох рівнях: фізіологічному, емоційному, когнітивному, поведінковому. Відповідно і впоратися з наслідками цього емоційного стану можливо через вплив на ці рівні.

  1. Масаж. Тактильний контакт і м’язова релаксація знижують рівень кортизолу і підвищують концентрацію дофаміну і серотоніну, що сприяє зниженню рівня тривоги на фізіологічному рівні.
  2. Прослуховування приємної музики, перегляд позитивних фільмів і передач допоможе знизити рівень тривоги на емоційному рівні.
  3. Практика усвідомленості. Йдеться про медитацію, для якої виділено певний проміжок часу. Припустимо, найближчі десять хвилин.
  4. Промовляння, вербалізація або зображення емоцій. Озвучуючи, прописуючи і / або промальовуючи свої переживання, ви синхронізуєте роботу обох півкуль головного мозку, що знижує рівень тривоги.

Також важливо пам’ятати, що загальний стан здоров’я може як сприяти розвитку тривожності, так і робити нас стійкими до цього стану. Якісний сон, нормальна робота шлунково-кишкового тракту, систематичні фізичні вправи, повноцінний відпочинок і харчування – все це стане щитом, здатним стримати прояв тривоги.

А якщо самостійно не виходить справитися з підвищеною тривожністю, то завжди можна звернутися до фахівця.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook