Здоров'я та краса Консультація лікаря

«Псувати повітря» – це нормально? Чому люди пукають, розповідає лікар

Про це незручно розповідати, тому з такими проблемами люди рідко звертаються до лікарів. Звідки беруться гази в організмі, це норма чи симптом захворювання, розповідає лікар-гастроентеролог.

Розповідає лікар-гастроентеролог Володимир ВАСИЛЕНКО: 

– Є два джерела газу, який накопичується у травному тракті. При ковтанні ми самі проштовхуємо повітря у шлунок. Ковтає людина в середньому близько 600 разів на добу (200 разів під час їжі, 50 разів під час сну, 350 разів у решту часу), переважно несвідомо.

Невелика кількість повітря (2–3 мл) потрапляє у шлунок при кожному акті ковтання. Воно виконує фізіологічну роль – стимулює моторику шлунка. Частина повітря переходить у кишківник. Коли у шлунку скупчується надмірна кількість повітря і підвищується внутрішньо порожнинний тиск, виникає відрижка.

Також гази можуть виробляти бактерії кишківника. Більшість вуглеводів, які потрапляють у травний тракт з їжею, перетравлюються і всмоктуються у тонкій кишці за участю специфічних ферментів. Є думка, що склад кишкової флори встановлюється протягом перших 8 років життя під впливом сімейних харчових звичок.

Механізми, що переміщують газ травною системою, вивчені недостатньо, але підрахована нормальна кількість випускань газу. У дослідженні здорових осіб обох статей у віці від 21 до 59 років зазначено, що середня кількість флатуленцій (випускання газів із заднього проходу) на добу при звичному харчуванні становить приблизно 10 (в інших дослідженнях 14), а обсяг газу, що виходить за один раз, становить 33–125 мл. У чоловіків і жінок це відбувається приблизно однаково.

Дата публікації: 22.08.2018 img Поділитися