Ішемічна хвороба – це загальна назва ряду патологічних станів тканин, викликаних порушенням їх кровопостачання. З різних причин – звуження або закупорка судин, потовщення їхніх стінок, утворення тромбів – відбувається зниження швидкості кровотоку, в результаті чого погіршується живлення клітин і постачання їх киснем.
Локалізація захворювання може перебувати в кишечнику, головному мозку, кінцівках.
Але найбільшого поширення в світі в даний час має ішемічна хвороба серця, яка проявляється в таких формах:
- стенокардія,
- інфаркт міокарда,
- атеросклеротичний кардіосклероз,
- аритмія
- серцева недостатність.
Як виникає ішемічна хвороба серця
Серце так анатомічно влаштовано, що м’яз не отримує поживних речовин з крові, яка знаходиться в його порожнині. Живлення серцевого м’яза відбувається за допомогою власної судинної системи – коронарних судин. На стінках коронарних судин утворюються атеросклеротичні бляшки, які з часом збільшуються в розмірах і звужують просвіт судин, що ускладнює кровотік.
Клітини міокарда недоотримують потрібних їй для нормальної діяльності поживних речовин, і виникає ураження тканини. Найпоширеніша форма ішемічної хвороби серця – стенокардія (стабільна і нестабільна).
Причини, що викликають ішемічну хворобу серця:
- недостатня фізична активність;
- надлишкова вага;
- спадкова схильність;
- гіпертонія;
- жовчокам’яна хвороба;
- цукровий діабет;
- тривале психо-емоційне навантаження;
- незбалансоване харчування (надлишок вуглеводів і жирів, нестача вітамінів, мікро- і макроелементів).
До ішемічної хвороби серця схильні пацієнти, які мають такі зовнішні ознаки: «пивний живіт», лисіюча маківка, мочка вуха має складку по діагоналі, невеликий ріст.
Ознаки та діагностика ішемічної хвороби серця
Ішемічна хвороба серця розвивається повільно, тому на ранніх стадіях клінічна картина слабко виражена і хворі часто ігнорують перші ознаки, що значно ускладнюють лікування і реабілітацію.
Симптоматика проявляється слабкістю, аритмією, відчуттям стиснення в анатомічної області серця, нудота і задишка.
Різні форми ішемічної хвороби серця мають свою клінічну картину.
При стенокардії хворий відчуває тиск в грудях і короткочасну гострий біль (найчастіше в лівій частині тіла). Больові відчуття можуть локалізувати в кінцівках, подреберній області, під лопаткою і навіть щелепою. Можливі порушення функції травної системи.
Ішемічна хвороба серця має і психо-емоційні прояви: страх смерті, апатія, пригнічений настрій, занепокоєння.
Постановка діагнозу проводиться з урахуванням даних анамнезу і комплексного обстеження. Найсучаснішим методом дослідження судин є ангіографія, що дозволяє точно визначити місце і ступінь звуження судини.
Лікування ішемічної хвороби серця
При розробці схеми лікування лікар виходить із стадії захворювання, індивідуальних особливостей організму, супутніх захворювань, причин виникнення ІХС. Тому в кожному конкретному випадку лікарські препарати підбираються індивідуально.
Для стабілізації роботи центральної нервової системи, що грає важливу роль в гіпертензії, призначаються заспокійливі препарати. Транквілізатори призначаються з обережністю і на нетривалий час. Альтернативою служать препарати валеріани.
При стенокардії призначаються антиангінальні засоби, що володіють судинорозширювальну дію. Однак, кожен з них має обмеження до застосування.
Важливим елементом лікування і профілактики ішемічної хвороби серця є дотримання дієти, режиму сну і фізичного навантаження.
Якщо ви помітили у себе або у своїх близьких перераховані вище симптоми, не зволікайте з візитом до лікаря. Наслідки вашої неуважності можуть привести до трагедії.