Звісно, зовсім без сонця не може обійтися, мабуть, жодна рослина. Але є такі, які можна вирощувати далеко від вікна при слабкому освітленні.
Квітучих вазонів у затіненому куточку ви виростити не зможете. Тому ваш варіант – декоративно-листяні. До того ж і серед них не всі рослини зможуть добре почуватися в такому місці.
Найбільш тіньовитривалі серед вазонів – це рослини двох сімейств:
- Марантові (Marantaceae) – тіньовитривалі рослини, вони люблять розсіяне світло або легку півтінь. Невелика кількість прямого сонячного світла допустима тільки рано вранці або в кінці дня. Якщо освітлення занадто інтенсивне, рослина може отримати опіки або втратити забарвлення. Марантові – одні з небагатьох рослин, які можна вирощувати повністю на штучному освітленні.
- Ароїдні (Araceae) – навесні і влітку потребують притінення від сонячних променів, а взимку освітлення повинно бути дуже хорошим, тому прямі промені тільки корисні.
Рослини, які терплять сильне затінення і не потребують додаткового освітлення:
- Аспидистра (Aspidistra) – зносить сильне затінення.
- Аукуба (Aucuba) – рід Аукуба налічує 3 види кущів із сімейства кизилових (Cornaceae). Аукуба – мешканець субтропічних лісів. Він настільки тіньолюбний, що в глибокій тіні лісів, в підліску, крім аукуби, часом, нічого не росте.
Вазони, які можуть рости у глибині кімнати
Вони терплять затінення і вимагають додаткового підсвічування.
- Аглаонема (Aglaonema) – родичка диффенбахії і тому трохи схожа на неї, відрізняється лише вужчим листям. Розміри аглаонеми значно менші за диффенбахію, а сама рослина має форму куща. Взимку вимагає додаткового освітлення.
- Алоказія (Alocasia) – красивий вазон з великими стріловидно-овальними (або серцеподібними) листками, яких буває не більше 6–7. Взимку вимагає додаткового освітлення.
- Антуріум (Anthurium) вирощується як красиво квітуча і декоративно-листяна рослина. При нестачі світла листя дрібне, квіти втрачають забарвлення.
- Аспленіум (Asplenium) представлений декількома видами, які зовні сильно відрізняються один від одного. Культивуються у вологих і теплих оранжереях і приміщеннях.
- Бегонії листяні не люблять прямих сонячних променів, а надають перевагу півтіні. Якщо бегонія стоїть безпосередньо на вікні, то отримує достатньо світла для розвитку, проте може обпалюватися прямими сонячними променями. Тому їй слід забезпечити притінення від прямого сонця. Деякі бегонії добре почуваються і при зниженій освітленості, яка буває, наприклад, на північних вікнах. Визначаючи в кімнаті місце для бегоній, слід враховувати індивідуальну потребу в освітленості конкретного виду або сорту.
- Декоративно-листяні бегонії належать до рослин нейтрального дня. Вони добре ростуть і цвітуть як при короткому, так і при довгому світловому дні. Найбільш тіньовитривалі сорти: Б. x Bow-arriola, Б. борщевиколиста, Б. винограднолиста, Б. діадема, Б. жовта, Б. червона, Б. строката, або різнобарвна, Б. Річардсона, Б. Фісто, Б. фуксієвидна, Б. Шмідта, Б. сріблясто-плямиста. вони вимагають цілорічного притінення.
- Диффенбахія (Dieffenbachia) взимку вимагає додаткового підсвічування.
- Драцені (Dracaena) для гарного росту і розвитку потрібне інтенсивне світло. Ряболисті форми вимагають більшого освітлення, ніж форми з зеленим листям. Якщо влітку достатньо світла, то взимку драцени треба переставляти ближче до вікна, оскільки взимку світла, зазвичай, завжди не вистачає. Добре росте драцена при штучному освітленні.
- Ктенанта (Ctenanthe) любить півтінь, при яскравому світлі і в дуже темному місці забарвлення листя втрачається. Прямих сонячних променів слід уникати. Взимку рослини не слід ставити близько до шибок.
- Мюленбекія (Muehlenbeckia) – це світлолюбна рослина, але спекотне полуденне сонце може вбити її.
- Нефролепіс (Nephrolepis) – може рости і в достатньо темних місцях, але кущ при цьому буде рідким і некрасивим.
- Остянка, або Оплісменус (Oplismenus) – досить тіньовитривала рослина, але краще ставити її на розсіяному світлі.
- Плющ, або Хедера (Hedera) погано зносить прямі сонячні промені, але (особливо ряболисті форми) надає перевагу добре освітленим місцям і не люблять зміни місця розташування по відношенню до джерела світла. Плющі зелених сортів можна віднести до тіньовитривалим, але все-таки бажано дати йому світле місце. Взимку потрібно більш світле місце розташування.
- Фіттония (Fittonia) юбить півтінь, при яскравому світлі і в дуже темному місці забарвлення листя блідне. Від прямих сонячних променів слід оберігати. Взимку рослини не слід ставити близько до шибок.
Рослини, які терплять легке затінення і вимагають підсвічування
- Калатея (Calathea) любить підвищену вологість, погано зносить перепади температури.
- Кордиліна (Cordyline) любить світле місце, півтінь, не переносить прямих сонячних променів. Багато хто вважає кордилину, як і драцену, тіньолюбною рослиною, але насправді в темному місці вона буде відставати в рості і дрібнішати. Для гарного росту і розвитку потрібне інтенсивне світло. Ряболисті форми вимагають більшого освітлення, ніж форми із зеленим листям. Якщо влітку достатньо світла, то взимку кордиліни треба переставляти ближче до вікна, оскільки взимку світла звичайно завжди не вистачає.
- Бірючина (Ligustrum) пристосується до будь-яких умов утримання: любить сонце, але непогано росте і в півтіні.
- Маранта (Maranta). Листя цієї рослини має здатність змінювати свій напрямок: листові пластинки при сприятливих умовах розташовуються майже горизонтально, а у разі недостатнього освітлення або при інших несприятливих умовах піднімаються вгору і складаються разом.
- Монстера (Monstera) не виносить прямі сонячні промені. Багато хто вважає, що монстера тіньолюбна, і ставить її в найтемніший куток. Але це не правильно. Насправді краще для неї місце там, де яскраве, але розсіяне світло або легка півтінь.
- Подокарп крупнолистний, або ногоплідник крупнолистний (Podocarpus macrophyllus) витримує затененность, хоча, як будь-яка нормальна рослина, любить освітлення.
- Пеперомія (Peperomia). Пеперомії з темно-зеленим листям ростуть в легкій півтіні, ряболисті види більш світлолюбні. Взимку потрібно гарне освітлення, інакше листя починає дрібнішати і втрачати забарвлення, тому до зими переставте пеперомію ближче до вікна.
- Сингоніум (Syngonium). Види сингоніума з темно-зеленим листям виносять легку півтінь, ряболисті сорти більш світлолюбні.
- Тис головчастий (Cephalotaxus) – вічнозелений колоновидний кущ, строго вертикальний, мало розгалужений, з дуже густо розташованими гілками, росте повільно.
- Фатсія (Fatsia) зносить півтінь, взимку вимагає хорошого освітлення.
- Філодендрон – це ліана з довгими повітряними корінням.
- Хамедорея, або «бамбукова пальма» (Chamaedorea) надає перевагу яскравому розсіяному світлу, переносить деяку затіненість. Може терпіти невелику кількість прямих сонячних променів, в літній час пальму від них притіняють.
- Циссус (Cissus) антарктичний і різнобарвний не терплять прямого сонця і можуть рости в затіненому місці, однак особливо добре для них підходить місце біля східного або західного вікна.
- Еухаріс (Eucharis) в період цвітіння – чудова солітерна рослина, яка може прикрасити стелажі в офісі, книжкові полиці в кабінеті, приліжкову тумбу, журнальний стіл. Під час періоду спокою її соковита темна зелень листя стане прекрасним фоном для композиції з рослин у горщиках. У зимовому саду еухаріс краще розміщувати під великими рослинами.
- Фікуси (Ficus) – стійкі, придатні для житлових і службових приміщень, зимових садів. Фікуси деревовидні дуже гарні в інтер’єрі. Швидко ростуть, не вимогливі до світла.