Духовність Сім'я

Починається Різвяний піст: що робити і чого робити не можна

28 листопада починається Різдвяний піст. Це один із найтриваліших і найсуворіших постів, який триватиме 40 днів до 7 січня. Мета посту – очистити душу і тіло перед святом Різдва Христового. Що робити і чого робити не можна?

Різдвяний піст – останній багатоденний піст у році. Його також називають Малою Чотиридесятницею, оскільки Різдво Христове вважають таким же великим святом як і Пасха, тож дотримуються перед ним упродовж сорока днів фізичного й духовного очищення.

Різдвяна Чотиридесятниця символізує сорокаденний піст Мойсея, який в результаті отримав на кам’яних скрижалях головні заповіді Божі.

У день початку посту – 28 листопада – Церква вшановує мучеників і сповідників Гурія, Самона і Авіва. У народі кажуть, що на Гурія «зима приїжджає на рябій кобилі й розганяє всю нечисть». Начебто різні злі духи затихають і залягають аж до Святок. Щоправда, існує зовсім протилежна думка: саме під час посту лукавий намагається всіляко дошкуляти віруючим.

ВІД ЯКОЇ ЇЖІ УТРИМАТИСЯ

Під час Різдвяного посту суворо забороняється вживати м’ясо, молочні продукти, яйця, алкоголь, а в середу та п’ятницю до їжі не радять додавати олію або навіть споживати продукти термічно не обробленими.

ЩО МОЖНА ЇСТИ

Рекомендується їсти хліб, горіхи, сирі або квашені овочі, фрукти і сухофрукти, мед. Можна вживати сирі, варені, тушковані, запечені, квашені страви, тобто різноманітні салати, соління та консервація, супи, рагу, запіканки, вареники, пироги та інша випічка, соки, морси, киселі, чай.

Важливо пам’ятати, що завершувати піст теж треба поступово і стримано, аби уникнути перевантаження шлунку.

ЧОГО НЕ РОБЛЯТЬ У ПІСТ

Під час посту в церкві не проводять обряди хрещення та вінчання. До того ж, не варто влаштовувати весілля в ці дні, адже піст присвячений молитвам, покаянням й очищенню від гріхів. Під час посту заборонено грішити, особливо ображати рідних і близьких, лаятись і лихословити.

ПІСТ – ЦЕ НЕ ДІЄТА

Варто пам’ятати, що піст має на увазі не тільки обмеження в їжі, але і певний внутрішній настрій, духовне очищення, інакше він перетвориться на дієту. Справжній піст пов’язаний із молитвою, покаянням, прощенням образ, викоріненням злих думок, утриманням від спокус, відмовою від розважальних і видовищних заходів. За взаємним бажанням подружжя можуть утримуватися від сексу.

НАРОДНІ ПОВІР’Я ЩОДО РІЗДВЯНОГО ПОСТУ

Під час посту не годиться ввечері прибирати дім, бо можна зустріти Різдво разом з нечистю. Це потрібно робити вдень. Не можна шкодувати гроші під час посту, особливо на ринку. Тільки щедрим людям рік принесе добробут і фінансове благополуччя.

Під час Різдвяного посту варто ходити у гості і запрошувати гостей до себе, щоб прийдешній рік бути в достатку. А от полювати і рибалити не варто, якщо не хочете накликати на себе нещастя.

 

Дата публікації: 27.11.2021 img Поділитися